Ezüst fülbevaló színjátszó nemesopállal

33,990.00 Ft

Készleten

925-ös ezüst fülbevaló 7*9 mm-es, természetes, ovális formájú, színjátszó, etiópiai nemesopál drágakővel és természetes fehér cirkon drágakövekkel. Az ékszer 14 karátos fehér arannyal van bevonva.

Az ékszer mérete: 15.0 x 16.5 mm.

Beszúrós, patentos kivitel.

Viszonteladóknak, ékszerészeknek, gyűjtőknek és mindenkinek, aki szereti a szép drágaköveket, szép ékszereket egyaránt ajánlott.

AlleGem minőség: kiváló, élénk színek, átlátszó, jó minőségű drágakövek, természetes, bevizsgált.

Tudnivalók az opál drágakőről:

Az az ásványcsoport, amelyet opál névvel illetünk, igen sok tagot foglal magában, ezeknek azonban legnagyobb része nem tartozik a drágakövek sorába. Igen érdekes ásványcsoport, tagjai kristályalak nélküliek, amorfok, így a kolloidális anyagok csoportjába tartoznak.

Az opál kémiai tulajdonságai:

Az opál tulajdonképpen szilárd kovasavgél, kémiai összetétele tehát szilícium-dioxid, több, kevesebb vízzel, azaz SiO2 x H2O, kálium-hidroxid oldatban főzve teljesen feloldódik.

Az opál változatai:

Az opálok egyes változatai főleg színben, átlátszóságban, színjátékban különböznek egymástól, s némelyiknek olyan szép színe és színjátéka van, hogy a legkiválóbb drágakövek közé sorolhatók. Ezek a nemesopálok, amelyek közé a tulajdonképpeni értelemben vett nemesopál és tűzopál tartozik.

A csoportosítás a színjáték erősségén, a kő színén és átlátszóságán is alapulhat. Így például a harlekinopálban a színes foltok éles határúak, emellett az alapszín lehet fehér, sárgásvörös, zöld, vagy kékes. A lángopálban a különböző színek többé, kevésbé sorokban váltakoznak. A girasol majdnem teljesen színtelen és átlátszó, színjátéka kék színben hullámzik. Az erősen áttetsző, sokszor majdnem teljesen átlátszó sárgásvörös és vörösszínű opál a tűzopál. A vörös színt csekély vastartalom okozza. Vannak olyan tűzopálok, amelyek csak szép színükkel és fényükkel hatnak, és vannak olyanok is, amelyeknek élénk színjátékuk is van, ezek a világosabb színű, erősen áttetsző, sokszor majdnem átlátszó kövek. A mexikói tűzopálok között fordul elő a legtöbb, színjátékot is mutató narancsos, vöröses drágakő.

Az opál fizikai tulajdonságai:

Hasadás, törés, keménység, fajsúly:

Az opálok nem hasadnak, törésük kagylós. Az opálanyag igen rideg és könnyen törik, jellemző, hogy apró repedések vannak benne, amelyek a gélanyag kiszáradására vezethetők vissza. A keménység 5.5 – 6.5 között változik a Moh’s skálán. A nemesopál fajsúlya 2.1 – 2.3 g/cm3.

Optikai tulajdonságok:

Fény, szín, különleges fényjelenségek:

nemesopálnak üvegfénye van, amit a csiszolás és fényezés nagy mértékben emel. Az opálok ritkán teljesen átlátszóak, mint pl. az üvegopál (hialit). A többiek félig átlátszóak, vagy áttetszőek, vagy teljesen átlátszatlanok. A nemesopál legtöbbnyire csak áttetsző, vagy csak félig átlátszó.

nemesopált drágakővé az a gyönyörű színjáték avatja, amely az opál saját színéhez hozzájárulva, páratlan színhatást idéz elő. Az alapszín többnyire fehér, de lehet kék, zöld, sárga, vörös, barna, sőt fekete is. Az alapszínből különböző színű foltok gyakran éles határúak és mozaikszerűen helyezkednek egymás mellé, máskor pedig határ nélkül, lágyan olvadnak egymásba.

A színjáték magyarázata:

nemesopál csillogó színjátékát különbözőképpen magyarázták. A legtöbben az opál belsejében lévő apró repedéseken létrejövő fény irizálására vezették vissza. Sokáig azt tartották, hogy ezek a repedések levegővel teltek, de a későbbi vizsgálatok arra az eredményre vezettek, hogy ezeket a repedéseket később beszűrődött opálanyag tölti ki, amely más összetételű, mint a főtömeg. A két különböző opálanyag fénytörésnek eltérő volta a legtökéletesebb irizáló színeket okozhatja. E feltevés helyességét igazolta az is, hogy vannak opálok, amelyekben a repedéseket csak levegő tölti ki, ezek alig áttetszők és nincs színjátékuk. De ha vízbe helyezzük őket, a víz kitölti a repedéseket és megjelenik a színjáték és víz tehát optikailag alkalmasabb közeg az irizálás előidézéséhez, mint a levegő. Víz helyett olaj is használható e kísérlethez. Ez az opálfajta a hidrofán, amely nevét éppen e tulajdonságnak köszönheti.

Később, a 60-as évek után azonban, az elektronmikroszkópikus vizsgálatok teljesen megdöntötték fenti teóriát az opál színjátékát illetően. A műszer 20.000 szeres nagyítás során megmutatta az igazi okot: a kovagélmasszába ágyazott, igen apró, (kb. tízezred milliméter átmérőjű) krisztobalit-ásvány (a kvarc nagyon kis nyomáson, ám magas hőmérsékleten keletkezett változata) golyók idéznek elő visszaverődési, illetve interferencia jelenségeket. Ennélfogva szigorúan véve a nemesopál egyáltalán nem igazi amorf tömeg.

Törésmutató, kettőstörés:

Az opál amorf anyag és ezért izotróp, fénytörése csekély, törésmutatója 1.44-1.45. Rendellenes kettőstörés gyakori.

Hevítés hatása:

Hevítésre az opál szétrepedezik, vizét veszti és zavaros lesz, ezért az opált hirtelen hőváltozásoktól mindig óvni kell. Némely opálban a vízveszteség közönséges hőmérsékleten való kiszáradás következtében is beállhat, az ilyen kövek azután elvesztik színjátékukat, de egyesek vízbe, vagy olajba mártva visszanyerik azt.

Történeti áttekintés:

A drágakőpiacon az opál nem mindig foglalta el azt a helyet, amit megérdemel. Pedig már az ókorban ismerték és rendkívül nagyra becsülték. Plinius (ókori római történetíró) szerint Nonius szenátor számkivetését mogyorónagyságú opáljával megválthatta volna. A középkorban szintén rendkívül kedvelt volt az opál, és különösen emelte az értékét a hozzá fűződő babona, hogy mindazoknak a drágaköveknek tulajdonságát egyesíti magában, amelyeknek a színében tündöklik. Ebben a tulajdonságában való hit szinte a többi drágakő fölé emelte.

XIX. század utolsó évtizedeiben aztán egyszerre csak csökkenni kezdett a nemesopál iránti kereslet, a közönség valóságosan idegenkedni kezdett tőle. Ennek oka az a készakarva terjesztett babona volt, hogy a nemesopál tulajdonosának szerencsétlenséget hoz. A hajsza tulajdonképpen az akkori magyar nemesopál ellen irányult, mert a XIX. század 80-as éveiig, az ausztrál opálok felfedezéséig az akkori Magyarország volt az opál legfontosabb lelőhelye. A rosszakaratúan elterjesztett babonával azt akarták elérni, hogy az akkor nem régen felfedezett és nagy mennyiségben termelt dél-afrikai gyémántnak élénk piacot teremtsenek. Sikerült is a nemesopált a háttérbe szorítani, mert a babona még magasabb körökben is talajra talált. Csupán a XX. század derekára lehetett a köztudatból ezt a téves hitet kiküszöbölni és a nemesopált lassanként arra a helyre állítani, amelyen volt és amelyet méltán megérdemel. Ebben a legnagyobb szerepe az ausztráliai opálok felfedezésének van, ezeknek piacot kellett teremteni, ez pedig csak a kő agyondícsérésével és a régi elterjedt babona megcáfolásával volt lehetséges. Így azután a nemesopál újra keresett lett, de az ausztráliai gazdag anyag, amelyet piacra dobtak, teljesen háttérbe szorította a magyart. Ilyen viszonyok között a magyar opálbányák tulajdonosa, az akkori magyar állam a háborút közvetlenül megelőző években már üzemveszteséggel dolgozott, mert a felhalmozott drágaköveken nem tudott túladni, noha a magyar nemesopált sem minőségében semmi más földrész opálja nem szárnyalja túl, tüzes színjátékával pedig éppen vetélytárs nélkül áll. Ma, sajnos ez a pompás drágakő már nem nekünk terem, de a bányák egyébként ki is merültek.

Gyakorlati tanácsok:

nemesopál kiváló szépsége mellett az a hátrányos tulajdonsága van, hogy nem elég kemény és így hosszas viselés következtében fényét veszítheti. Ezen azonban könnyen segíthetünk, ha a követ puha bőrrel, kis hamuval átfényezzük. Mivel az opál könnyen törik, opáljainkat lehetőleg védjük az ütéstől, arra is vigyázzunk, hogy hirtelen nagy hőváltozás ne érje. Ha idővel kiszáradás folytán veszíteni színjátékából, nedvesség hozzájuttatásával lehet rajta segíteni és ezért például nyers burgonya belsejébe szokták helyezni.

Opál csiszolása:

nemesopál csiszolása rendkívül nagy gondot és körültekintést kíván. Vigyázni kell arra, hogy a kő csiszolás közben túlságosan fel ne melegedjen, mert ebben az esetben repedések keletkezhetnek benne. Mivel könnyen törik, óvni kell az ütéstől is. De ezeken kívül a legfontosabb és a legtöbb ügyességet kívánja a csiszoláskor a kő színjátékának legtökéletesebb érvényre juttatása. Igen sok esetben gyengébb minőségű részeket kell a nemes anyagról eltávolítani, de úgy, hogy minél kevesebb menjen belőle veszendőbe.

csiszolási alak majdnem kizárólagosan görbe felületű forma, amelyen az opál színjátéka legjobban érvényesül. A sík lapokkal határolt formákat többnyire tűzopálon használják, de újabban sok színjátszó nemesopált lapocskákkal látnak el, mert az afrikai színjátszó nemesopálok többször erősen áttetsző, majdhogynem átlátszó tömegtesttel rendelkeznek, így a fazettálás a hátsó lapocskákról visszaverődő fényhatáson (fénytörésen) és a színjátszáson keresztül is emeli a kő szépségét.

Az opál értéke:

nemesopál értéke igen változó, mert rendkívül nagy mértékben függ a kő minőségétől. Minél szebb és élénkebb a kő színjátéka, annál nagyobb az értéke. Az érték a kő nagyságával nagy mértékben emelkedik. A legkedveltebbek azok a nemesopálok, amelyek színjátékában a piros és a zöld szín az uralkodó. A kiváló szépségű kövek értéke a gyémántét is elérheti! A hozzávetőleg árak a nemzetközi piacokon az alábbiak szerint alakulnak karátonként:

Fehér, szürke alapú, közönséges, jó, finom és nemes kategóriákban:

1-7 karátig: 8-16,- USD, 16-50,- USD, 50-150,- USD, 150-350,- USD.

7-15 karátig: 16-50,- USD, 50-100,- USD, 100-220,- USD, 220-350,- USD.

Görgetegopál (eredeti opálfajta, amelyben barna anyakőzet látható) közönséges, jó, finom és nemes kategóriákban:

Kicsi: 1-5 karátig: 20,- USD, 100-1.800,- USD, 1.800-1.500,- USD, 5.000-10.000,- USD.

Közepes: 5-10 karátig: 20,- USD, 900-2.200,- USD, 2.200-11.000,- USD, 11.000-20.000,- USD.

Nagy: 10-15 karátig: 20,- USD, 1.200-4.000,- USD, 4.000-15.000,- USD, 15.000-50.000,- USD.

Nagyon nagy: 15 karát felett: 20,- USD, 2.000-6.000,- USD, 6.000-20.000,- USD, 20.000-80.000,- USD.

Fekete opál közönséges, jó, finom és nemes kategóriákban:

1-5 karátig: 100,- USD, 300-1.400,- USD, 1.400-1.800,- USD, 8.000-20.000,- USD.

5-10 karátig: 100,- USD, 300-1.400,- USD, 1.400-8.000,- USD, 8.000-20.000,- USD.

10-15 karátig: 100,- USD, 300-1.400,- USD, 1.400-6.400,- USD, 6.400-16.000,- USD.

Kristályopál (átlátszó erősen áttetsző):

1-5 karátig: 70,- USD, 150-500,- USD, 500-1.500,- USD, 1.000-2.000,- USD.

5-10 karátig: 70,- USD, 150-500,- USD, 500-1.000,- USD, 1.000-2.400,- USD

10 karát felett: 70,- USD, 150-500,- USD, 500-1.000,- USD, 1.000-2.000,- USD.

Tudnivalók a cirkon drágakőről:

A cirkon cirkónium-szilikát, kemény drágakő, 7 és fél a keménysége a Moh’s skálán. A cirkon színtelen kristályairól a leghíresebb, ezek nagyon hasonlítanak a gyémánthoz és szándékosan, vagy összetévesztve használták is gyémánt helyett. A tiszta kristály színtelen, a szennyezések sárga, narancs, kék, vörös barna és zöld változatokat hoznak létre. A Thaiföldről és Vietnámból származó barna köveket színtelenné alakítják, ezek és a kék színűek népszerűek az ékszerekben.

Lelőhelyei: A drágakő minőségű kristályok általában hordalékokban találhatók, több, mint 2000 éve Srí Lanka az elsődleges forráshely. További lelőhelyei: Burma, Thaiföld, Kambodzsa, Vietnam, Ausztrália, Brazília, Nigéria, Tanzánia Franciaország.

Gyógyhatás:
Testi: serkenti a májat, enyhíti a fájdalmakat és a görcsöket, segít a menstruációs panaszokon. Állítólag támogatja a tüdő- és hörgőbetegségek gyógyulási folyamatát, méregtelenítő és lázcsillapító, valamint mérsékli a bélműködési zavarokat.

Lelki: segít megkülönböztetni a fontosat a jelentéktelentől, valamint lelkesedni az újdonságokért az életben.

Válassz pénznemet
HUF Magyar forint
EUR euró