A zafír előfordulása.
Thaiföld:
Ázsiában, Hátsó-Indiában másodlagos lelőhelyeken, ott, ahol rubin található, mindenütt előfordul a zafír is, de nem egyenlő arányban. Így, míg a rubin fő lelőhelye Burma, a zafír nagyobb mennyiségben Thaiföldön található. A világ zafírtermelésének igen jelentős részét szolgáltatja Thaiföld, ahol a zafírbányák 1890 óta európai társaságok kezében vannak. A zafírterületek Chanthaburi és a kambodzsai Battambang között terülnek el, folyóvölgyek mélyén és hegyoldalalak alsó részén.
A zafírtartalmú hordalék anyag homokos, vöröses színű agyag. Az anyakőzet valószínűleg a hegységek eredeti kristályos mészköve. A zafír minősége jórészben elsőrendű, elég gyakori az annyira kedvelt búzavirágkék színű és bársonyos fényű drágakő, de sok az egész sötét, majdnem fekete zafír is. 1926-ban Kancsanaburi vidékén, Bangkoktól északnyugatra, egy újabb zafír előfordulási helyet fedeztek fel, amelyet Bo-Ploi-nak, drágakőforrásnak neveznek. Az itt talált kövek is elég jó minőségűek, szép, kék színűek, de az igazi búzavirágkék színűek ritkábbak. Zónás és foltos színeződés gyakori. A kövek 20 karát súlyt is elérhetnek, sőt 70, 120 és 150 karátosakat is találtak.
Burma:
Burmában a zafír a rubinnal együtt fordul elő és a rubintermelésnek fontos mellékterméke. A múlt században a Burma Ruby Mines Ltd. egyik rubinbányájában olyan tekintélyes mennyiségű zafírt bányásztak, hogy a zafírból való bevétel jóval meghaladta a rubinét, és különösen feltűnt az igen nagy kövek száma, 6-9 karátos kövek gyakoriak voltak, de találtak 1988, 951, 820, 253 karátosakat is. Szintén egy mogoki bányából egy 956 és egy 630 karát súlyú zafír került elő. A burmai zafír minősége igen kiváló, nem ritkák a különösen szép, telt királykék színű kövek, amelyek élénkek és mindennemű egyéb árnyalattól mentesek.
Srí Lanka:
A sziget déli, délnyugati részén, Ratnapura környékén, a drágakövet tartalmazó lerakódásokban a főszerepet a zafír játssza. Pelmadulla mellett is felfedeztek igen gazdag területeket, ahol sok szép és nagy követ találtak, egészen a 700 karátosig. Manapság ez is fő lelőhelynek számít. Mindenütt a völgyek agyagos-homokos lerakódásaiból nyerik a zafírt és a kísérő drágaköveket. A drágakövet tartalmazó réteget a bennszülöttek „illam”-nak nevezik, anyagát erősen legömbölyödött, fejnagyságig terjedő kvarckavicsok alkotják. A drágakövek is többnyire erősen legömbölyödtek, de azért elég ép állapotban megmaradt kristályt is találtak. Az eredeti anyakőzet gránit, gneisz, márványosodott mészkő.
Ratnapura, Srí Lanka – látkép a zafír és egyéb drágakövek bányavidékeire. A folyóvölgyek medrei tartalmazzák az „illam”-nak nevezett drágakőtartalmú hordalékot.
A ceyloni kövek színe többnyire világosabb, mint az indiaiké, vagy a burmaié és a színeződés is igen sokszor nem egyenletes eloszlású. Jellemző azonban, hogy sok csillagzafír fordul elő. Ceylonban a zafír mellett igen sok színtelen, sárga- rózsa- és ibolyaszínű korund is található. Innen származnak az önálló nevet kapott, különleges, narancsos rózsaszínű korundok is, amelyek színe a helyiek szerint a lótuszvirág és a napfelkelte színének keveréke. Ez a változat a padparadsa zafír.
A zafír bányászása a bennszülöttek kezében van, akik ezért kis adót fizetnek, vagy egyénenként, vagy kis társaságokká alakulva űzik a drágakő kereskedést. Ahol a drágakőtartalmú „illam” mélyebben van, ott annak elérésére kis aknákat mélyesztenek. A kövek egy részét nyers állapotban, más részét szabálytalan csiszolású formában adják el. Colombo-ban, a fővárosban modernül berendezett csiszoló üzemek is vannak.
A ratnapurai drágakőpiac – a helyi kereskedők és megbízottjai az utcán állva üzletlenek, akár több tízezer dolláros drágakövekkel is…
Ratnapurai piacról származó tökéletes csillagzafír. A helyiek kis papírból hajtogatott borítékban tárolják az eladásra szánt köveket, amelyekre apró jegyzeteket vezetnek fel, pl. a közvetítő nevét, telefonszámát, vagy akár a megajánlott ellenértéket is. Ez a drágakő majdnem 9 karátos.
Ugyanaz a kő ráeső fényben is:
Ratnapura mellett Beruwala is híres a ceyloni drágakő kereskedelemről. A kereskedés főként mórok által tulajdonolt kis irodahelyiségekben folyik, de rengetegen próbálkoznak az utcán is. Ez a hely a híres China Fort. Itt minden szerdán és szombaton van piac, ahová a sziget számos részéről érkeznek kerekedők.
Ceylonból több híres nagy zafír is származik, amelyek uralkodók kincsei és múzeumok gyűjteményeibe kerültek. Így egy 260 karátos ceyloni zafír az orosz állam kincsei között van, egy 158 karátos pedig az Amerikai Természettudományi Múzeum drágakő-gyűjteményében.
Ceyloni drágakövek: fent: csillagzafír, zöldes akvamarin. Középen: rózsaszínű zafír, lila spinell. Lent: kék zafír.
Kasmír:
Valamikor Zanskar területén, a Himalája 5000 méteres magasságában is igen sok, kiváló minőségű zafírt találtak, de mára már szünetelnek a bányák. A kasmíri zafírok színe többnyire világos kék, de igen sok az olyan nagyra értékelt bársonyos fényű drágakő. Ezért manapság az eredeti, kezelésmentes kasmíri zafírok a legdrágább árat érhetik el.
Északi-Amerika:
Az Egyesült Államok Montana államában több helyen gazdag zafírterületeket fedeztek fel. Aranymosás közben Helenától keletre, a felső Missouri vidékén találtak először nagyobb mennyiségű zafírt topáz, gránát, rutil, kianit, kalcedon és kassziterit társaságában. A nyer zafír többnyire világos színű, de azért sötétebb kövek is előfordulnak, és a búzavirág kék sem hiányzik. Jellemző a kövekre aránylag erős fényük és különös acélkék színben való ragyogásuk. Érdekes még az, hogy keménységük a többi zafírnál nagyobb, továbbá az a már említett sajátosság, hogy egyes kövek mesterséges lámpafény alatt vörös színűek lesznek. A csillagzafírok viszont ritkák. A kristályok itt is erősen legömbölyödöttek és nagyságuk sem igen terjed 10-12 karáton túl.
Ausztrália:
Az ausztráliai arany- és ón érctartalmú hordalékok több helyen jelentős mennyiségű zafírt is tartalmaznak. Ezek közül a legfontosabb a Queenslandben és Új-Dél Wales-ben elterülő lelőhelyek. Queenslandben Anakie környékén aranykeresés vezetett rá az elég gazdag zafírterületekre. A zafírtartalmú réteg vöröses-sárgás agyag, bazalt- és kvarcit törmelékkel. Az anyakőzet a bazalt. Eleinte csak egészen a felszín közelében lévő anyagot dolgozták fel, de később a mélyebb rétegeket is kifejtették, mert ezek is tartalmaztak zafírt. A talált zafírok általában nem nagyok, de azért 128 és 218 karátos is előfordult, sőt a múlt században egy 1617 karátos szép kék és egy 147 karátos szép sárga követ találtak. A kövek színe változatos, de az igazi búzavirágkék és királykék szín igen ritka. A kék kövek többnyire túl sötétek, vagy erősen zöldesbe hajlók. Gyakoriak a zárványok. A sötét köveknek igen erős a pleokroizmusuk. A nyert zafírnak körülbelül kétharmad része csiszolásra alkalmas anyag. Az utóbbi években azonban a termelés mennyisége erősen lecsökkent, a leggazdagabb lelőhelyek kimerültek, és a jó minőségű kövek is egyre ritkábbá váltak.
Ausztrália másik fontos zafírtermő vidéke Új-Dél Wales-ben van Inverelltől keletre. Itt is másodlagos helyen, sötét színű, kvarcos agyagrétegben fordul elő a korund. 1918-ban kezdték meg a rendszeres művelést modern eszközökkel és azóta jelentős mennyiségű zafírt nyertek. A zafírkristályok világosabb színűek, mint az Anakie-iak. A kövek 10%-a nagyobb egy karátnál, de 40 karátosnál súlyosabbat is találtak.
Egyéb lelőhelyek:
Madagaszkárban, Ilakaka környékén fedeztek fel korund lelőhelyeket. A zafírok itt túlnyomó részben igen zavarosak, ám előfordul az igen keresett királykék színű is.
Tanzániában Arusha, Songea és Tunduru környékén vannak zafír előfordulások. Színes zafírok gyakoriak, ám általában rendkívül sápadt színűek, ezért Thaiföldön általában diffuziós kezelésnek vetik alá, hogy elérjék a kívánatos élénk színeket. Akad azonban igen értékes színváltós zafír, amely nappali fényben csodálatos mélykék színű, lámpafényben málnás-piros lesz.
A zafír értéke:
Mivel a zafír kiváló minőségű és nagy példányokban összehasonlíthatatlanul gyakrabban fordul elő, mint a rubin, ezért értéke jóval alacsonyabb piros párjánál. Az irányadó árak az alábbiak lehetnek a nemzetközi piacokon a hibátlan, elsőrendű kövekre vonatkozóan:
Kék zafír: élénk búzavirágkék – élénk királykék. 0.5 – 1 karátig: 250 – 3000,- USD / karát. 1 – 2 karátig: 500 – 10.000,- USD / karát.
Színtelen zafír: 1 karát alatt: 35 – 80,- USD / karát.
Zöld zafír: tiszta zöldtől barnás, vagy kékeszöldig: 1 – 3 karátig: 50 – 200,- USD / karát. 3 – 5 karátig: 100 – 300,- USD / karát.
Rózsaszín zafír: halványtól nagyon sötét rózsaszínig (majdnem piros): 1 -2 karátig: 600 – 4.500,- USD / karát. 2 – 3 karátig: 800 – 6.000,- USD / karát.
Sárga zafír: kanári sárga (legtöbbjük hőkezelt, mert a természetes nem annyira élénk sárga): 1 -5 karátig: 125 – 850,- USD / karát. 5 – 10 karátig: 500 – 2.000,- USD / karát. 10 – 20 karátig: 700 – 2.500,- USD / karát.
A zafír csiszolása és foglalása:
A zafír csiszolására és foglalására nézve ugyanolyan szabályok érvényesek, mint a rubinra nézve. A szekrénykésen (tokosan) foglalt zafír foglalatát, szebb szín elérése érdekében ezüsttel szokták bélelni. Ceylonban legtöbbnyire az úgynevezett ceyloni csiszolási formát használják, amelynek jellemző tulajdonsága, hogy a kő alsó részén, meglehetősen szabálytalanul, igen sok apró, lépcsős lapocska van. Természetesen azért azt is szem előtt tartják, hogy a kő súlyából ne sokat veszítsen. Zafírokat Európában is csiszolnak ily módon, de szabályosabb kivitelben. A világosabb köveket ez a csiszolási mód élénkebbé teszi. Több kék ásvány színe hasonlít a zafíréhoz, úgyhogy ezekkel esetleg összecserélhető. Ilyen ásványok a kék spinell, a benitoit, iolit, kianit, kék turmalin, kék topáz, sötétkék akvamarin, ezek az ásványok azonban jóval kisebb keménységűek és fajsúlyúak. A kék spinell egyáltalában nem, az iolit, benitoit és turmalin pedig jóval erősebben pleokrós, mint a zafír.
Különböző színű korundfajták:
Minden zafír- és rubinlelőhelyen a korund többi nemes fajtája is előfordul. Különösen gazdag színárnyalatokban a montana-i lelőhely, még a múlt században például egy párizsi ékszer világkiállításon látható volt egy melltű, amely 200 különböző színű korunddal volt díszítve. Ceylon és Ausztrália szintén sok „fancy stones”-t szolgáltat.
A legritkább a smaragdzöld színű korund (orientális smaragdnak is hívják), mert a zöld színűek egyébként enyhén sárgás árnyalatúak. A smaragdzöld színű korund ára egyébként magasabb, mint a kék zafíré, de azért a rubin értékét nem éri el. A világos sárgászöld, krizolitszínű (olivinzöld, orientális krizolit) korund jóval gyakoribb, mint a tiszta zöld. A világos kék, és világos zöld akvamarinhoz hasonló korund (orientális akvamarin) rendesen erősebben kék, vagy zöld, mint maga az akvamarin.
A sárga szín (orientális topáz) minden árnyalatban előfordul. A leggyakoribb a kékesbe és zöldesbe hajló szalmasárga, de citromsárga és vöröses narancssárga (padparadsa) is található. Különösen Ceylon szolgáltat aránylag sok sárga követ és csillagok is előfordulnak köztük, amelyeket könnyen megtévesztő módon „csillagtopáznak” és „topázmacskaszemnek” neveznek. A ceyloni sárgásvörös színű korundot királytopáznak is hívják. A szép sárga kövek valamivel olcsóbbak, mint a szép kékek.
A barnásvörös, vagy világos kárminvörös korundot (orientális hiacint, orientális cirkon, vagy orientális vermeille) a rubintól vörös színének erősen sárgás, vagy barnás árnyalata különbözteti meg.
Az ibolyaszínű korund (orientális ametiszt) színe ibolyába hajló vörös (violettrubin), vagy ibolyába hajló kék (violettzafír). Ezeknek a különböző színű korundoknak mind jelentős pleokroizmusuk van, de különösen erős az ibolyaszínű köveké. Az ibolyaszínű korund mesterséges világításnál is jól hat és színe ekkor kissé vörösesbe játszik. A közönséges ametiszt mesterséges fényben szürkésnek és jelentéktelennek látszik. Fő lelőhelyük: Ceylon.
A színtelen zafír (leukozafír) erős fényénél fogva hasonlít a gyémántéhoz és mivel a gyémánton kívül az összes többi színtelen követ karcolja, felületes vizsgálatnál össze is téveszthető vele, ámbár nélkülözi a gyémánt erős színszórását. Ha a fehér zafír gyengén kékes árnyalatú, hiúz- vagy macskazafírnak nevezik, amely kifejezés az iolitra is használatos.
A korundnak félig átlátszó, barna színű fajtája az úgynevezett gyémántpát, amelynek a bázislapján kékes színű aszterizmus látszik.