Fogalommeghatározás:
A kvarc gyakran tartalmaz zárványokat. A zárványok vagy szórványosan, egyenként kisebb csoportokban lépnek fel és ekkor a kristály zárványmentes helyeken átlátszó vagy pedig a kristály egész belsejét kitöltik, mikor is a darab átlátszatlan. Rendkívül nagy mennyiségű, nagyon apró ásványi zárványoktól átlátszatlan kvarcváltozatok közül azokat, melyeknek a zárvány szép színt (prázem, zafírkvarc), fényjátékot (macska-, sólyom-, tirgisszem) vagy különös csillogást (aventurin) kölcsönöz, szívesen csiszolják olcsóbb ékszerekbe vagy kisebb dísztárgyakul. A nagyobb, elszórt zárványokat tartalmazó, egyébként átlátszó kvarcok (rutil-, aranyos-, vízcseppkvarc) csiszolt példányaival már ritkábban találkozunk, ezeknek különösen szép darabjait csak, mint különlegességeket csiszolják.
Elszórt zárványokat, jelen esetben rutiltűket tartalmazó kvarcokat rutilkvarcnak hívják. Ez a példány 22.15 karátos és Brazíliából származik. AlleGem gyűjtemény.
Prázem:
Nevét a görög prasmon = lomb szótól nyerte. Régebben smaragdanyának is nevezték, azon téves feltevés alapján, hogy a smaragd anyakőzete lenne. Sötétes lombzöld színét az anyagában rendkívül finoman eloszlott, igen apró aktinolit- (sugárkő) tűcskék tömegének köszönheti. Szélein áttetsző, nyersen zsír-, csiszolva üvegfényű. Kisebb fennőtt kristályokban vagy tömegesen fordul elő.
Zafírkvarc:
Szennyes kék színű, alig áttetsző-, átlátszatlan kvarcváltozat, mely színét krokodilit szálacskáktól nyeri. Salzburg tartományban, Mooseck mellett találják kristálykáit.
Kvarc macskaszem:
A kvarc macskaszem vagy nyugati macskaszemkő (szemben a krizoberill-, vagy keleti macskaszemkővel) tömött, szemcsés vagy rudas kvarcváltozat, mely párhuzamosan futó, végtelen finom azbesztszálak tömegét zárja magába. Fehér, világos- sötétebb zöld, szürke, ritkábban sárga, vörös vagy barna. Alig áttetsző, törése szálkás. A csak legerősebb mikroszkópi nagyítás mellett látható vékony azbesztszálak párhuzamos elrendeződése a daraboknak selymes fényt kölcsönöz. A legszebb kvarc-macskaszemek Sri Lanka szigetének mosásaiból kerülnek elő.
Sólyomszem, tigrisszem:
A sólyomszem tompa kékesszürke színű, párhuzamosan elhelyezkedett, igen finom amfibol-azbesztszálakat tartalmazó, lemezes-rudas kvarcváltozat. Ritkán egyszínű az egész darab, rendszerint vékonyabb- vastagabb aranysárga sávok váltakoznak a sötét alapszínnel. A sárga színt az amfibol-azbesztnek vashidroxid festette mállásterméke okozza. A nagyobbrészt mállott, aranysárga, sárgásbarna példányokat tigrisszemnek nevezzük.
A sólyomszem is, a tigrisszem is az 1880-as években került először Európába és eleinte mindkettő drágán fizetett, divatos kő volt. Egyedüli fontos lelőhelyük a Dél-Afrikai Köztársaságban az Orange- folyótól északra fekvő Griquatown vidéke, ahol átlagosan centiméter vastag lemezeik vörösbarna, okkersárga jáspispaláknak repedéseit tölti ki. A lemezeket a két ásvány rendszerint együttesen alkotja. Az 1900-as években átlagosan 2-3 tonnát, sőt 1909-19011 között évente 6 tonnát szállítottak belőle Európába, legnagyobbrészt idar-obersteini csiszoló üzemekbe.
Aventurin:
Vaskos, finomszemcsés vagy tömött kvarckőzet, amelynek szélein, áttetsző alapanyagában, hematit- vagy csillámpikkelykék csillognak. Leggazdagabb lelőhelyei az Ural-hegységben vannak. Szibériában Irkutsk mellett, fuchsit festette zöld aventurint találnak. Az Uralban termelt aventurin mennyiség körülbelül 2 tonna. A természetes aventurinnál sokkalta szebb, élénkebben csillogó a pótlásra használt aventurin üveg, amelyről bővebben az utánzatok blogban fogunk szólni.
Rutilkvarc:
A víztiszta hegyikristálynak egyik leggyakoribb ásványi zárványa a rutil finom tűje, illetve tűinek sugaras, pamacsos vagy rendszertelen halmaza. Az igen finom, rendszerint nagy mennyiségben jelenlévő rutiltűk vörhenyes színnel húzódnak át a kristályokon, a vastagabb, inkább egyesével, elszórtan jelentkező tűk, sötét barnásvörösek. A finom tűs rutilkvarcokat „hajaskő”-nek vagy „Vénusz hajának”, az egyes rutiltűket tartalmazókat „nyilas kő”-nek vagy „Ámor nyilának” nevezik. Rutilkvarc található az Alpokban is, de különösen szépen és nagy mennyiségben Brazília (Goyas) és Madagaszkár hegyikristály és az észak-karoliniai Alexander County monazit bányáiban. Előbbi két lelőhelyén rutil-tűs füstkvarcok, gyérebben ametisztek is találhatók.
Vénusz hajának is nevezett aranyos színű rutiltűs átlátszó hegyikristály, rutilos kvarc, Brazília, 13.53 karát, AlleGem gyűjtemény.