Az kordierit (iolit, dichroit) tulajdonságai, előfordulása, értéke

by | Apr 25, 2024 | Drágakövek részletes leírása

A kordierit nevének eredete, további elnevezései:

Ez az ásvány még a következő néven ismeretes: pelium, iolit, jolit, polichroit, steinheilit, hiúzkő, hiúzzafír, vízzafír, spanyol lazulit. A kordierit nevet Cordier francia mineralógus után kapta, a dichroit és polichroit elnevezések nagymérvű pleokroizmusára vonatkoznak, amely annyira kifejezett, hogy az ásvány már szabad szemmel is különböző irányban, különböző színűnek látszik, az egyik irányban sötétkék, a másikban világosabb kék, a harmadikban pedig világosszürke, vagy színtelen. A hiúz-, vagy vízzafír név arra vonatkozik, hogy a szép példányok egy bizonyos irányban zafírkék színűek, erre merőleges irányban pedig színtelenek, vízszínűek. Az angolok leginkább iolitnak, vagy jolitnak nevezik, amely szó a görög ibolyából ered.

A képen látható világosabb kék színű kordieriteket nevezik Srí Lankán vízzafírnak, mert nagyon hasonlít a színük a búzavirágkék zafíréhoz. Ez a szett összesen 3.82 karátos, kisebb kövekből áll. Srí Lanka, AlleGem gyűjtemény.

Kémiai tulajdonságai:

A kordierit vegyi összetétele (Mg, Fe)2Al3Si5O18, tehát magnézium-vas-alumínium szilikát. Színező anyaga a vas. Egy sötétkék madagaszkári kordieritben kobaltot is mutattak ki. Izomorf összetétele miatt ennyire erős a pleokroizmusa. Két vegyértékű vas és mangán helyettesítheti a magnézium 10%-át, ezenkívül az alumíniumot három vegyértékű vas helyettesítheti.

Ezen az igazán szép példányon jól látszik a kordierit többszínűsége. Ibolyás kék, színtelen és szürke. Ez a darab 1.98 karátos és Srí Lankáról származik. AlleGem gyűjtemény.

Keletkezése:

A kordierit kizárólag metamorf kőzetekben fordul elő (kordieritkőzet), szillimanittal, gránáttal, spinellel, hematittal, vízfelvételen keresztül leveles szerkezetű pinit kőzetté, Kloritból, Biotitból és Muszkovitból álló keverékké alakulhat át.

Fizikai tulajdonságai:

Kristályszerkezete:

A kordieritkristályok a rombos kristályrendszerbe tartoznak, és általában rövid, oszlopos kifejlődésűek.

Zárványvilága:

Hematit és gothit finom leveleinek párhuzamos belső zárványai figyelhetők meg a piros színárnyalatú kordieritben.

Törése, hasadása, karcszíne:

Hasadása nem feltűnő, törése kagylós. Karcszíne: fehér.

Keménysége, fajsúlya:

Keménysége 7.5-7 a Mohs skálán. Fajsúlya a vastartalmától függően 2.57-2.61 g/cm3-ig terjed.

Optikai tulajdonságai:

Törésmutatói és kettőstörése kicsi. A középtörésmutató 1.54-1.56. Diszperziója: 0.017. Optikai jelleme negatív. Élénk üvegfényű, fényét a csiszolás és fényezés erősen emeli, a zafír fényét azonban sohasem éri el.

Hevítés, ellenállósága savakkal szemben:

A hevítéssel szemben meglehetősen ellenálló, savak, a hidrogén-fluoridtól eltekintve nem támadják meg.

Csiszolása, foglalása:

A kordieritet általában táblásan és lépcsősen, de briliánsnak és domborúan is csiszolják. Csiszoláskor a pleokroizmusára természetesen mindig tekintettel kell lenni. Gyakran a csiszolást és a foglalást úgy készítik, hogy a pleokroizmus, mint érdekesség, a foglalt kövön is megfigyelhető legyen.

Briliáns csiszolású kordierit, szép színű, tiszta drágakő Srí Lankáról, 1.75 karátos. AlleGem gyűjtemény.

Nálunk, mint drágakő még nem igen elterjedt, de Indiában például különös közkedveltségnek örvend.

Értéke, ára:

Értéke a következők szerint alakul a nemzetközi piacokon:

1-5 karátig: 25-125,- USD/karát.

5-10 karátig: 60-350,- USD/karát.

Fontosabb előfordulási helyei:

Eléggé elterjedt ásvány, azonban drágakőnek alkalmas, tiszta, szép színű kristályai viszonylag ritkák.

Európa:

Bajorországban, Bodenmais kordieritgneiszben Pirrhotinnal együtt fordul elő. Finnországban Orijärfvi, Norvégiában Arendal, Kragerő és Tvedenstrand gneisziben fordul elő. Svédországban Näverberg-ben 20 cm-t is elérő kristályai ismertek. Spanyolországban, Cabo de Gata-nál szintén előfordul, csillámos syenitben.

Amerika:

Szintén gránitban, gneiszben és csillámpalában fordul elő Connecticutban és Észak-Dakotában.

Brazíliában másodlagos drágakő-lelőhelyeken, mosásokban találják csiszolásra érdemes példányait.

Afrika:

Madagaszkárban szintén torlatokban fordul elő.

Ázsia:

Burmában, Mogok-nál a híres rubin és zafír lelőhelyeken, drágakő mosásokban fordul elő. Dél-Indiában kordierit-macskaszem is találtató. Ceylonban, Ratnapuránál igen szép színű, átlátszó legömbölyített torlat-ásványként fordul elő. Halvány iboláys-kék színű változatait itt vízzafírnak, vagy hiúzzafírnak hívják és előfordul hematit zárványokkal orientált típusa is, az úgynevezett véraláfutásos kordierit.

Összetévesztése más drágakövekkel:

A kordierit könnyen összetéveszthető a zafírral, turmalinnal, topázzal, benitoittal, kianittal azonban erős pleokroizmusa igen jó azonosítási pontot jelent.

További cikkek

Select Currency
HUF Hungarian forint
EUR Euro