A spinell tulajdonságai, előfordulása, értéke

by | Mar 26, 2024 | Drágakövek részletes leírása

A spinell.

Vegyi összetétele:

Az ásványtanban spinell néven szereplő ásványnak több fajtája ismeretes, ezek közül azonban csak az átlátszó és szép színű kövek, az úgynevezett nemes spinellek foglalnak helyet a drágakövek sorában. A nemes spinellek vegyi összetétele a MgAl2O4 képlettel fejezhető ki, azaz magnézium-alumínium-oxid, amelyben azonban a magnéziumnak és az alumíniumnak is egy részét kisebb, vagy nagyobb mennyiségben más fémek, főképpen vas és króm helyettesítik, és ezek az alkotórészek, mint színező anyagok jelentősek.

Kristályszerkezete:

A szabályos rendszerben kristályosodó spinellek főalakja az oktaéder, amely néha a rombidtizenkettőssel vagy deltoidhuszonnégyessel van kombinálva. Igen jellemző az ikerképződés az oktaéderlap szerint. A spinellkristályok között az 1 karát nagyságúak közönségesek, a 2, 3, 4 karátosak is gyakoriak, ennél nagyobbak már ritkák, a 10 karátot meghaladók pedig már csak kivételesen fordulnak elő.

Fizikai tulajdonságai:

Hasadás, törés, keménység, fajsúly:

A spinelleknek szembetűnő hasadása nincs, törése kagylós, keménysége 8 a Mohs skálán. Fajsúlya 3.53 – 3.65 g/cm3-ig terjedhet a különböző lelőhelyek és fajták szerint.

Optikai tulajdonságai:

Törésmutató, diszperzió, fény, pleokroizmus:

A szabályos rendszernek megfelelően a spinell izotróp, vagyis egyszer fénytörő. A törésmutató nappali fényben 1.715-1.722. A diszperzió 0.020. A spinelleknek élénk üvegfényük van, amely csiszolással és fényezéssel nagy mértékben emelhető. Pleokroizmus nem figyelhető meg. A Röntgen sugarakat csak kevésbé bocsátja át.

Színei:

A spinell színe lehet piros, kék, ibolya, barna, zöldessárga, fekete, a színtelen kristályok ritkák, a piros mindenféle árnyalatban előfordul. A szép rubinpiros kövek a legértékesebbek, ezek rubinspinell néven kerülnek forgalomba. A rózsaszínű kövek balaszrubin, a kissé ibolyás árnyalatúak pedig almandinspinell néven szerepelnek. A sárgás és barnásvörös spinell a rubicell. A kék spinell színe hasonlít a zafír színéhez, ezért zafírspinellnek hívják, a zöld változat a klorospinell. Ezeken az átlátszó spinelleken kívül még egy átlátszatlan, fekete színű spinellt is használnak drágakő gyanánt, amelynek megcsiszolva igen erős fénye van. Ez a pleosant, vagy ceylonit, amelynek egész vékony lemeze sötétzölden átlátszó.

Szép, ibolyás spinellt almandinspinellnek is hívják. Ez a kerek formájú spinell pár 1.19 karátos és ceyloni származású. AlleGem gyűjtemény.

Színező anyagok, színváltozások:

A piros spinellek színező anyaga főképp a króm, a kékeké a vasoxid (FeO), a barnáké a két vegyértékű vasoxid (Fe2O3). Ezen anyagok keveréke idézi elő az átmeneti színeket: a barnásvöröset, ibolyáskéket, ibolyásvöröset.

A kék spinell színező anyaga a vasoxid. Ez a briliáns formára csiszolt darab 1.39 karátos, kissé sötét tónusú és Ceylonból származik. AlleGem gyűjtemény.

A piros spinell színe hevítésre világosabb színű, majd sárga lesz, kihülés után azonban az eredeti szín visszatér. A kék spinell színe nem ilyen állandó, 1250 fokig hevítve először zöld, majd világossárga színű lesz.

Ibolyántúli, katód, Röntgen és rádiumsugarak hatására a spinellek színe nem változik meg.

Lumineszcencia, egyéb fényjelenségek:

A lumineszcencia jelenségek közül feltűnő az ibolyántúli sugarak hatása a piros spinellekre, ezek ebben a fényben igen élénkpiros színnel világítanak és e tulajdonságuk alapján az almandin gránáttól, amelyhez sok esetben hasonlítanak, biztosan megkülönböztethetők. Katódsugarak alatt a kék és zöld spinellek sötétzöld, az ibolyaszínűek pedig világoszöld színnel világítanak.

Egyéb fizikai tulajdonságok:

Dörzsöléssel a spinell pozitív elektromos lesz, melegítéssel azonban nem. Savak nem támadják meg.

Csiszolása, foglalása:

A spinellt úgy csiszolják, mint a rubint és a zafírt. A legkedveltebb a briliánsforma, de használják a tiszta lépcsős és vegyes csiszolási alakokat, sőt domborút is. A spinell foglalása is olyan, mint a rubiné, a szép hibátlan köveket szabadon, a világos színűeket és hibásakat szekrénykésen keretezik. Ez utóbbiak foglalatába a szín és fény emelésére arany- esetleg rézlemezkét helyeznek. A fekete spinellt gyászékszerként dolgozzák fel.

Összetévesztése más ásványokkal, különböző elnevezések:

A csiszolt spinelleket igen gyakran összetévesztik más, hasonló drágakövekkel. A piros spinellt a rubinnal, a rózsaszínű topázzal és turmalinnal, az ibolyásvörös almandinnal és korunddal, a sárgásvörös hiacinttal (cirkon) és hesszonittal (gránát fajta) téveszthető össze, de fajsúly, keménység és optikai sajátságok a kétes esetekben mindig útbaigazítanak.

Mivel a szép piros spinell nagyon hasonlít a rubinhoz, sokszor használják a rubin helyettesítésére valami jelzővel összekötött rubin név alatt. Ilyen elnevezések: balaszrubin, amely spinellt jelent, almandinrubin, amely néven spinell és gránát is szerepel. Az úgynevezett arizonaspinell nem más, mint a gránát pirop változata. Az ibolyaszínű spinelleket éppen úgy, mint az ilyen színű korundokat orientális ametisztnek nevezik. A kék spinellt zafirinnak, a sárgásvörös rubicellt hiacintnak (cirkon) és vermeille-nek is hívják. Ezek a nevek azonban könnyen tévedésre adhatnak okot és külön helyteleníthető a hiacint és vermeille névnek spinellre való alkalmazása, mert e neveken tulajdonképpen cirkont és gránátot értünk.

A spinelleket sokféle drágakővel össze lehet téveszteni, gránáttal, turmalinnal, korunddal, de még az ametiszttel is. Ez a spinell szett 2.57 karátos és ceyloni származású. AlleGem gyűjtemény

Előfordulása:

A nemes spinell majdnem mindenhol a korunddal együtt fordul elő.

Burma, Thaiföld, Ceylon:

Burmában a rubin kísérője, és Mogok környékén 15 karátnál is nagyobb, gyönyörű példányok fordulnak elő. Thaiföldön szintén a rubinnal és zafírral együtt bányásszák. Ceylon másodlagos drágakőlelőhelyei is igen gazdagok spinellben. A piros, ibolya, zöld és barna köveken kívül itt gyönyörű átlátszó, kék színű spinellek is előfordulnak és a fekete spinellek legfontosabb lelőhelye is itt van.

Tanzánia:

A Mahenge spinellnek is nevezett piros kövek legértékesebb minőségnek számítanak manapság.

Ausztrália:

Új Dél Wales-ben a folyók hordalékában szép számban találnak spinelleket.

Brazília:

Brazília folyóinak homokjában szintén találhatók spinellek.

Észak-Amerika:

New Jersey-ben, Észak-Karolinában és New York államában fordulnak elő csiszolásra is alkalmas spinellek.

Híres spinellek:

Az 1862-i londoni világkiállításon két igen nagy, domborúra csiszolt spinell volt látható. Az egyiknek a súlya nyersen 197, csiszolás után 81, a másiké 102, illetőleg 72 karát volt. Szép nagy köveket őriz a British Museum, az angol és a francia koronakincsek között is van néhány figyelemre méltó szép nagy kő. Régebben a spinellt igen gyakran összetévesztették a rubinnal és a behatóbb vizsgálatnál több ilyen rubinnak tartott és fejedelmi kincseskamrákban őrzött kő spinellnek bizonyult. Ilyen az angol koronaékszerek között őrzött „Fekete Herceg-rubinja”, illetőleg a „Timur-rubin” is.

A spinell értéke:

A spinell értéke alacsonyabb, mint a rubiné, de azért az elsőrendű szép köveknek elég magas áruk van, a legdrágábbak a szép, rubin színű változatok. A hozzávetőleges árak az alábbiak:

Vörös spinell: 1-3 karátig: 200-2.800,- USD/karát. 3-5 karátig: 400-3.900,- USD/karát.

Rózsaszínű spinell: 1-3 karátig: 100-1.500,- USD/karát. 3-5 karátig: 150-1.800,- USD/karát.

Kék spinell: 1-3 karátig: 60-1.000,- USD/karát. 3-5 karátig: 100-1.200,- USD/karát.

További cikkek

Select Currency
EUR Euro