A drágakövek foglalása

by | Feb 11, 2024 | Bevezetés a drágakövek világába

A drágakövek foglalása:

A drágakő csiszolásának munkája után a kőnek keretbe való foglalása következik. A foglalás, vagy keretezés módja a foglalatnak szolgáló fém fajtája és minősége nagymértékben függ a kő természetétől, elsősorban színétől és kiválóságától. Természetesen a foglalás módját a divat is befolyásolja.

Persze a kövek foglalata többet jelent annál, minthogy a drágakövet rögzítik. Fontos szerepet játszik az ékszer formájában. A foglalat a drágakövet élővé teheti, de a halálát is okozhatja. Mivel a kő anyaga részben meghatározza a foglalat formáját, mindig kompromisszumot kell kötni, ha ettől valamelyest is el akarunk érni, vagy újat akarunk alkotni.

Miután megcsiszolták a követ, vagy megvásároltuk, a foglalatot kell megbeszélnünk az ékszerésszel, ezért jó, ha tájékozottak vagyunk a szakkifejezéseket illetően.

A kő foglalata olyan, mint a galambdúc, aminek hol hagyományos, hol modern kinézete van, amely meggátolhatja az ékszerészeket, hogy valami újat kipróbáljanak. Egy karmos foglalatnak valóban hagyományos a formája, ha a karom vékony, kerek huzalból készül, és van egy lapos alsó kerete, míg ha egy kissé megváltoztatjuk a formát, például a karmot nehezebbre készítik, és négyzetes a profil, az alsó keretet eltávolítják, a foglalat egészen mai megjelenésű lesz. Akármilyen is a karmok kialakítása, ennél a típusnál a kő alsó része is szabadon marad, ha pedig a kőnek csak a felső része látszik, akkor tokos, keretes, vagy szekrénykés foglaltról beszélünk. Lásd mindkét foglalási típust a fenti képen.

A szabad, karmos foglalást kifogástalan, hibátlan drágaköveknél használjuk, ahol valami hibát el kell takarni, ott kell inkább a tokos foglalatot használni. A szekrénykés foglalásnál egyébként a kő különböző hibáját a szekrénykének különféle anyaggal való kibélelésével javítják meg. Így például halvány színű kövek megfelelő alábéleléssel szebb színűnek látszanak. A kő fénye fémes béleléssel nagymértékben emelhető, amely célra a kő minősége szerint arany-, ezüst-, réz-, vagy ónlemezkét használnak. A színjáték emelésére például tarka selyemmel, vagy tollal bélelik ki a szekrénykét. Ezekkel a különféle fogásokkal sok gyenge minőségű drágakő jóval szebbnek látszik, mint amilyen valójában, ezért, ha valamilyen értékesebb követ vásárolunk, legjobb, ha foglalás nélkül vesszük meg, mert így sokkal jobban meggyőződhetünk a minőségéről és valódiságáról, és azután kedvünk és ízlésünk szerint foglaltathatjuk.

A kő foglalatának megtervezését természetesen megszabja a kő anyaga, a mérete, a kő súlya, és az, hogy milyen célra akarja az ékszerész, vagy a kedves vásárló felhasználni. A feszített foglalat például nagyon hatásosan néz ki, és modern, de, ha egy gyűrűt, amelyben feszített foglalatú kő van, nap mint nap használnak, a kő kipottyan. A forma és praktikum kényes egyensúlyát kell megtalálni a tervezés során. De nézzük is át, hogy milyen típusú foglaltok a legkedveltebbek manapság az ékszerészek körében.

Karmos foglalat:

Mint ahogy már fentebb említettük, a karmos foglalatot általában akkor használják, ha az átlátszó és fazettált kő szépségét meg akarják mutatni. Ezért a lehető legkevesebb fémmel veszik körül. A karmok egy alsó kerethez kapcsolódnak, ami biztosítja az alakot és a stabilitást. Általában négy karom tartja a követ, de ez lehet akár több is. Dekoratívabbá lehet tenni a foglalatot, ha a karmokat villaszerűen alakítják, vagy a karmok végére apró gyémántokat foglalnak.

(Karmos foglalatú, kolumbiai smaragd gyűrű, 5 karát, két, egyenként 0.25 karátos háromszög alakú gyémánttal. Ebben az esetben villaszerűen kialakított négy karmot használt az ékszerész a hibátlan kő összes szépségének bemutatására. AlleGem gyűjtemény.)

Cigány foglalat:

Igen népszerű foglalat, mert csak kevéssé látszik. A fazettált követ besüllyesztik a fémbe úgy, hogy a karimája a sima felület alá kerüljön. A fémet fényezik a kő éle mentén. A megfelelő oldalával a kabosont is be lehet foglalni. A fémet jól rá kell nyomni a kőre, mert különben nem lesz tökéletes a látvány.

Tokos foglalat:

Ez az egyik legbiztonságosabb típusa a foglalatoknak, használható kaboson és fazettált kövek esetén is. A tokos foglalat teteje gyöngyszerű mintával díszíthető. Ez a foglalat inkább a nagyobb finomságú aranyhoz alkalmas, mert az elég lágy ahhoz, hogy a kő mentén fényesre polírozható legyen.

(Tokos foglalatú ametiszt fülbevaló, a hibátlan kivitelezés még sötétebb hatásúvá varázsolja az amúgy is tökéletes brazil ametiszt párt. AlleGem gyűjtemény.)

Káré foglalat:

A képen egy káré sor látható. Ezt nevezik soros, vagy szalagos foglalásnak is. A káré foglalat használható kabosonok, fazettált kövek, valamint egész, illetve félgyöngyök esetén is. A követ, miután besüllyesztettük, sok kis apró karom tartja a helyén. Ezeket a karmocskákat fémszilánkokból formázzák gyöngy alakúra, egy gyöngyöző eszközzel. Ez a foglalat is lágyabb, nagyobb finomságú aranyhoz a legalkalmasabb.

(Káré foglalatú színes turmalin fülbevaló. Jól látszanak a drágaköveket tartó apró gyöngyöcskék, úgy, hogy a kövek egyébként az ezüst anyagába vannak süllyesztve. AlleGem gyűjtemény.)

Pavé foglalat:

Ez a fajta foglalat káré foglalatokból áll. Kisebb köveket sűrűn, egymáshoz közel foglalnak úgy, hogy az óvatosan felszúrt fémszilánkokból formázott gyöngyök tartják a köveket. A pavé foglalás nagy szakértelmet igényel, a legtöbb ékszerész speciálisan képzett foglalómestereket alkalmaz erre a munkára. Hasonló hatás érhető el, ha a gyöngyök helyett karmos foglalatokat használnak.

(Pavé foglalatú kék topáz medál. A karmos foglalatú kék topáz hideg színét kitűnően ellensúlyozzák a pavé foglaltban elrendezett cirkóniák. AlleGem gyűjtemény.)

Csatorna foglalat:

A csatorna foglalatot egy sor téglalap, vagy bagett alakú kő biztonságos rögzítésére használják. A csatorna két szélére készítenek egy szegélyt, és a kő két végére rányomják a fémet, hogy megtartsa azt. Ez a foglalat lehetővé teszi, hogy a köveket egymás mellé helyezve összefüggő hatást keltsenek. A köveknek egyformának kell lenni, máskülönben a foglalat nem készíthető el precízen.

Feszített foglalat:

Ez a foglalat a gyűrűsín szorítóerejére épül, amit a kőre két ponton fejt ki. A feszített foglalatú kövek gyakran kiesnek, ezért egy drága gyémántgyűrű számára nem ez a legalkalmasabb foglalat. Biztonságosabb, ha a gyűrűsín két oldalába vágnak egy-egy mélyedést, amibe a követ bele lehet helyezni. A feszített foglalat legalkalmasabb a platinánál, hiszen az nem túl rugalmas, mégis alakítható anyag.

Illúzió foglalat:

Az illúzió foglalatot arra tervezték, hogy a követ nagyobbnak mutassa, mint amekkora valójában. Egy fehérarany, vagy platinalemezből áll, aminek egy foglalat van a közepén, benne egy kis kővel. A kő hagyományosan káré foglalatú, a gyöngyök melletti vésés nagyobbnak láttatja a követ, megtéveszti a szemet.

További cikkek

Select Currency
EUR Euro