Színes drágakövek – szintézis és kezelés

Szerző: | aug 1, 2024 | Bevezetés a drágakövek világába

Bevezetés:

Manapság a természetes drágaköveknek széles választéka áll rendelkezésünkre, és kapható még számos szintetikus és kezelt anyag is. Vonzó ékszer készülhet az utóbbiakból is, de a tulajdonosnak tudnia kell, mi is van birtokában, és méltányos árat kell fizetni érte.

Szintetizálásról általában:

A tudomány haladása és az új technológia hallatlanul nagyszámú szintetikus drágakövet hozott létre, de fontos megérteni azt, hogy egy szintetikus kő nem utánzat. Technikai értelemben véve a „szintetikus” meghatározás azt jelenti, hogy az anyagot az ember készítette, ugyanazokat a kémiai alkotórészeket felhasználva, amelyek természetes drágakövekben is megtalálhatók. Más szavakkal, a természet „receptjét” alkalmazták. Ez azt jelenti, hogy egy szintetikus drágakőnek lényegében ugyanazok a fizikai, kémiai és optikai tulajdonságai vannak, mint a természetes párjaiknak. Praktikus szempontból nézve azt is jelenti, hogy különböző azonosítási technikákra ugyanúgy reagálnak, mint a természetes kövek. Ez jócskán megnehezíti a természetes kőtől való megkülönböztetést.

Utánzás:

Az utánzatot ugyancsak emberkéz készíti, de nem úgy, hogy a természetes receptjét használja, így az eredmény nagyon eltér fizikai és kémiai szempontból attól a drágakőtől, amelyet utánoz, és nagyon könnyű megkülönböztetni a természetes drágakőtől a szokásos azonosítási technikákkal. Például piros üveggel lehet és szokásos a rubint utánozni. A rubinra azonban csupán színében hasonlít, egy egyszerű óriásnagyítóval olyan árulkodó jegyeket lehet felfedezni, amelyekből kiderül, hogy üvegről van szó, és minden egyéb próba megerősíti ezt a következtetést.

Szintetikus drágakövek:

Manapság számos szintetikus drágakő áll rendelkezésre, de nem mindegyiket azonos módon készítették. Egyeseket kevés költséggel állítottak elő és habár a természetes kémiai összetevőket használták, nem látszanak egészen olyanoknak, mint a természetes párjaik.

Gyorsan készülnek el (lángfúziós úton) olyan folyamatban, ami nagyon különbözik a természetes körülményektől. Ezeket gyakran összetévesztik az utánzatokkal, éppen nem természetes megjelenésük és olcsó áraik miatt. Ez a fajta szintetikus kő ma mindenütt kapható, és már csaknem 100 év óta készülnek ilyenek.

Az elmúlt években a technika haladása lehetővé tette a kutatóknak, hogy olyan környezetet teremtsenek, amely sokkal közelebb kerül ahhoz, hogy megkettőzze azt, ami a természetben található. Ennek eredményeképpen kristályokat lehet a szó szoros értelmében növesztetni laboratóriumokban, olyan terméket állítva elő, amely sokkal közelebb áll a természetes drágakőhöz. Ezeket laboratóriumban növesztett szintetikus köveknek nevezzük.

A laboratóriumban növesztett szintetikus köveket költségesen lehet csak előállítani, és sokkal többe kerülnek, mint más szintetikus kövek. Az árak olyan magasak lehetnek, hogy a vevők néha tévesen arra a következtetésre jutnak, hogy természetes drágakövekről van szó. A szintetikus kövek kiváló alternatívák lehetnek olyan vevők számára, akik nem engedhetik meg maguknak hogy természetes ékköveket szerezzenek be olyan minőségben, amilyenre vágynak.

Drágakövek kezelése:

Az embernek több száz év óta javítják a természetes színes drágaköveket. A legtöbb esetben a kereskedelem ezt a gyakorlatot elfogadhatónak tartja, mert az az általános felfogás, hogy ezek a kezelések egyszerűen folytatják azt a folyamatot, amelyet a természet indított el. Minden drágakő ki van téve forróságnak, igen magas hőmérsékletnek, sok közülük természetes sugárhatásnak is, miközben a természetben formálódik. Manapság egyes drágaköveket rutinszerűen hevítenek, vagy valamilyen sugárzásnak teszik ki, hogy megváltoztassák, vagy feljavítsák színüket, és az árakban megjelenik ez a munkafolyamat. Másfelől viszont, ha az ékkő színe nagyon pompás, és ha igazolni lehet, hogy a szín természetes, a kő sokkal magasabb árat érhet el. Az ilyen kövek manapság nagyon ritkák keresik is őket a gyűjtők és műértők. A legjobb források szép, természetes drágakövek beszerzéséhez  olyan családi darabok, amelyek néha visszatérnek a piacra, mikor jól ismert aukciós házak, mint például a Sotheby’s vagy a Christie’s is kiemelt ékszer-árveréseiket tartják.

Akár aukciós háztól, akár más forrásból is kerüljenek a piacra, a természetes színű, pompás, ritka drágaköveket rendes körülmények között leírás kíséri, amely ezt a tényt igazolja. Ha ritka, igen drága ékkövet (több milliós, vagy több tízmilliós) vásárolunk, amelyet úgy mutatnak be, mint aminek természetes színe van, győződjünk meg róla, hogy mellékelve van-e hozzá igazolás egy jó hírű laboratóriumtól, amely igazolja ezt a tényt.

Tradicionálisan hevített rubin, Mozambik, körülbelül fél karát, a szín szép, intenzív és tartós, az eljárás teljesen elfogadott, jóllehet a hevített kövek az eredeti árának körülbelül 50 – 70 %-át teszik ki.

Hevítés vagy égetés:

Az, hogy egyes drágaköveket bonyolult hevítési folyamatoknak vetünk alá, olyan gyakorlatot jelent, amely több száz éves és amelyet az ékszeriparban elfogadnak mindaddig, amíg az előidézett változás állandó. A legtöbb zafírt és rubint hőkezelésnek vetették alá. A kezelés világosíthatja, sötétítheti vagy teljesen megváltoztathatja a színt. Egy gyakorlott szakértő vagy drágakővizsgáló laboratórium gyakran meg tudja mondani, hogy a kő színét megváltoztatták-e hőhatással, azáltal, hogy a kő zárványait mikroszkóp alatt megvizsgálják. A zafír és rubin például magas hőfoknak is ellenállhat, de gyakran a forróság következtében a kő belsejében az apró kristályzárványok megolvadnak vagy felrobbannak. A megváltozott zárványok így bizonyítják a hőkezelést.

Könnyű lehet meghatározni, hogy egy követ valóban hevítettek-e, de gyakran lehetetlen biztosan megtudnunk, hogy nem történt hevítés, vagyis a szín természetes. Ahhoz, hogy ezt eldöntsük, igen nagy ügyesség és bonyolult felszerelés szükséges, amely utóbbi gyakran csak nagy laboratóriumokban van, mint a GIA-ban (Gommological Institute of America, Amerikai Drágakőtudományi Intézet) is. A szakértőknek gondosan vizsgálniuk kell a kő belső jellegzetességeit. Néha látnak egy változatlan zárványt, amely olyan következtetésre vezet, hogy a szín természetes, máskor megváltozott zárványokra bukkannak, ami kezelésre vall. Néha pedig egész egyszerűen nincsenek jelen olyan zárványok vagy változások és abnormalitások bennük, amelyeket keresünk, hogy pozitív döntést tudjunk hozni. Ha nincs semmi az ékkő belsejében ami jelezné, hogy vetették-e alá hőkezelésnek vagy sem, a szakértők sem lehetnek biztosak.

Hőkezelt kék zafír, Srí Lanka. Az eljárás elfogadott a kereskedelemben, az eredmény tartós és a diffúziós kezeléssel ellentétben nem csak felületi, hanem az eredetileg is kék színű drágakövet hevítik, hogy a szín mélyebb, intenzívebb legyen:

Sugárzás:

A sugárzás technikái viszonylag újak. A sugárzást gyakran használják, néha kombinálják hőkezeléssel is. A hatás egyes köveknél állandó, ezt a kereskedelemben is elfogadják (pl. topáz), más köveken nem elfogadható, mert a szín rövid idő alatt kifakul vagy visszaváltozik az eredeti színre (pl. spodumen besugárzásával nyert élénk zöld színek, amelyek a hiddenitet utánozzák).

Besugárzott topáz, az eljárás elfogadott, az eredmény tartós.

Természetes topáz, Srí Lanka. Látható, hogy a kék szín finomabb, halványabb a természetes változatnál:

Diffúziós kezelés:

A diffúzió új eljárás a kezelt kövek világában, és máris viták kereszttüzében áll. A diffúzió (amelyet néha mély diffúziónak, vagy felületi diffúziónak is neveznek), olyan folyamat, amely megváltoztatja egy drágakő színét azáltal, hogy a felületet bizonyos vegyi hatásnak (berillium jelenlétében, berillium kezelésnek is hívják) teszik ki, (ugyanazoknak, amiket a természet is használ), és hosszabb időn át hevítik. Jelenleg az eljárást sikerrel csak kék zafírok előállításánál alkalmazták, de egyre nagyobb a törekvés, hogy diffúziós rubint is előállítsanak.

A kezelt anyag azonban rendszerint színtelen, vagy nagyon-nagyon halvány zafír, és a produkált szép szín, amelyet a kezelés idéz elő, csupán a felületre szorítkozik. A félbevágunk egy diffundált zafírt, láthatunk egy lényegében színtelen követ nagyon halvány kék szegéllyel kerülete körül. Egy problémát okozhat akkor, ha a kő valahol kicsorbul vagy másképpen megsérül, és szükség lehet arra, hogy átcsiszolják, polírozzák, ugyanis ekkor a felületi szín eltűnhet. Ilyen esetben a kezelést meg lehet ismételni, hogy visszaállítsuk az eredeti színt.

Szerencsére a diffundált zafír jelenléte az ékszerpiacon nem okozhat riadalmat, mert valóban könnyű a szakemberek számára ezt a legtöbb kőben felfedezni.

Diffúzióval kezelt zafírok szép kékséget produkálnak nagyon megfizethető áron (egy természetes kék zafír árának tizedéért). Csak legyen biztos tudomásunk arról, hogy alá volt-e vetve a kő diffúziós kezelésnek vagy sem. Ha igen, fizessük meg érte a megfelelő árat és legyünk némileg elővigyázatosak, ha ilyen ékszert viseljünk, hogy ne csorbuljon ki.

Ólom-üveg töltés:

Rendkívül új keletű technológia, a korundok (rubin és zafír) kezelését végzik ilyen módon. Igen magas hőmérsékleten ólom-üveget töltenek a korundok repedésibe, amely így pompás színt és viszonylagos tisztaságot eredményez az amúgy teljesen színtelen, szürkés, repedezett korundoknál. Az eljárás stabil és állandó, a kapott kövek szép élénk színűek, és viszonylag tiszták. A kezelés könnyen detektálható, mert az ólomüveg megszilárdulása során levegőbuborékok keletkeznek a kőben. Itt is az a legfontosabb, hogy legyünk tisztában, hogy a rubin, vagy zafír üveggel töltött-e.

Ebben a gyönyörű zafír gyűrűben, ólom-üveggel töltött kék zafír van befoglalva. Látható, hogy a belső repedések mentén a kék szín mélyebb, további nagyítás mellett apró levegőbuborékokat lehet felfedezni, amely elárulja a kezelés mivoltát. Az ékszer árából is lehet következtetni, hogy kezelt zafírról van szó, hiszen a méreteit tekintve, egy hasonló minőségű, hőkezelt zafír körülbelül 50.000,- Ft-os árat képvisel. Az eljárás megengedett, az eredmény tartós, és a vevők igen kedvező áron juthatnak szép színű zafír drágakőhöz.

Ólom-üveg eljárással hevített, javított rubinnal díszített ezüst gyűrű. Már a fényképen is látható, nagyítóval még jobban, hogy apró buborékok vannak a kő belsejében. Ez az üveg megszilárdulásokat keletkezik. E mellett egy ekkora méretű tradicionálisan hevített rubin tekintélyes árat érne el, és valószínűleg nem ezüst foglalatot kapna. Már ezen ismertető jegyekből is következtethetünk, hogy ólom-üveg töltéssel van dolgunk. Ettől függetlenül a kő szép, a szín tartós, az eljárás elfogadott és ha az ára is ezt tükrözi nyugodt szívvel megvásárolhatjuk.

Megfizethető szépség:

A kezelt drágakövek lehetőséget nyújthatnak a vevőknek arra, hogy szép darabokra tegyenek szert megfizethető áron. A leglényegesebb megfontolás itt is ugyanaz, mint a drágakő-vásárlásnál, tudnunk kell, hogy pontosan mit is vásárolunk. Bár biztos, hogy léteznek egyes megtévesztő gyakorlatok a kezelt kövekkel kapcsolatban, a kezelt drágakövek árusítása teljesen törvényes mindaddig, amíg minden tényt ismertetnek és a kezelés típusa elfogadható a kereskedelemben, és minden adat fel van tüntetve a számlán. Ilyen óvintézkedések mellett a vevő gyakorlatilag biztos lehet a tervezett vásárlással kapcsolatban, és élvezheti még sok éven át egy kezelt kő pompás színét, szépségét.

További cikkek

Válassz pénznemet
EUR euró