A kvarc kémiai, fizikai tulajdonságai, változatai

by | May 9, 2024 | Drágakövek részletes leírása

Kvarc ásványtani meghatározása:

A kvarc a földkéreg egyik legelterjedtebb ásványa. A savanyú magmából keletkezett eruptív kőzeteknek lényeges alkotórésze, kvarcszemekből áll a puszták, sivatagok, folyóvizek és részben a tengerek homokja, kavicsa, úgyszintén a homokkő. Nem hiányzik az átalakult kőzetek, valamint a gazdasági szempontból jelentős ásvány-előfordulások ásványai közül sem.

Kvarc, mint drágakő:

A kvarcnak szép színű, aránylag könnyen található változatai közül kerültek ki az ember legelső ékkövei, közülük egyesek a kővésésnek voltak mindig legkeresettebb anyagai, másokból dísztárgyakat faragnak ma is nagyon ügyesen. Mint nagyon jelentős szerepet játszó féldrágakövekkel, a kvarc változataival kissé behatóbban kell foglalkoznunk.

Az ametiszt az egyik legrégebben ismert nemes kvarc drágakő, ez a pár Brazíliából származik és 21.77 karátos. AlleGem gyűjtemény.

Kémiai tulajdonságai:

A kvarc vegyi összetétele szílicium-dioxid, képlete SiO2. Vegyi felépítésében a szilícium 46.7, az oxigén 53.3 %-kal vesz részt. Az idegen anyagoktól teljesen mentes, tiszta kvarc színtelen, átlátszó ásvány. Idegen anyagoknak rendkívül csekély mennyisége, igen változatos színűre festheti, gyakori idegen szennyezései miatt a kvarc egyike a legszíngazdagabb ásványoknak.

Kvarcváltozatok csoportosítása:

A kvarcváltozatoknak egy része kristályokban fordul elő, ezek az úgynevezett kristályosodott kvarcok, más részüket kristályokban sohasem találjuk, ezek a vaskos kvarcok.

Kristályosodott kvarcok:

A kristályosodott kvarcváltozatok közé tartoznak a hegyikristály, az ametiszt, a füstkvarc, a citrin, a rózsakvarc, a zárványos kvarcok (kvarc-macskaszem, sólyomszem, tigrisszem, aranyoskvarc, rutilkvarc).

Kristályosodott kvarcváltozat a citrin, amely nemes kvarc, és csodálatos színét nyomokban beépült vas okozza. Ez a példány 38.93 karátos. AlleGem gyűjtemény.

Vaskos kvarcok:

A vaskos kvarcok vagy rostos, vagy szemcsés szerkezetűek. Rostosak: a kalcedon, a karneol, a krizopráz, a plazma, a heliotrop, az achátok. Szemcsések a szarukő és a jáspis. Kvarckőzet az aventurin.

Vaskos kvarcok közé tartozik az achát és a karneol is, úgy mint ez a gyönyörű színű madagaszkári karneolból faragott szappantartó. AlleGem gyűjtemény.

Fizikai tulajdonságai:

Hasadása, törése:

A kvarc nem hasad. A kristályosodott kvarcok törése kagylós, a vaskosaké egyenetlen, szálkás. Rideg, a vaskos változatok valamivel szívósabbak, mint a kristályosodottak.

Keménysége:

A gyakrabban előforduló ásványok között a legkeményebb, keménysége 7 a Mohs skálán, az üveget karcolja, acéllal szikrázik.

Fajsúlya:

A teljesen tiszta kvarc fajsúlya 2.6 – 2.7 g/cm3, a gáz-, folyadék-, vagy ásványi zárványokkal telt daraboké ennél kisebb, vagy éppen nagyobb.

Zárványai:

Zárványok a kvarcban nagyon gyakoriak, főképpen a kristályosodott változatokban, éspedig mind folyadék- mind szilárd zárványok. Utóbbiak egy része fontos kvarcváltozatokat hoz létre (zárványos kvarcok).

Hevítés:

Hevítve a színes kvarcváltozatok színüket megváltoztatják, részben színüket elvesztik. Forrasztócső lángjában a kvarc megolvad.

Fénye:

A kvarckristályok, úgyszintén csiszolt kvarcok tökéletesen üvegfényűek. Törésfelületükön a kristályosodott kvarcok zsírfényűek, a vaskosak részben szarufényűek. Finomrostos változatai selyemfényűek.

A törésfelületén egyébként szarufényű vaskos kvarcváltozat a kalcedon alaposan fényesíthető, úgy, mint ez az óceánjáspisnak nevezett, de igazából madagaszkári kalcedon szív csiszolat.

Színező anyagai:

A teljesen színtelen, valamint a szép, telt színű átlátszó kvarcváltozatokat nemes kvarcoknak hívjuk (hegyikristály, ametiszt, füstkvarc, citrin, rózsakvarc).

A kvarc annyira változatos színeződését létrehozó idegen anyag vagy rendkívül finoman, a legerősebb nagyítás mellett sem látható módon eloszolva (dulit) festi a színtelen alapanyagot, vagy idegen ásványok nagy tömegű, igen apró tű-, pikkely-, rostalakú zárványai adják a darab színét. A nemes kvarcok mind dulit színezettek. Közülük az ametiszt és a füstkvarc színező anyagát még ma sem ismerjük biztosan, a citrint minden valószínűség szerint a vas, a rózsakvarcot mangán festi. Egyes sötétebben festett nemes kvarcok pleokroisztikusak. A zárványok színezte kvarcváltozatok közül a krizopráz aranyos zöld színét víztartalmú nikkelszilikátoknak, a hagymazöld prázem az aktinolit szálacskáknak, a lomb zöld plazma a szeladonitnak, a kék zafírkvarc a krokidoltnak, a jáspis és karneol pedig vasvegyületeknek köszönhetik.

Törésmutatója, diszperziója:

A kvarc fénytörése és kettős törése nem nagy, színszórása, diszperziója csekély. A törésmutató 1.5444 – 1.5536.

További cikkek

Select Currency
HUF Hungarian forint
EUR Euro