A titanit, szfén nevének eredete:
A titanit nevét titán tartalmáról, illetve ék alakú (görögül: sphen = ék) kristályformájáról kapta.
Kőzettani előfordulása, keletkezése:
A titanit alpi-ásványként, hidrotermálisan keletkezik albit, adulár és klorit társaságában, ezek a kristályok legfőképpen sárgászöld, átlátszó változatként, szfén néven kerülnek forgalomba. A pirosasbarna változatok hornblendében gazdag magmás környezetben, vagy metamorf kőzetekben elterjedtek.
Pirosasbarna változatú titanit, szfén, 2 karát, Oroszország, AlleGem gyűjtemény.
Kémiai összetétele, tulajdonságai:
A titanit vegyi összetételét tekintve kalcium-titán szilikát. A titanitot sósav nem, de koncentrált kénsav teljesen feloldja.
Fizikai tulajdonságai:
Kristályszerkezete:
Monoklin kristályrendszerben kristályosodik.
Keménysége, fajsúlya:
Keménysége 5.5 – 5, tehát nem mondható drágakő keménységű (7-es, illetve a feletti) ásványnak. Fajsúlya 3.52 – 3.54 g/cm3.
Hasadása, törése:
Kevésbé hasítható, törése kagylós, sprőd.
Optikai tulajdonságai:
Színe:
Színe lehet sárga, zöld, barna. A legértékesebbek a zöld színű drágakövek.
Karcszíne fehér, tehát allokróm drágakő.
Fénye, átlátszósága:
Gyanta- gyémántfényű, átlátszó kristályaiból igen látványos ékkövek csiszolhatók.
Törésmutatója, diszperziója, pleokroizmusa:
Törésmutatója rendkívül nagy, 1.921 – 1.927 – 2.081, a három kristálytengelyre vonatkozóan. Diszperziója szintén jelentős, 0.051, tehát a gyémántét (0.044) is felülmúlja. Éppen ezért a csiszolt kövek igen mutatósak, a szivárvány színeiben tündöklőek.
Ezek az optikai mutatók azonban megváltoznak a kristályrácsba beépült idegen ritka földfém elemek hatására, úgy mint nátrium, stroncium, bárium, kalcium, de alumínium és három vegyértékű vas is jelentős csökkenést eredményez a törésmutatóban (1.84/1,87/1.94).
A pleokroizmusa szintén jelentős, színtelen – zöldessárga – barnás piros a három különböző irányból szemlélve.
A nagy, drágakőnek alkalmas, tiszta példányok igen ritkák. Tekintve igen kedvező optikai tulajdonságait, az erős fénytörés mutatót, diszperziót, illetve pleokroizmust, csodálatos, szemet gyönyörködtető drágakövek csiszolhatók kristályaiból. A viszonylag alacsony keménysége azonban elővigyázatosságra int a viselhetőség vonatkozásában. Inkább fülbevalókat, medálokat, nyakláncokat készítenek belőle, amelyek kevésbé vannak kitéve a használat közbeni kopásnak, ütéseknek, karcolásoknak. Az erős kettős törés miatt a drágakövek alsó fazetta élei mindig kettőződve látszódnak.
Tökéles minőségű 42 karátos titanit, gyémántokkal keretezve, medálba foglalva. Látható a drágakő erős diszperziója és pleokroizmusa is. AlleGem gyűjtemény.
Hevítés hatása:
Hevítés hatására a barna kristályok pirosas, narancsos barna színűvé változtathatók.
A titanit csiszolása:
A titanit kristályokat rendszerint briliáns formára csiszolják, de a táblás, illetve vegyes csiszolás is igen közkedvelt. Főképpen a madagaszkári, ceyloni köveket csiszolják vegyes formában.
Hasonló ásványok:
Hasonló ásványok a krizoberill, demantoid gránát, aranyberill, peridot, topáz, vezuvián, de ezek megkülönböztethetők tőle keménység, fajsúly és törésmutató alapján.
Előfordulása:
A titanit világszerte előforduló, relatív gyakran elterjedt ásvány.
Németország:
Plauenscher Grund-nál, Drezda mellett a Cseh-szász Érchegységben szeinitdioritban fordul elő. Thierbachnál, Penig közelében a granulit-hegységben igen jó kristályok találhatók, gránáttal, földpáttal.
Olaszország:
Val di Vizze (Pfitschtal), Val di Fundres (Pfunderstal) és Alto Adige lelőhelyeken szintén alpi-ásvány formájában fordul elő.
Ausztria:
Schwarzenstein és Rotenkopf Tirolban, a zillertali-alpokban a fő lelőhelye a csiszolásra alkalmas európai szféneknek.
Svájc:
Svájcban igen sok lelőhelye ismert, csodálatos kristályok találhatók több helyen. Akár 5 cm-t is elérhetnek, például Gletsch-nél, Drun Tobelnél, Etzli-nél a Maderaner völgyben található kristályok, Uri-nál 1 cm-t elérő kristályok fordulnak elő amfibolit kőzet üregeiben. A Gotthardi-masszívumnál, Mouta Naira lelőhelyen sötétbarna, áttetsző példányok találhatók kivételes szépségben. Tessin, Maggia-völgyben és Bellinzona-nál pegmatitban található.
Oroszország:
A Kola-félszigeten vannak lelőhelyek, Chibiny- tundrán.
Burma:
Mogok gazdag drágakő lelőhelyén narancsosbarna kristályok fordulnak elő.
Srí Lanka:
Galle-nál wollastonit kőzetben fordul elő.
Brazília:
Campo do Boa, Minas Geraes szolgáltat csiszolásra alkalmas nagy méretű kristályok, itt kvarc az anyakőzet.
Kanada:
Elmsley és Greenville a lelőhelyek, itt szemcsés mészkőben található.
Mexikó:
Baja-Kalifornia, jelentős előfordulás.
Amerikai Egyesült Államok:
Boltonban, Massachusetts-ben, illetve Sandfordban, Maine államban vannak titanit előfordulások.
A titanit értéke:
A hibátlan, 5 karát feletti kövek igen értékesek, 50 – 250 USD/karát áron kelhetnek elő.