Színesdrágakő kezelések – a szín megváltoztatása

Szerző: | aug 14, 2024 | Bevezetés a drágakövek világába

Színfeljavítás:

A drágakövek színfeljavítása ősrégi praktika, és sok ma is használt technikát már nemzedékek óta alkalmaznak. Sok közöttük rutineljárás, és ez önmagában nem nevezhető csalásnak. Egyes kezeléseket azonban nem szabad bizonyos köveken alkalmazni, mert az eredmények nem tartósak, és a szín visszatérhet az eredetihez. Ilyen kezeléseket a kereskedelem nem fogad el. Minthogy a színjavítás ennyire elterjedt, fontos megértenie a fogyasztónak, hogy pontosan milyen eljárások fogadhatók el a szakmában, és melyek a megtévesztő, vagy csaló praktikák, amelyek célja, hogy gyengébb minőségű köveket sokkal drágábbnak adjanak el. Most különböző kezelésekről szólunk, és megmagyarázzuk, melyek a rutineljárások, és melyeket kell a csalás, vagy téves bemutatás kategóriájába sorolni.

Természetes kék zafír, hőkezelt. A hőkezelés rutineljárás és elfogadott technika a kék szín elmélyítésére. 1.05 karát, Srí Lanka, AlleGem gyűjtemény.

Hőkezelt kövek:

Bonyolult hevítő eljárásoknak alávetni a köveket a legáltalánosabban használt módszer egy drágakő színének megváltoztatására vagy feljavítására. Ezt rutinszerűen alkalmazzák különféle köveken, hogy világosítsák, vagy sötétítsék azokat, sőt, teljesen megváltoztassák színüket. A hőkezelés nem csaló praktika, ha bizonyos köveken alkalmazzák, amelyeken a hatás tartós. Ez az eljárás elfogadott gyakorlat, amelyet rutinszerűen alkalmaznak a következő drágaköveken:

Zafír: a szín megvilágosítására vagy elmélyítésére, egyenletes szín elérésére.

Borostyán: a szín elmélyítésére és „napcsíkok” előidézésére.

Akvamarin: a szín elmélyítésére, minden zöldes árnyalat eltüntetésére, „kékebb” kékség elnyerésére.

Tanzanit: kívánatosabb kék árnyalat elérésére.

Turmalin: a sötétebb árnyalatok felvilágosítására, rendszerint a zöld változatnál.

Ametiszt: a szín világosítására, a halvány anyag színének „sárga” kövekké való átváltoztatására, amelyeket citrinként és topázként adnak el.

A kereskedelemben kapható citrinek körülbelül 90%-a az ametiszt hőkezelésével jött létre. Az eljárás tartós eredményt hoz, ezért a kereskedelemben elfogadott technika, de az igazoltan kezelésmentes szép sárga citrin mindig értékesebb és drágább is a hőkezelt ametisztnél. Ez a szett 10 karátos, Brazil anyagból származik, AlleGem gyűjtemény.

Topáz: sugárzással kombinálva kék árnyalatok elérésére, rózsaszín színárnyalatok létrehozására.

Cirkon: vörös, kék vagy színtelen kövek előállítására.

Kunzit: a szín feljavítására.

Morganit: a narancs szín rózsaszínné való megváltoztatására.

A hevítési eljárások által elért szín általában tartós.

Az akvamarin szép égszínkék színét sokszor hevítéssel érik el, hogy az általában zöldes árnyalatok eltüntessék. Az eljárás elfogadott technika a drágakő-kereskedelemben. Ez a drágakő 50 karátos, pakisztáni, korábbi gyűjteményünk részét képezte.

Sugárkezelt kövek:

A sugártechnikák most általánosan használatosak, több módszer ismert, amelyek mindegyikének jellegzetes alkalmazási módja van. Néha a sugárzást hőkezeléssel kombinálva alkalmazzák. Ameddig a technika tartós eredményeket hoz, a besugárzás által nyert színjavítást nem tartják megtévesztőnek.

A sugártechnikát rutinszerűen alkalmazzák a következő drágaköveken:

Akvamarin: hevítéssel együtt a kő feljavítására.

Gyémánt: a színt egy piszkosfehérről fantáziaszínre – zöldre, sárgára, stb. – való megváltoztatására.

Topáz: a színtelen vagy csaknem színtelen kőnek kék színre való megváltoztatásához, a sárga és narancsszínű árnyalatok elmélyítéséhez.

Turmalin: a rózsaszín, vörös és bíborszínű árnyalatok elmélyítésére.

Sárga berill: a szín gyakran sugárzás eredménye.

Amennyire tudjuk, a besugárzás által előállított színváltozások rendszerint állandóak. Egyes besugárzott kövek azonban csak átmenetileg nyernek szép színt. Egyes besugárzott kék és sárga zafírok gyorsan kifakulnak. A zafír besugárzását ezért nem fogadják el a kereskedelemben. Ha sárga zafírra vágyunk érdemes kipróbálni egy egyszerű lángtesztet (öngyújtó lángjánál ugyanis a besugárzott zafír kifakul) már amennyiben az eladó/ékszerész megengedi.

A fantáziaszínű gyémántok színénél rendszerint meg lehet állapítani, hogy természetesek, vagy besugárzottak. Azonban a legtöbb ékkő számára, amelyen alkalmazni szokták a besugárzást, a mai napig még nem dolgoztak ki olyan eljárásokat, amelyek eldöntötték volna, hogy színű természetes-e vagy sem.

A kék topázok legtöbbje sugárkezelt. Sugárkezeléssel 3 fajta kéket tudnak előállítani: égszínkéket, svájci kéket (ultramarinkék), londoni kéket (sötétkék). Ez a szett 15 karát, Brazíliából származik. AlleGem korábbi gyűjteménye.

Diffúziós kezelés:

A diffúziós kezelésben vegyi anyagokat (titánt, vasat, ugyanazokat a színezőanyagokat, amelyek a természetes kék zafírban is vannak) bocsátanak színtelen, vagy csaknem színtelen zafír felületére, és a követ hosszabb időn át hevítik. Ez a kezelés szép, kék színt hoz létre, de csupán a kő felszínén, a közepe színtelen marad.

Lelkiismeretlen kereskedők gyakran helyettesítik diffúziós kezelésű zafírokkal a nem kezelteket, ezeket a valódi kövek közé keverik. Aztán a kereskedők és az ékszerészek csomagokban megvásárolják, és ékszerekbe foglalják az ilyen köveket. Feltűnnek antik és családi ékszerek között is. Ha ma valamilyen szép, és igen értékes zafírt vásárolunk, akkor mindenképpen javasolt egy független szakértő igazolása is, hogy elkerüljük az ilyen eseteket.

Festett drágakövek:

Hosszú-hosszú idők óta festenek már ékköveket, a festett kalcedonnak (a kvarc olcsó változatának) számos példányát találhatjuk antik ékszerekben, ahol más, drágább ékköveket utánoznak. A gyakran festett drágakövek közé tatozik a jade, az opál, a korall, a lápisz lazuli, és kisebb mértékben a gyenge minőségű csillagrubinok, a csillagzafírok és a smaragdok.

A festett anyag lehet nagyon színtartó, de a szín sokszor nagyon átmeneti. Láttunk már olyan festett lápiszt, amelyről a „kékség”-et körömlakk-lemosóval le lehetett szedni. A festett drágakövek között vannak valódi kövek, amelyeket azért festettek meg, hogy fokozzák a színüket (mint amikor halványzöld jadeit-ot mélyebb zöld színűre festenek), de lehetnek teljesen más drágakövek utánzását célzó átfestések.

A festett ékköveknek mindig olcsóbbnak kell lenniük, mint a természetes színű köveknek. A pompás lápiszt és jadeit-ot mindig ellenőrizni kell, nincs-e festve. Íme még néhány drágakő, amelyeket gyakran festenek:

Kalcedon: befestve, hogy fekete ónixot nyerjenek, ami nagyon ritkán fordul elő a természetben, és szalagos achátot, amelyben a fehér szalagok erős színű sávokkal váltakoznak: vörösesbarnára festve karneolként adják el a követ (amely szintén előfordul természetes alakban is) zöldre festve a pompás jadeit-ot vagy a krizoprázt utánozzák vele (amely szintén a természetben is előfordul).

Jade (jadeit): a színt gyakran feljavítják azáltal, hogy szép smaragd- vagy fűzöld árnyalatra festik, hogy a „császári” jade megjelenését kölcsönözzék neki. Míg a jade természetes állapotban csaknem minden színben előfordul, más, keresett színekre is lehet festeni a köveket.

Korall és lápisz lazuli: megfestve a szín elmélyítésére, vagy egyenletesebb szín elérésére.

Svájci lápisz: kékre festett jáspis, amelyet „lápisz” vagy „svájci lápisz” néven árusítanak.

Feketítő technikák:

Ezeket arra használják, hogy megváltoztassák a színt, mégpedig nem festés által, hanem úgy, hogy kémiai reakciót idéznek elő (cukorsavas kémiai reakció), amely fekete karbont eredményez, és ez feketíti a kő színét. A következő drágaköveket szokták ilyen kezelésnek alávetni:

Opál: úgy megfeketíteni, hogy az értékesebb, drága fekete opálra hasonlítson.

Fekete ónix: a kacedont ilyen technikával feketítik meg, hogy a manapság a legtöbb ékszerben alkalmazott fekete ónixot utánozzák.

További cikkek

Válassz pénznemet
EUR euró