A kompozit kövek egynél több részből összeállított kövek. A kompozitok két alaptípusban jelentkeznek. A dublettek két részből álló kompozit kövek, amelyeket néha színezett kötőanyag köt össze, a triplettek három részből álló kövek, amelyeket általában egy színes középrészhez ragasztanak.
Dublettek:
Különösen fontos sokat tudni a dublettekről, mert még a szintetikus kövek kifejlesztése előtt, igen elterjedtek voltak antik ékszerekben. Ma újra találkozunk velük, az egész ékszerpiacon feltűnnek.
Antik darabokon a legáltalánosabban alkalmazott dublett, amelyet gyakran „hamia dubletteknek” hívnak, vörös gránát tetőből áll, amelyet egy megfelelően színezett üvegaljhoz ragasztanak. A megfelelő kombinációval minden színes drágakövet lehet ilyen módszerrel utánozni. A gránátokat azért használták a hamis dublettek felső részéhez, mert kellemes fényük van, rendkívül tartósak, nagy mennyiségben állnak rendelkezésre, és ez nagyon olcsóvá teszi őket.
Gránát dublettek. Még szabad szemmel is jól látható a kövek rundisztjánál (peremén) az összeillesztés, de használjunk 10szeres nagyítású kézi lupét a detektáláshoz.
Valódi dublettet úgy állítanak elő, hogy két valódi követ vesznek, amelyeket megfelelő színű ragasztóval erősítenek egymáshoz, hogy jobb színű, nagyobb ékkövet kapjanak az eredeti összetevőkkel. Gyakran látni például smaragd dubletteket, amelyek két része valódi halványzöld smaragdból áll, amelyeket mélyzöld ragasztóval ragasztanak egymáshoz, hogy így egy nagyobb, mélyzöld smaragdot kapjanak.
Smaragd dublett, látható, hogy felső rész jobb színű természetes smaragd, az alsó viszont üveg…Az alul látható sárgás, zöldes rész, a felső rész tükröződése.
Az igazi dublett ügyes változata, amellyel néha most is találkozunk, zafír dublett, amely két rész eredeti zafírból – de halványsárga zafírból – áll, amelyeket kék ragasztó tart össze. Így különösen meggyőző „pompás kék zafírt” nyernek. Ugyanezzel a technikával állítanak elő rubin dubletteket is, bár ezek azért nem látszanak ennyire meggyőzőnek. Ugyanezekkel az eljárásokkal lehet smaragd dubletteket is előállítani, zafír helyett színtelen berillt használva.
Előfordulnak opál dublettek is, amelyeket rendszerint egy eredeti opál vékony rétegéből állítanak össze, ezek oda vannak ragasztva az alaphoz, amely lehet egy gyengébb minőségű opál, vagy valami egészen más anyag is. leggyakrabban találkozunk olyan opál dublettekkel, amelyeket úgy állítottak elő, hogy értékes fekete opálnak hassanak. Ez a dublett általában egy áttetsző vagy átlátszó tetőből áll, amelyeket fekete cementtel ragasztanak egy olcsóbb opálaljhoz, vagy más anyaghoz, amely támaszul szolgál. Jegyezzük meg, hogy ezeknek a „fekete opál” dubletteknek a teteje rendszerint nem eredeti fekete opál, bár annak látszik.
Tipikus opál dublett, látható, hogy a felső rész valódi jó minőségű opál, az alja viszont természetes homokkő.
Opáldubletteket úgy is előállítanak, hogy pompás opál vékony darabját egy nagyobb kevésbé pompás opálhoz ragasztják, hogy nagyobb általános megjelenést kölcsönözzenek neki. A dubletteket úgy lehet felfedezni, ha megfigyeljük a két darab összeillesztését az övnél: láthatjuk a cement sötét vonalát a két darab között.
Minthogy oly sok dublett árasztja el a piacot, azok, akik kedvelik a zafírt, rubint és a smaragdot, legyenek különösen óvatosak, és csak megbízható ékszerésztől, kerekedőtől vásároljanak. Ismerünk olyan vásárlót, aki korábban 16.000,- dollárt fizetett nemrégiben egy pár „eredeti” smaragd fülbevalóért egy ékszerésznél New York ékszerpiacáról híres 47. utcájában. Kiderült, hogy négy darab smaragd dublettről volt szó, és csak néhány száz dollárt értek, azt is csak a foglalat arany és gyémánt tartalma miatt. Szerencsére időben fény derült az ékszer igazi voltára és visszaadta a darabokat, vissza is kapta a pénzét az ékszerésztől.
Kerüljük ki messziről az „alkalmi vételeket”, bármely kereskedésben, ha csak ellenőrizni tudjuk a darabokat, de különösen óvakodjunk az utcai házalóktól, ha Ázsiában, Dél-Amerikában utazunk. Hihetetlen mennyiségű dublettel találkozunk ékszerekben és foglalatlan kövekben, amelyeket gyanútlan utazók hoztak haza, akik ékköveikről híres egzotikus vidékeket kerestek fel.
Nincs amúgy semmi baj a dublettek vásárlásával, amíg tudjuk, hogy mit vettünk, és méltányos árat fizettünk érte. Csak arra vigyázzunk, nehogy a tények ismerete nélkül vásároljunk dublettet. Minden állítást ellenőriznünk kell.
Triplettek:
Gyakran találkozunk az opálpiacon triplettekkel, amelyek itt lényegében a dublett helyére álltak. A triplett pontosan olyan mint az opáldublett, kivéve, hogy kaboson formájú, színtelen kvarc „sapkája” van (ez a harmadik rész), amely betakarja az egész dublettet, az érzékeny dublettnek nagyobb védelmet adva a törés ellen, és a kőnek nagyobb lumineszcenciát, élénkséget kölcsönözve.
Tipikus opál triplett, amely az amúgy igen értékes fekete opált utánozza. Három rétegből áll: az alsó egy sötét színű műanyag réteg, a középső egy vékony, valódi opál réteg, a felső pedig átlátszó kvarc, vagy „plasztik „sapka”.
Egy hozzáértő ékszerész vagy drágakő-specialista gondos vizsgálattal könnyedén meg tud különböztetni egy dublettet, vagy triplettet egy természetes kőtől. Meg kell azonban jegyeznünk, hogy egy opáldublett felfedezése nagyon nehéz lehet, ha peremes foglalatba van rakva (szekrénykés, tokos, bezel foglalat), amely eltakarja a „varratot”, ahol a két darab össze van cementelve. Szükség lehet arra, hogy az azonosításhoz kiemeljük a követ a foglalatból. Az opál törékenysége miatt a kiemelést csak egy olyan ékszerész végezze, aki maga is készít vagy javít ékszereket, és lehet, hogy csak a vevő kockázatára egyezik bele, nem akarván felelősséget vállalni valamely törésért. Egy több ezer dollárt érő fekete opál esetében megéri a pluszköltséget és kényelmetlenséget, hogy megbizonyosodjunk arról, nem dublettel állunk-e szemben, amely csak néhány száz dollárt ér. Mindig legyünk gyanakvóak, ha „lapos tetejű” opált veszünk tokos foglalatban.