A kianit (disztén) tulajdonságai, előfordulása, értéke

by | Apr 23, 2024 | Drágakövek részletes leírása

A kianit elnevezése:

A kianit nevét szép kék színéről kapta, a disztén név pedig arra utal, hogy kettős keménysége van (kéterejű). Kristályai a háromhajlású (triklin) rendszerbe tartozó, megnyúlt oszlopok. Ha az egyik széles lapon karcolási próbát végzünk, azt tapasztaljuk, hogy az oszlopok hosszának irányában tűvel mély barázdát karcolhatunk, ellenben keresztben nem. Keménysége tehát egyik irányban 5, a másikban 7 a Mohs skálán.

A kianit keletkezése, vegyi összetétele:

Tipikus regionális-metamorf ásvány, ritkábban kontaktmetamorf kőzetekben, ilyenkor korunddal, sztaurolittal, andaluzittal együtt fordul elő, amellyel megegyezik vegyi összetétele: Al2SiO5. Ugyanilyen vegyi összetételű még a szillimanit is, amelyet szintén használnak drágakő gyanánt, a vegyi összetétel ellenére a három ásvány kristályformái és fizikai tulajdonságai eltérőek. A kianit nagyon ritkán hólyagüregekben is megtalálható. Viszont gyakran előfordul nehéz ásvány torlatokban. Mindhárom ásvány tipikusan a kristályos metamorf kőzeteknek elegyrésze. Gneiszekben, csillámpalákban, igen tekintélyes méretű kristályaik gyakran pegmatitos és kvarcos kőzetek teléreiben, ereiben találhatók.

Fizikai tulajdonságai:

Optikai tulajdonságok, színe:

A szín leggyakrabban égkék, néha sötétebb kék, a legszebb mély királykék, de sárga, szürke, barnás, zöldes és vöröses színben is előfordul. A sötétkék változatok igen hasonlítanak a zafírhoz, ezért zafírpátnak is nevezik őket. Franciaországban ezeket sapparénak, vagy sapparnak is hívják. Gyakori a nem egyenletes, hanem foltokban való színeloszlás. A teljesen átlátszó kövek elég ritkák. Ékkőnek csak a szép kék színű és átlátszó példányok alkalmasak. Üvegfényét csiszolással és fényezéssel nagy mértékeben lehet emelni.

Igen szép, mély királykék és tekintélyes méretű kianit, Nepálból. Az ilyen minőségű kianitok viszonylag ritkák. AlleGem gyűjtemény.

Pleokroizmusa, törésmutatója:

A pleokroizmus nem erős, de azért észrevehető: alfa = világoskék és színtelen, béta = világoskék, gamma = sötétkék a három kristálytengely irányából nézve. A kianit optikailag kéttengelyű, negatív. Törésmutatója alfa = 1.717, béta = 1.722, gamma = 1.729.

Fajsúlya, törése, hasadása:

Fajsúlya 3.6 g/cm3. Apró repedések gyakran interferencia jelenségeket idéznek elő benne, és a domborúra csiszolt kövön macskaszemhatás fényjáték figyelhető meg.

Törése egyenetlen, szálas, sprőd. Hasadása a kristály hossztengelyével párhuzamosan tökéletes.

Ellenállósága savakkal szemben:

A savak a kianitot nem támadják meg,

A kianit csiszolása:

A kianitot vagy domborúan, vagy lépcsősen és táblásan csiszolják. Mivel csak a szép kék színű kövek alkalmasak ékkőnek, értékük ezeknek van. Rendkívüli tapasztalatot igényel a kianit megmunkálása a hossztengellyel párhuzamos tökéletes hasadás és az eltérő keménység miatt.

Apró 5*3mm-es, szépen csiszolt kianitokból álló szett. A szín szép, a csiszolás kiváló, jól látszódik az azonosításhoz nagy segítséget nyújtó, szálas, belső szerkezet. AlleGem gyűjtemény.

A kianit értéke:

A csiszolt kianit karátja 10 – 100 USD-ig terjedhet. Az ékkőnek használható anyag elég ritka. Manapság a legszebbek Nepálból kerülnek elő.

A kianit előfordulása:

Európa:

A kianit Európában is megtalálható: Bajorországban Aschaffenburgnál, Csehországban Pernstejn, Brno, Branné és Jesenik a lelőhelyek. Franciaországban Quimper, Bretagne említhető. Ausztriában Passeyr és Sterzing, Tirolban. Svájcban Pizza Forno, Tessin szép, akár 10 cm hosszú kristályai találhatók. Itt megemlítendő még Alpe Campolungo és Alpe Sponda.

Oroszország:

Borissowka, Kotscharsk, Orenburg, Dél-Ural területein anyakőzetben, de torlat lelőhelyen is előfordul.

Burma:

Drágakőmosásokban gyakori.

India:

Patiala, Punjab és Kasmír szolgáltat szép anyagot. Indiában a kianit majdnem olyan kedvelt drágakő, mint a zafír, igen gyakran össze is tévesztik vele és a kianitot is zafírnak tartják.

Az ilyen és hasonló színű kianitokat könnyen össze lehet tévesztetni a zafírral, kianit pár, 3.25 karát. Ráadásul torlatokban sokszor a zafírral együtt fordulnak elő. AlleGem korábbi gyűjtemény.

Afrika:

Afrikában Kenyában, csiszolásra érdemes anyag található Machacos-nál. Namíbiában szintén található, ráadásul óriási kristályokban is, a Gorob bányában.

Brazília:

Minas Geraes drágakőbányáiban kvarc anyakőzetben hosszú, akár 20 cm-t is elérő, igen szép, királykék kristályai ismertek. Ezen kívül Diamantina másodlagos gyémánt lelőhelyein torlatban is előfordul.

USA:

Tenessse-ben, Docktown-nál óriás kristályai ismertek, ezen kívül Georgia-ban, Lisbon és Franconia helyeken, valamint New Hampshire Észak-Karolinában említésre méltó, itt zöld kristályai is megtalálhatók.

A kianit összetévesztése más drágakövekkel:

A kianit összetéveszthető a zafírral, kék turmalinnal, benitoittal, topázzal, de szálas belső szerkezete mindig kedvező azonosítási indikátor.

További cikkek

Select Currency
HUF Hungarian forint
EUR Euro