A turmalin:
A turmalin név származása:
Európában csak a XVIII. század óta ismert ásvány. 1703 körül a holland telepesek egyéb drágakővel együtt hozták Európába Ceylonból, ahol többnyire barnás színű fajtája fordul elő, amelyet a bennszülöttek hasonló színű gránátokkal és cirkonokkal turamali-nak neveztek. Ma e névvel egy soktagú ásványcsoportot jelölünk, amelybe hasonló kémiai összetételű, különböző színű, egyenlő kristályalakú ásványok tartoznak. Drágakőnek csak a szép színű és átlátszó változatok alkalmasak, amelyek különböző néven szerepelnek a drágakő-kereskedelemben.
Barnás drávit turmalin Ceylonból. Hasonló drágaköveket hoztak a holland telepesek Európába a szigetről. Ez a turmalin 4.91 karátos. AlleGem gyűjtemény.
A turmalin bonyolult és változó összetételű, bór tartalmú ásvány: boroszilikát. Vegyi összetétele a következő képlettel fejezhető ki: H9Al3(BOH)2Si4O19, amelyben a H9-et teljesen, vagy részben egy-, két-, vagy három vegyértékű fémek, R1, R2, R3 helyettesíthetik. R1= Na, Li, K. R2= Mg, Ca, Fe, Mn. R3= Al, Fe, Cr, Ti.
A turmalin fizikai tulajdonságai:
Kristályszerkezete:
A turmalin csoportba tartozó ásványok a trigonális rendszerben kristályosodnak. A kristályok oszloposak. A prizmák közül három- és hatoldalú prizmák fejlődtek ki, de egy háromoldalú prizma lapjai rendszerint erősebben fejlettek és ezért a turmalinkristály keresztmetszete háromszög. A prizmalapok a főtengellyel párhuzamos irányban gyakran rostosak. A kristályok végét néha csak a bázislap, vagy három piramislap, vagy néha több piramislap zárja be. A kristályoknak rendszerint csak az egyik végük fejlődött ki, másik végükkel a kőzethez nőttek. De azért akadnak mindkét végükön kifejlődött kristályokat is és ezeken azt az érdekes jelenséget figyelhetjük meg, hogy az egyik végükön már formák lapjai fejlődtek ki, mint a másikon. Pl. a kristály egyik végén csak a bázislappal, másik végén piramislapokkal van határolva. Vagy egyik végén csak három lap van, a másikon több. Ezt a jelenséget hemimorfizmusnak nevezzük.
Hasadása, törése:
A turmalinnak számba vehető hasadása nincs, törése egyenetlen, vagy kagylós.
Keménysége, fajsúlya:
A keménység 7 – 7.5 a Mohs skálán, a fajsúlya 2.9 – 3.2 g/cm3.
A turmalin optikai tulajdonságai:
Optikai jelleme, törésmutatója, diszperziója:
A turmalin optikailag egytengelyű, optikai jelleme negatív. Törésmutatója 1.6397 – 1.6208, de ez az érték lelőhelytől függően is változhat, például egy brazíliai kristályon a törésmutató értékei már a következők szerint alakulnak: 1.6424 – 1.6222. A diszperzió = 0.016. Az átlátszóság igen különböző. A kristályok túlnyomó része átlátszatlan, vagy csak egész vékony rétegben átlátszó, de vannak szép átlátszó változatok is, amelyek a drágaköveket szolgáltatják.
Különleges fényjelensége:
Egyes turmalinokon hullámos fényjáték figyelhető meg, ez az úgynevezett turmalin-macskaszem.
Viselkedése Röntgen-sugárral szemben:
A Röntgen-sugarakat a turmalin alig észrevehetően engedi át.
A turmalin színe és változatai:
A szín rendkívül változatos. Drágakőnek elsősorban a piros, azután a zöld és kék kristályokat csiszolják. Színtelen turmalin is ismert, amelyet azonban drágakőnek csak ritkán, inkább gyűjtőknek használnak. Ez a színtelen turmalin az úgynevezett akroit, többnyire nem teljesen víztiszta, hanem kissé rózsaszínes, vagy zöldes árnyalatú. A legszebbek és legkedveltebbek a vörös színű turmalinok, amelyek rubellit, vagy szibérit néven ismeretesek. Színük a halvány rózsaszíntől a sötét pirosig terjed, egyesek színe ibolyába hajló, másoké pedig a rubin színéhez hasonló. Az öszibarackvirág színű fajtát apyrit-nak hívják. A vörösnél gyakoribbak a zöldszínű turmalinok, amelyek lehetnek világosabb és sötétebb színűek is, sárgás és kékeszöld gyakori, a smaragdzöld ritka. Ez a változat a verdelit. A kék turmalin vagy indigolit a legritkább fajta. Színe legtöbbnyire indigókék, de lehet világosabb, vagy sötétebb színű is, néha zöldes árnyalatú. Elterjedt ásványok a barna és fekete színű turmalinok, az úgynevezett drávit és sörl. A krómtól élénk smaragdzöld színű krómturmalin igen ritka és értékes változat.
Krómturmalin, Mozambikból. A smaragzöld színt a kristályrácsba beépült króm elenyésző mennyisége okozza. Ez a drágakő 1.11 karátos. AlleGem gyűjtemény.
Érdekes jelenség a turmalinok egyenlőtlen színeződése. Igen gyakori, hogy a kristály egyik vége világos, a másik sötét, vagy az egyik vége zöld vagy piros, a másik színtelen. Az is előfordul, hogy a kristályban zöld és piros részek rétegenként váltakoznak. Elba szigetén olyan színtelen, vagy halványzöld kristályok találhatók, amelyeknek a vége fekete, ezeket „mórfejek”-nek nevezik. Brazíliában vörösvégű kristályok fordulnak elő, amelyeknek „törökfejek” nevet adtak. A színeloszlás másik módja az, hogy a kristályok belül más színűek, mint kívül. Különösen Brazíliában, Madagaszkárban és Kaliforniában fordulnak elő ilyen kristályok, amelyek belül pirosak, kívül zöldek, és a kétszínű réteg között néha még egy színtelen réteg is van, de gyakran a piros mag után közvetlenül, éles határral, a zöld burok következik. Ezeket a drágaköveket egyébként görögdinnye turmalinnak hívják. Kaliforniai kristályokon a fordított színelrendeződés is előfordul, a mag zöld és a burok piros.
Tipikus görögdinnye turmalin. Ez a kristály keresztmetszetén vágott és polírozott szelet. Ez a drágakő hatalmas, 157 karátos és Afganisztánból származik. AlleGem gyűjtemény.
A turmalin színező anyagai közül a legfontosabb a vas, azután a mangán, króm és titán. A vas és mangán aránya szintén fontos szerepet játszik. A vasmentes, mangán- és lítiumtartalmú turmalinok színtelenek, rózsaszínűek, pirosak, vagy halvány zöldek. A króm zöld, a vasoxid zöld és kék színt ad, de a krómnak a vörös szín előidézésében is szerepe van. Vasban gazdag turmalinok rendesen fekete, vagy barnászöld, vagy kék színűek.
Pleokroizmusa:
A turmalin pleokroizmusa igen erős, annyira, hogy még az egész világos színű köveken is érzékelhető. A turmalinok meghatározásában a pleokroizmus egyik legfontosabb tényező. Igen fontos e jelenség ismerete még a csiszoláskor is, a legkedvezőbb színirány megválasztásában. A turmalinkristályokon a kristálytani főtengely irányában, tehát a prizmalapokkal párhuzamosan csak a rendes sugár színét látjuk, erre merőleges irányban ehhez hozzáadódik a rendkívüli sugár világosabb színe úgy, hogy ebben az irányban a kristály sokkal világosabbnak látszik. Túl sötét kristályokat úgy kell megcsiszolni, hogy a kő táblalapja párhuzamos legyen a prizmalapokkal, mert így a kő világosabbnak és átlátszóbbnak látszik. Túlvilágos kövek táblalapját éppen ellenkezőleg, a prizmalapokra merőleges irányban csiszolják, hogy élénkebb színt érjenek el. A két sugár színe gyakran nemcsak árnyalatban, hanem erősebb mértékben tér el egymástól, az ilyen kő csiszolásakor a szebb szín irányában helyezik el a táblalapot. A különböző színű turmalinokban a kétféle sugárra a következő színeket figyelték meg:
Sárga turmalin: sötétsárga, illetve világos sárga.
Barna turmalin: sötétbarna, illetve világos barna, vagy sárga.
Rózsaszínű turmalin: rózsaszínű, illetve vöröses sárga.
Vörös turmalin: sötétvörös, illetve világos vörös.
Zöld turmalin: sötétzöld és kékeszöld, illetve sárgászöld.
Kék turmalin: sötétkék, illetve világoskék.
Gyönyörű, rubinszínű rubellit turmalin, 8.66 karátos és Mozambikból származik. AlleGem gyűjtemény.
A hevítéssel elérhető színváltozásoknak nincs különösebb gyakorlati jelentőségük. Sötétzöld színű turmalin hevítve elszíntelenedik. Egyes zöld színűek pedig élénkebb színűek, kékeszöldek, esetleg zöldek maradnak. Röntgen sugarak hatására a színtelen turmalin rózsaszínűvé válik. Rádiumsugarak hatására az egyszínű kristályok nem változtatják meg a színüket, de a különbözőképpen színezett kristályokban a világosabb részek sötétebbek lesznek. Színtelen kristályokban halvány rózsaszíneződés érhető el.
Lumineszcenciája:
Lumineszcencia jelenségek egész jelentéktelenek.
Egyéb fizikai tulajdonságai, elektromos töltése:
Igen jellemző a turmalinra még az, hogy rendkívül könnyen elektromos lesz. Nemcsak dörzsölésre, hanem hevítésre is olyan fokú elektromosság keletkezik benne, hogy apró papírdarabkákat magához vonz. E tulajdonságát már a hollandok is ismerték, akik Ceylonból Európába hozták és „hamuhúzó”-nak (Aschentrekker) nevezték, mivel tajtékpipáikból a hamut „kihúzta”. A kristályok egyik vége pozitív, a másik vége negatív elektromos lesz.
A turmalin csiszolása:
A turmalinok kedvelt csiszolási alakja a lépcsős forma, de csiszolják briliánsnak, vegyesen és domborúan is, az utóbbiban különösen a turmalin-macskaszemeket. Az utóbbi években a közönség érdeklődése a turmalinok iránt, szép színük miatt nagyon megnövekedett. Különösen a piros és kék köveket kedvelik, a zöldek közül pedig főképpen a smaragd színét megközelítő zöldeket.
A turmalin előfordulása:
A legfontosabb lelőhelyek az Uralban, Észak-Amerikában, Brazíliában és Délnyugat-Afrikában vannak.
Oorszország, Ural-hegység:
Az Uralban Murzinka környékén több fontos turmalin előfordulás ismeretes, ahol a turmalin a topázzal és berillel együtt található. Nevezetesebb helyek Schaitanka, Sarapulka, Lipowka. A drágakövek anyakőzete durva szemcsés gránit, amelynek üregeiben többnyire kvarccal, csillámmal, földpáttal együtt fordulnak elő. Néha az üregeket kitöltő, mállott anyagban vannak a kristályok. Piros színű turmmlint, amely lehet világosabb, vagy sötétebb színű, néha ibolyás árnyalatú, szibéritnek, vagy szibériai turmalinnak, vagy megtévesztő jelleggel szibériai rubinnak nevezik. Előfordulnak világoszöld, világos és sötétbarna, zafírkék, ibolyáskék és feketéskék, valamint két végükön különbözőképpen színezett kristályok is. Az urali turmalinokat Jekatyerinburgban csiszolják. A vörös színű turmalin Oroszországban igen kedvelt és keresett drágakő. Transzbajkáliában Nertschinsk vidékén is találtak turmalint.
Amerikai Egyesült Államok:
Észak-Amerikában elsősorban a kaliforniai lelőhely a fontosak. San Diego County hegységeinek pegmatitjaiból a múlt század utolsó évei óta rendkívül szép és nagy, különösen piros színű kristályokat nyernek. A legfontosabb lelőhelyek Mesa Grande kerületben, Pala-tól délkeletre terülnek el. A turmalinok színe leginkább vörös, de zöld, kék, színtelen és többféleképpen színezett kristályok sem ritkák, amelyek néha tökéletesen átlátszóak. A szép, átlátszó csiszolt kövek nagysága a 25 és 50 karátot is elérheti. A nem átlátszó kövek között macskaszemek is találhatók. Pala hegységben a rózsaszínű, oszlopos kristályok sugaras elrendeződésben jelennek meg egy halvány ibolya színű alapanyagban a lepidolit csillámpalában. Ezek a kristályok nem átlátszók, de az alapanyaggal együtt megcsiszolva igen hatásosak. Riverside County-ban, San Diegotól északra, több a zöld és kék színű turmalin, de azért pirosak, rózsaszínűek és színtelenek is fordulnak elő. A réteges színeződés piros maggal, zöld kéreggel és vékony színtelen közbülső réteggel szintén gyakori. Kalifornián kívül Colorado, Maine, Massachusetts és Connecticut államokban is találnak turmalint.
Brazília:
Brazíliában igen gazdag turmalin lelőhelyek vannak és e helyeken a turmalin minden színben és igen szép kristályokban fordul elő. Az anyakőzet itt pegmatit. A fő előfordulási helyek Minas Geraes keleti részén, Bahia-tól délre, egészen Rio Doce-ig terülnek el. Gyakoriak a két végükön különböző színű turmalinok is, különösen szépek az egyik végükön piros, a másikon zöld színű kristályok. Kívül zöld, belül piros, vagy kívül piros és belül színtelen kristályok is előfordulnak. A piros és zöld színű turmalinokon kívül Brazíliában színtelen, sárga, barna és kék színűek is találhatók. Ez utóbbiakat brazíliai zafírnak, a zöldeket brazíliai smaragdnak, vagy brazíliai krizolitnak, vagy peridotnak nevezik.
A 20. század egyik legizgalmasabb drágakő szenzációja volt a turmalin egyik egyedülálló változatának felfedezése a brazíliai Paraiba-ban. Ezek a sajátságos szépségek, amelyeket paraibai turmalinoknak neveznek, annyira intenzív színűek és olyan széles skálában nyújtanak zöld, kék és halványlila árnyalatokat, hogy neonturmalinoknak is hívják őket. A színező anyag a kristályrácsba beépült réz. A kereslet ezek iránt a turmalinok iránt olyan magas volt és a kitermelt készlet pedig alacsony, hogy a legszebb paraibai turmlainok ára olyan drága lett, hogy azok a legjobb minőségű zafírok árával vetekszik.
Madagaszkár:
Madagaszkár és Délnyugat Afrika lelőhelyein pegmatitokban találhatók a turmalinok. A madagaszkáriak igen hasonlítanak a brazíliaiakhoz. A fő lelőhelyek Antsirabé-tól északra terülnek el. A kristályok szép nagyok, többnyire pirosak, részben zöld burokkal, de előfordulnak zöld, kék, barna, sárga turmalinok is és különösen jellemzők a szép aranysárga színűek is. A legbecsesebbek a rubin színét megközelítő piros kövek.
Szép, élénk aranysárga turmalin. Ez a drágakő 3.94 karátos és enyhén zöldes árnyalatú. AlleGem gyűjtemény.
Délnyugat-Afrikában Usakos-tól keletre a pegmatitban kékeszöld és igen szép sötétkék turmalinok fordulnak elő.
Mozambik:
Szép piros és kétszínű turmalinokat szállít Mozambik. Ráadásul itt találtak a brazíliai paraibai turmalinokhoz igen hasonló kémiai összetételű réz tartalmú turmalinokat, amelyek színben és színintenzitásban is megközelítik, néha megelőzik a brazíliaiakat. Ezeket tévesen szintén paraiba turmalinoknak nevezik, ám ez félrevezető, mert ezeket nem Brazíliában, hanem Mozambikban termelik ki, úgyhogy legújabban a drágakő igazolásokon már inkább „réz tartalmú turmalin” megnevezéssel kerül a drágakő megkülönböztetésre.
Réztartalmú, úgynevezett „paraiba” típusú turmalin Mozambikból. Ez a drágakő 1.98 karátos és zöldeskék neon színe van. AlleGem gyűjtemény.
Jóval jelentéktelenebb Burma másodlagos turmalin előfordulási helyei, Mogok-tól délkeletre, Nampai folyó lerakódásaiban. A kristályok erősen legömbölyödöttek, piros és fekete színűek fordulnak elő. Burma piros turmalinjai majdnem mind Kínába kerülnek, ahol különösen mandarinsapkák gombjai készülnek belőlük.
Srí Lanka:
Ceylon szigetén másodlagos drágakő lelőhelyeken a többi drágakővel együtt sárga, barna, sárgászöld (ceyloni krizolit), barnászöld és piros turmalint találnak.
Olaszország:
Európában Elba szigete említendő, ahol színtelen, rózsaszínű, zöld és sárga turmalinok fordulnak elő. A kristályok két vége igen gyakran különböző színű, a fekete végű „mórfejek” is itt találhatók.
A turmalin összetévesztése már ásványokkal:
A turmalint színgazdagsága miatt sok hozzá hasonló kő van, amelyekkel esetleg összecserélhető. Ilyenek pl. a rubin, spinell, gránát, krizolit, smaragd, ametiszt, andaluzit, krizoberill, citrin, demantoid gránát, hiddenit, peridot, praziolit, füstkvarc, topáz, vezúvián, cirkon, különböző üvegutánzatok. A turmalin fontos ismertetőjegye a nagy kettős törés és az erős pleokroizmus.
A turmalin értéke, ára:
Míg sok turmalin valóban igen olcsó, a króm, az indigolit és a rubellitváltozatokat (méretüktől és minőségüktől függően) 300- 1.000,- USD/karát árban, vagy még drágábban árusítják. A páratlanul ritka paraiba változatoknak 2.000-3.000,- USD/karát áruk is lehet, egy csúcsminőségű egykarátos kő esetében. Az ötkarátos kő ára karátonként a 8.000,- USD-t is elérheti. A hozzávetőleg árak tehát az alábbiak a nemzetközi drágakő piacokon:
Króm: 1-3 karátig: 150-1.400,- USD/karát. 3-5 karátig: 300-1.600,- USD/karát.
Indigolit: 1-5 karátig: 50-1.000,- USD/karát. 5-10 karátig: 150-1.200,- USD/karát.
Paraiba: 1 karátig: 300-1.000,- USD/karát. 1-3 karátig: 750-12.500,- USD/karát.
Rózsaszín: 1-5 karátig: 50-450,- USD/karát. 5-10 karátig: 150-650,- USD/karát.
Rubellit: 1-5 karátig: 50-650,- USD/karát. 5-10 karátig: 250-1.100,- USD/karát.
Verdelit: 1-3 karátig: 40-250,- USD/karát. 3-5 karátig: 50-320,- USD/karát. 5-20 karátig: 100-500,- USD/karát.
Sárga, narancs, barna: 1-5 karátig: 50-400,- USD/karát.
Kétszínű, háromszínű: 1-5 karátig: 50-400,- USD/karát. 5-10 karátig: 100-600,- USD/karát.