Színes drágakövek – kezelések – olajozás, festés, töltés

Szerző: | aug 23, 2024 | Drágakövek részletes leírása

Viaszolás:

Ez olyan eljárás, amely abból áll, hogy a követ egy színes viasszerű anyaggal dörzsölik be, hogy ez elrejtse a felületi repedéseket és sérüléseket, és kissé javítsa a színt. Ezt gyakran alkalmazzák olcsóbb indiai csillagrubinokon, és néha csillagzafírokon is.

Olajozás:

Ezt a technikát általánosan alkalmazzák a smaragdokon. A smaragdot beáztatják olajba (amely lehet természetes vagy zöldre festett). Célja az, hogy betömje a finom repedéseket, amelyek meglehetősen általánosak a smaragdokon. Ezek a repedések fehéresnek látszanak, ezért gyengítik a smaragd zöld színét. Az olaj „betömi” a repedéseket, „eltünteti” őket, és ezáltal a fehér kiküszöbölésével javítja a színt.

Ez elfogadott eljárás, és hatása rendes körülmények között sok évig eltart. Ha azonban a követ forró ultraszonikus tisztítóba tesszük (ami veszélyes a smaragdokra és sosem ajánlanám), vagy beáztatjuk szerves oldószerbe, mint a gazolin, vagy ezeket tartalmazó tisztítószerekbe, az olaj lassan kioldódik a repedésekből, és fehéres foltok újra előtűnnek, gyengítve a színt. Ha ez megtörténik, a követ újra be lehet olajozni. A zöldre festett olaj alkalmazása azonban nem elfogadott eljárás.

Az olajozás (színtelen olajjal) elfogadott technika a smaragdoknál a szín egyenletesebbé tételére, illetve a tisztaság feljavítására. A smaragdban oly gyakori belső repedéseket, amelyek a fény kövön való áthatolásakor fehérnek tűnnek, az olaj feltölti, ezáltal homogénebb lesz a szín és a megjelenés. Persze az eredmény nem mindig tökéletes, ennek a zambiai 1.33 karátos kőnek a felső részén látható, hogy jóllehet olajozott a kő, mégsem tűntek el teljesen a fehérnek tűnő repedések.

Festés:

Ezt a technikát gyakran használják kaboson csiszolású (nem fazettált) áttetsző („kocsonyás”) vagy félig áttetsző opálokon, hogy olyan köveket állítsanak elő, amelyek a drága fekete opál hatását keltik. Ezt úgy érik el, hogy a követ egy zárt hátú foglalatba  teszik, amelynek magas karimája van. Ha fekete cementet vagy festéket fújnak a foglalat belsejébe, a belépő fény feketén verődik vissza az opálnak a pompás fekete opál látszatát adva.

Fóliahátú kövek:

Ezzel a technikával nem találkozunk gyakran modern ékszerekben, de akit érdekelnek az antik ékszerek, ügyeljen erre. Megtalálható fazettált és nem fazettált köveknél egyaránt, amelyek rendszerint zárt hátú foglalatba vannak betéve. A foglalat belsejét ezüst- vagy aranyfóliával bevonják, hogy erősebb brillanciát és szikrázást idézzenek elő (mint a fóliahátú üvegnél, amely a gyémántot utánozza), vagy színes fóliával, hogy megváltoztassa, vagy feljavítsa a színt azáltal, hogy színt vetít a kőbe. Mindig legyünk óvatosak, ha olyan ékszer megvételét fontolgatjuk, amelynek zárt háta van. A fóliázott hát aránylag közönséges antik ékszereknél, de előfordul a modern ékszerészetben is.

Füstölés:

Ez olyan technika, amelyet csak opálokon alkalmaznak. Azért használják, hogy a mexikói piszkosfehér, vagy bőrszínű opáloknak kívánatosabb, mérsékelten sötét kávébarna színt adjanak, ami nagyon felerősíti az opál tüzét. Egy csiszolt és polírozott opált vesznek, szorosan beburkolják barna papírba, aztán fedett tartályban mérsékelt meleg fölött tartják addig, míg a a papír el nem szenesedik. Ha lehűl, az opálnak sokkal intenzívebb barna testszíne és tüze lesz, ha azonban a füstölés által előállított színbevonat erősen megkarcolódik, az alatt lévő szín kilátszik, és a követ újra kellene füstölni.

Ezt a kezelést könnyen felfedezhetjük, ha a követ megnedvesítjük (legjobb nyállal). Amíg nedves, a tűz egy része eltűnik, aztán pedig ha a felület megszárad, újra megjelenik.

Repedések betömése:

Mint a gyémántok esetében is, olyan repedések, amelyek áttörnek egy színes ékkő felületén, kitölthetők folyékony üveggel, vagy üvegszerű anyaggal. A kitöltés kevésbé láthatóvá teszi a repedéseket, és javítja a kő általános megjelenését. A töltőanyagoz hozzáadhatnak egy színezőt is, hogy egyúttal a kő általános színét feljavítsák. Aki betöltött ékkövet ad el anélkül, hogy ezt közölné, vét az elfogadott kereskedelmi gyakorlat ellen. Ezt tudatosan téve csalást követ el, ennek ellenére azonban egyre gyakrabban alkalmazzák, főleg rubinok és zafírok esetében.

Ebben a csodálatos ékszerben az ólom üveggel töltött rubint briliáns csiszolású sárga zafírok keretezik. A töltéstől a rubin tiszta és homogén megjelenésű lesz. Ez az eljárás addig elfogadott, ameddig az ára ezt tükrözi, tehát rendkívül olcsó a természetes, vagy tradicionálisan hőkezelt változatokhoz képest. Erről a tényről természetesen tájékoztatni kell a vásárlót is! AlleGem gyűjtemény.

További cikkek

Válassz pénznemet
HUF Magyar forint
EUR euró