Szfalerit tulajdonságai, előfordulása, értéke

by | Jul 9, 2024 | Drágakövek részletes leírása

A szfalerit név eredete:

A szfalerit neve a görög sphaleros szóból származik, amely „áruló”-t, „csaló”-t jelent, mert ez igen sokszor a galenitre emlékeztette a bányászokat, de kohósításakor nem tartalmazott ólmot. Európában sokáig „blende”-nek nevezték, a német blenden szóból, amely „elkápráztatni”-t jelent, de hívták Marmatit-nak is a fekete változatát, az olaszországi Marmato lelőhelyről.

A szfalerit kémiai tulajdonságai:

Szfalerit, más néven (blende, cinkblende), kémiája gyakorlatilag megegyezik a Wurtzite ásvány összetételével, különböző kristályosodási formában.

A szfalerit kémiai összetételét tekintve cink-szulfid, némi vassal.

A szfalerit képződése:

A szfalerit az egyik vezető cink érc, az egyik legelterjedtebb cink ásvány. Gyakori alacsony hőmérsékleten képződött érc telepeken, különösen mészkövekben, de üledékes kőzettípusokban is előfordul, illetve hidrotermális érctelérekben.

A szfalerit fizikai tulajdonságai:

Kristályszerkezete:

A szfalerit a szabályos rendszerben kristályosodik, kristályai széles körben elterjedtek, különböző alakokban, de van tömeges, szemcsés, hasított előfordulása is.

Keménysége, fajsúlya:

Keménysége 3.5 – 4 a Moh’s skálán, tehát egyáltalán nem mondható drágakő keménységűnek. Fajsúlya 3.9 – 4.1 g/cm3.

Törése, hasadása:

Rendkívül törékeny, és kitűnően hasítható, a dodekaéder geometriai síkjai szerint (6 irányban).

Optikai tulajdonságai:

Színe:

A szfalerit igen ritkán színtelen, a vasban gazdag változat fekete, drágakőnek a barna, narancs, sárga, narancs-piros változatokat csiszolják meg. De még fehéres-szürkés változatai is ismertek. Karcszíne halvány barna, színtelen.

Barnás-sárgás színű 12 karátos szfalerit Spanyolországból. AlleGem gyűjtemény.

Fénye:

Gyémántfényű, vagy gyantafényű.

Törésmutatója, diszperziója:

Optikája izotrop, törésmutatója rendkívül nagy, 2.37 – 2.43. A spanyolországi változatok törésmutatója 2.40. Diszperziója is igen nagy, 0.156.

Különleges fényjelenségei:

Rövid- és hosszú hullámú UV fényben élénk narancs-piros színben fluoreszkál.

A szfalerit előfordulása:

Világszerte előfordul, itt csak a drágakőnek alkalmas példányok lelőhelyét emeljük ki.

Amerikai Egyesül Államok:

Wisconsin, Montana, Colorado, Idaho, Arizona.

Missouri, Oklahoma, Kansas: az úgynevezett „három-állam régiójában” sok helyen működő ércbányákban erősen ólommal és cinkkel ásványosodott lelőhelyeken.

Egyéb lelőhelyei:

Mexikóban, Kanadában, Namíbiában, Angliában, Skóciában, Svédországban, Franciaországban, Németországban, Csehországban, Romániában és Ausztráliában is megtalálhatók drágakőnek alkalmas,tiszta, szép kristályai.

A drágakő-kereskedelem szempontjából azonban a spanyolországi előfordulás a legjelentősebb, mert itt, igen nagy méretű, narancssárga, pirosas, átlátszó kristályai találhatók.

A legjobb színű szflaleritek közé sorolható ez a 22 karátos, narancssárga drágakő Spanyolországból.

A szfalerit, mint drágakő:

Szfaleritből több száz karátos csiszolt példányok is ismertek a spanyol nyersanyagból. Ezt az anyagot néha kaboson formájúra is megcsiszolják. New Jersey-ből ismert zöld változata megcsiszolva 15 karát körüli drágaköveket szolgáltat. Mexikói példányai is elérhetik az 50 karátot megcsiszolva.

A szfalerit csiszolt darabjai az egyik legcsodálatosabb drágakövek közé tartoznak. Színei, amelyek a zöld, sárga, narancs, barna és élénk piros lehetnek (mindezek a színek vastartalmának köszönhetők) fazettálás után még látványosabbá válnak. Fénye, amely gyémántfényű, a gyémánthoz emeli hasonlóságát, így ha rendesen vannak polírozva a kövek, akkor a diszperziója négyszer is meghaladja a gyémántét. A csiszolt kövek élettel telik, a szín és a tűz emeli szépségét, amely még az erősen telt színek esetén is jól látható. Halvány színű és színtelen szfalerit igazi ritkaságnak számít, de a többi színben – mivel a nyersanyag utánpótlás folyamatosan megoldható – könnyen beszerezhető.

Ennek ellenére, mivel a szfalerit túlságosan lágy, puha, törékeny drágakő, ékszerekben való viselhetősége erősen korlátozott. Rendkívüli, a dodekaéder geometriai síkjai szerint 6 irányban kiválóan hasadó ásvány csiszolása is rendkívül nehéz, illetve a más elkészült, polírozott kövek nagyon könnyen karcolódnak. A szfalerit kiemelt drágakő lehetne, ha keménysége és ellenállósága megfelelne a követelményeknek.

A nagyobb, 20 karát feletti drágakövek sokszor tartalmaznak belső, fátylas, felhős zárványokat, tehát a zárványmentes, nagyobb drágakövek igazi ritkaságnak számítanak. A csiszolása rendkívül fontos, annak érdekében, hogy a szakember a lehető legjobban érvényre juttassa szép színét és kiemelkedő törésmutatóját, diszperzióját, de professzionális polírozása nélkül nem lehet megoldani ezek érvényesítését.

A szfalerit értéke:

A nagyobb 20 karát feletti, tiszta drágakövek rendkívül értékesek, akár 100 – 250,- USD/karát árat is elérhetnek. A kisebb kövek ennél olcsóbbak, 10 – 50,- USD/karát áron beszerezhető.

További cikkek

Select Currency
HUF Hungarian forint
EUR Euro