Apatit tulajdonságai, előfordulása, értéke

by | Jun 18, 2024 | Drágakövek részletes leírása

Az apatit név származása:

Neve a görög apatao = csalok szóból származik, amely arra utal, hogy az apatit színei változatossága miatt számos, egyéb drágakővel összetéveszthető.

Az apatit keletkezése:

Az apatit magmás, pegmatitos keletkezésű, de cinkérc-előfordulások és szkarnok pneumatolitos ásványa is lehet. Ritkábban hidrotermális ásványképződésben is megtalálható, például alpi-ásványként, főként hasadékokban és vulkanitok hólyagüregeiben, metamorf ásványként igen elterjedt, de még biogén, tengeri állati maradványokból kialakult üledékes keletkezésű is lehet.

Kémiai összetétele:

Az apatit vegyi összetételét tekintve kalcium-fluor-hidroxid-foszfát.

A fluort klór, hidroxid, vagy CO3 (karbonát) helyettesítheti a kristályrácsban, ilyenkor a fluor csökkentésével a törésmutató növekszik. E mellet még Sr (stroncium), nátrium, két vegyértékű vas és mangán, illetve 0,1 – 0,5 % arányban ritka földfémek, úgy mint cérium, neodímium, prazeodímium is jelen lehet az apatit felépítésében. Az utóbbi elem okozza az apatit széleskörű lumineszcencia jelenségeit, illetve felelős a széles színspektrumért is.

Apatite nagyon könnyen feloldódik só- és salétromsavban, de izzításkor nehezen olvad.

Sötét zöldeskék apatit Brazíliából. Különleges háromszög forma, 3.96 karátos. AlleGem gyűjtemény.

Fizikai tulajdonságai:

Kristályszerkezete:

Az apatit a hexagonális rendszerben kristályosodik, kristályai vastag táblás, és oszlopos megjelenésűek.

Keménysége, fajsúlya:

Keménysége 5-ös a Mohs skálán, fajsúlya 3.17-3.23 g/cm3.

Hasadása, törése:

Hasadása rendkívül rossz, törése egyenetlenül kagylós, sprőd.

Optikai tulajdonságai:

Színe:

Rendkívül színgazdag ásvány, sárga, sárgászöld, világos- sötétzöld, kékeszöld, kék, ibolya, rózsaszín, barna és színtelen megjelenésű is lehet. Karcszíne fehér.

Sárgászöld, nagy méretű apatit, 20.16 karátos, AlleGem gyűjtemény.

Fénye, átlátszósága:

Üvegfényű, átlátszótól áttetszőig megtalálhatók kristályai.

Törésmutatója, diszperziója, pleokroizmusa:

Törésmutatója: 1.634 – 1.631. Maximális kettőstörése: 0.003. Diszperziója: 0.013. Pleokroizmusa gyenge, két tengelyirányból vizsgálva világosabb és sötétebb tónusokban jelennek meg a színek.

Különleges fényjelenségei:

Fluoreszcenciája rendkívül változatos a színeket tekintve, kék, ibolya, rózsaszín, sárgás, zöld. Gyakran foszforeszkálás és termolumineszcencia is megfigyelhető.

Az apatit felhasználása:

Felhasználása az iparban:

Az apatit igen fontos foszfor forrás.

Felhasználása drágakőként:

Az apatit viszonylagos lágysága ellenére rendkívül népszerű és közkedvelt az ékszer- és a drágakőiparban. Rendkívül élénk és káprázatos színei miatt igen sok értékesebb drágakő helyettesesíthető vele, illetve díszítő elemként is megjelenik az ékszerek középkövei mellett. A színes apatit emiatt számos névváltozattal rendelkezik: spárgakő (világoszöld változat), moroxit (kékeszöld, trillium (mélyzöld, kanadai változat). Az apatit tömeges, szálas formában is megtalálható, ilyenkor kabosonra csiszolva szép macskaszemhatást mutat.

Ezüst gyűrűbe foglalt, intenzív, neon kék színű, párna formájú apatit. AlleGem gyűjtemény.

Az apatit összetévesztése más drágakövekkel:

Az apatit rendkívül könnyen összetéveszthető a berillel, topázzal, turmalinnal, de ezek jóval keményebbek, illetve az utóbbinak nagyobb a fajsúlya, illetve igen hasonlít a diopszidra, peridotra is, de a törésmutató alapján könnyen megkülönböztethető.

Az apatit előfordulása:

Az apatit világszerte előfordul, azonban drágakő-minőségben már jóval ritkább.

Csehország:

Horni Slavkovban ibolya színű kristályok találhatók szfalerittel.

Németország:

Greifensteine, Ehrenfriedersdorfnál fontos lelőhely, ibolya színű kristályokban fordul elő, gránit üregeiben.

Alpok országaiban:

Franciaországban, Dauphinénél, Ausztriában Sulzbachtalban, Svájcban a Gotthard-masszívumnál alpi-ásványként jelenik meg.

Oroszország:

A Bajkál tónál híres előfordulás van, de drágakőnek nem igazán alkalmasak a kristályok, mivel igen repedezettek.

Burma:

Mogok híres drágakő vidékén igen szép kék apatit található, amely különösen alkalmas drágakőként való feldolgozásra. Itt kék apatit macskaszemek is találhatók.

India:

Ajmer, Rajhastan, Devada és Madras lelőhelyei zöld apatitot termelnek, illetve itt is megtalálhatók az apatit macskaszemek.

Srí Lanka:

Pusella, Kegalle és Kandy körzetében kristályos mészkőben igen szép kék kristályok találhatók, illetve Eheliyagoda és Akuressa körzetében sárgászöld kristályok vannak.

Kenya:

Lodositnál, Nanyuki-Maralal régióban tremolittal (aktinolit fajta) együtt fordul elő, általában zöld kristályokban. Embunál, a Thura-folyónál pegmatitban található berillel, topázzal és amazonittal együtt.

Tanzánia:

Az Umba-folyónál sárgás, zöldes és pirosasbarna apatit macskaszemek találhatók, goethit zárványokkal.

Dél-Afrika:

Kelet-Transvaal-nál Gravelotte-nél, kékeszöld kristályokban metamorf palás kőzetben található smaragddal és pirittel együtt.

Brazília:

Minas Geraes bányái kék és zöld kristályokat termelnek, de Morrho Velho-nál világos rózsaszínű kristályok is vannak. Minas Geraes-ból sárgás és zöldes apatit macskaszemek is kitermelésre kerülnek.

Intenzív, neon kék, brazil apatitokkal díszített ezüst fülbevaló. AlleGem gyűjtemény.

Kanada:

Renfrew-nél (Ontario), illetve Quebec-nél mélyzöld kristályok találhatók.

USA:

Mount-Apatit, Auburn, Maine és San Diego, Kalifornia államok rózsaszínpiros, zöld és ibolya színű apatitokat szolgáltat.

Az apatit értéke:

A szép színű, teljesen tiszta és hibátlan fazettált nagyobb, 10 karát feletti darabok 25 – 50 USD/karát áron kelhetnek el. Kisebb kövek jóval olcsóbbak, 5 – 10 USD/karát árat érhetnek el.

További cikkek

Select Currency
HUF Hungarian forint
EUR Euro