A tanzanit meghatározása:
A tanzanit a zoisit ásvány átlátszó, ibolyáskék változata.
A tanzanit és a zoisit nevének eredete:
A zoisit nevét annak felfedezőjéről Freiherr Zois-ról kapta. A tanzanit nevét a kristály egyetlen lelőhelyéről, Tanzániáról kapta.
A tanzanit és zoisit kémiai összetétele:
A zoisit kalcium-alumínium-hidroxid-szilikát, egészen pontosan Ca2Al3(O(OH)/SiO4/Si2O7). A tanzanit teljesen saválló.
Briliáns csiszolású ibolyáskék tanzanitok, AlleGem korábbi gyűjtemény.
A tanzanit keletkezése:
A tanzanit bázikus metamorf kőzetekben keletkezik, ritkábban kontakt-kőzetekben, pegmatitokban, hidrotermálisan.
A tanzanit fizikai tulajdonságai:
A tanzanit kristályosodása:
A tanzanit a rombos rendszerben kristályosodik, prizmás kristályai hosszú szárúak, de rostosak is lehetnek.
Keménysége, fajsúlya:
A tanzanit keménysége 7 -6.5 a Mohs skálán. Fajsúlya 3.35 g/cm3.
Hasadása, törése:
A tanzanit jól hasad, törése viszont egyenetlen, sprőd.
Optikai tulajdonságai:
Színe, karcszíne:
Színe ibolyáskék, zafírkék, de van sárga, rózsaszínű, barna, sárgászöld, színtelen változata is. Karcszíne fehér.
Fénye, átlátszósága:
Üvegfényű, átlátszó.
Búzavirágkék színű, szokatlan, de navett csiszolású tanzanitok, AlleGem gyűjtemény.
Törésmutatója, diszperziója, pleokroizmusa:
Törésmutatója 1.692 – 1.693 – 1.701 a három kristálytengelyre vonatkozóan. Maximális kettőstörése 0.009. Diszperziója 0.030. Pleokroizmusa igen erős, pirosas-ibolyástól, mélykéken át egészen a sárgászöldig változik a színe a három kristálytengely irányából vizsgálva.
Általános leírás:
A zoisit drágakövek között elfoglalt méltó helyét annak ibolyáskék, átlátszó változatának 1967-beli, tanzániai felfedezése után foglalta el. A csodálatos kék színt a kristályrácsba az alumínium helyére beépült vanádium okozza, ez körülbelül 0,2%-nyi vanádium-oxidot jelent. Kifejezetten keresettek a mély ultramarin, illetve zafírkék színű kövek, lámpafényben ezek a kövek kissé ametisztre emlékeztető lilás színt is felvesznek.
Körülbelül 400 Celsius fokra történő hevítés következtében az összes, eredetileg nem kék színű drágakő szép kék színű lesz, mert a sárgás, illetve a barnás tónus eltűnik a kövekből. Ez annak köszönhető, hogy az eredetileg három vegyértékű vas négy vegyértékűre változik. Ahhoz, hogy a kristályból a csiszolás során a legszebb mély-kék szín legyen elérhető, a drágakő tábláját a kristály „b” tengelyére merőlegesen kell elhelyezni (tulajdonképpen a főtengellyel párhuzamosan).
A tanzanit csiszolása:
Csiszolása rendkívül változatos, a formák közül szinte bármelyik használatos, ovális, antik (párna), kerek, táblás (nyolcsarkos) talán a markíz csak apró köveknél, csiszolási módozatai lehet ollós, briliáns és lépcsős is.
Létezik finom szálas kristályszerkezetű változata is, amelyet kabosonnak csiszolva szép macskaszemhatást érhetnek el.
A zoisit további fajtái, thulit, anyolit:
A tanzanit mellett a zosisit egy másik fajtáját is használják, a thulitot, de azt csak díszítőkőnek. A thulit egy három vegyértékű mangánnal színezett vaskos zoisit változat. A thulitból főleg kabosonokat, és táblás köveket csiszolnak, illetve dísztárgyakat. A thulitnak keménysége 6, fajsúlya 3.10 g/cm3.
Az anyolit szintén egy zoisit fajta, amelyet 1954-ben szintén Tanzániában fedeztek fel, ez egy tömeges felépítésű, zöldes zoisit-amfibol kőzet, amleyben zárványként körülbelül 1 cm-es többnyire átlátszatlan rubin szemcsék épületek be. Rendkívül mutatós kőzet, amelyet különféle dísztárgyak, szobrocskák készítésére használnak.
A tanzanit összetévesztése más drágakövekkel:
A tanzanit összetéveszthető az ametiszttel, zafírral.
A tanzanit hamisítása:
A tanzanitot előszeretettel hamisítják: főleg színezett üvegből, különböző dublett kövekből, amelyek alsó, nagyobb része szintetikus spinellből készül, a tetején természetes tanzanit lemezkével, általában színes ragasztóval összeillesztve.
A zoisit előfordulása:
Csehország:
Sobotin-Marsikov, a Jesenik-hegységben, zoisit található, ám jelentéktelen.
Norvégia:
Souland, Telemarken: thulit lelőhelye.
Európában ezeken kívül még Ausztriában Saualpe, Karintiában, illetve Rauris Salzburg tartományban említésre méltó. Ezen kívül még Svájcban is található zoisit, Zermattban, Wallis tartományban.
Namíbia:
Trekkopje: thulit található.
Tanzánia:
Longido: a zöld színű anyolit kőzet lelőhelye, rubinnal. Merelani-hegység, Moshi, Arusha, pegmatitos-hidrotermális kőzettípusban a tanzanit egyedüli lelőhelye.
Amerikai Egyesül Államok:
Ducktown, Tennessee: hidrotermálisan szulfid-ásványokkal, például pyrrhotinnal (mágneskő) együtt található zoisit.
A tanzanit értéke:
Az elsőrendű kövek igen értékesek, a kisebb kövek (1-2 karátosak) is elérhetik a 25 – 50 USD-t karátonként. A közepes méretű kövek 5 – 10 karátig körülbelül 50 – 200 USD karátonként. A nagyobb kövek az ezer-kétezer dollárt is elérhetik karátonként.