Színes drágakövek – félrevezető nevek

by | Sep 3, 2024 | Bevezetés a drágakövek világába

A helytelen bemutatás másik formájával találkozunk, amikor színes köveket olyan nevekkel látnak el, amelyek után a vásárló azt hiszi, hogy olyasvalami birtokába kerül, amely valójában nem az. Ez a gyakorlat gyakran előfordul, különösen egyébként az Egyesült Államok határain kívül. Ha bármelyik követ egy minősítő jelzővel látnak el, mint például riói topáz vagy skót topáz, feltétlenül kérdezzük meg, hogy eredeti, természetes drágakőről van-e szó. Kérdezzük meg, miért van a jelző.

Természetes füstkvarc, 22 karát. Helytelenül „skót topáz”-nak is hívják, pedig nem topáz, hanem kvarc.

Vizsgáljunk meg két példát: japán ametiszt és ceyloni zafír. A japán ametiszt esetében a kő nem eredeti, hanem szintetikus, és ezért a név egyértelműen félrevezető. A ceyloni zafír esetében azonban a Ceylon a lelőhelyre vonatkozik, és a legtöbb ceyloni zafírnak sajátságos kék tónusa van (mégpedig világosabb és nagyon eleven). Továbbá különleges színük miatt a ceyloni zafír karátonkénti ára magasabb, mint egyes más változatoké, mint az Ausztráliából, vagy Thaiföldről származó daraboké. Ebben az esetben tehát a „Ceylon” nagyon fontos része a kő teljes leírásának.

Ceyloni zafír. Ebben az esetben a jelző a lelőhelyre utal, amely fontos, mert a ceyloni zafírok igen jó minőségűek.

Nézzünk egy másik példát: Ceylon-színű zafír. Ebben az esetben a minősítő jelző a „színű”. A legtöbb esetben ennek a szónak a jelenléte bizonyos színváltozatokat vagy kezeléseket jelent. Egy Ceylon-színű zafír nem Ceylon-zafír, hanem olyan zafír, amelynek kezeléssel adtak Ceylon-színt.

Nincs addig baj, amíg japán ametisztet vagy Ceylon-színű neveket emlegetünk, amíg tisztességesen vannak bemutatva és árazva. Akkor ránk vár a választás – vagy tetszik nekünk vagy sem. A következő lista néhány példát ad azoknak a neveknek, amelyektől óvakodnunk kell, vannak leíró nevek, amelyek fontosak a kő teljes leírásához, de vannak helytelen elnevezések, „félrevezető” nevek is. amelyeknek célja éppen a félrevezetés.

Smaragd:

Leíró név:

Afrikai smaragd, Afrikában bányászott smaragd. Brazíliai smaragd: Brazíliában bányászott smaragd. Kolumbiai smaragd: Kolumbiában bányászott smaragd. A kolumbiai smaragdot tartják a legjobbnak, igen ritka és drága változat. Zambiai smaragd: Zambiában bányászott smaragd.

Kolumbiai smaragd: Kolumbiában bányásszák a legpompásabb minőségű smaragdokat. Ebben az esetben a jelző kiemeli a kő kivételes minőségét.

Megtévesztő elnevezések:

Esmeralda-smaragd: zöld, bányászott smaragd. Esti smaragd: peridot. Maszkott smaragd: dublett. Orientális smaragd: zöld zafír. Soudé smaragd: dublett. Rézsmaragd: dioptáz. Lítium smaragd: hiddenit.

Rubin:

Leíró név:

Afrikai rubin: Afrikából származó rubin. Burmai rubin: rubin Burmából, a legkívánatosabb, galambvér piros színű drágakövek lelőhelye. A legritkább, legdrágább változat. Ceyloni rubin: rubin Srí Lankáról, Ceylon, inkább enyhén rózsaszín, vagy barnás árnyalattal. Thai rubin: thaiföldi rubin.

Ceyloni rubin. A ceyloni rubin nem olyan kivételes, mint a burmai, mert színe néha barnás, vagy világos rózsaszín árnyalatú.

Megtévesztő elnevezések:

Almandin rubin: gránát. Ausztráliai rubin: gránát. Balaszrubin: piros, vörös spinell. Cape rubin: gránát. Cseh rubin: gránát. Rubin spinell: spinell. Szibériai rubin: vörös, piros turmalin, más néven rubellit.

Zafír:

Leíró név:

Ausztráliai zafír: zafír Ausztráliából. Burmai zafír: Burmában bányászott zafír, amely igen kívánatos és drága változat. Ceyloni zafír: Srí Lankán termelt zafír, pompás zafír, világosabb kék, mint a burmai. Kasmíri zafír: Kasmírban bányászott zafír, szép és drága. Mivel már nem művelik a bányákat, egy-egy szép darabja világritkaságnak számít. Montanai zafír: Montanából származó zafír. Orientális zafír: régebbi elnevezés, jelentése: eredeti. Thai zafír: zafír Thaiföldről. Sziámi zafír: szintén thaiföldi zafír.

Megtévesztő elnevezések:

Brazíliai zafír: kék turmalin. Brazíliának is van zafírja, de azokat egyszerűen zafírnak hívják. Lux zafír: iolit. Vízzafír: iolit. Hiúzzafír: iolit.

Opál:

Leíró név:

Andamookai opál: egy bizonyos opáltípus Andamookából, Ausztrália. Fekete opál: ritka opálfajta, amely sötétkék, sötétzöld alapszínű és igen élénk erőteljes színjátszást produkál. Néha barna anyakőzettel látható. Harlekin-opál: nagyon ritka, valódi opál, „harlekin” (sakktáblaszerű) mintával. Kocsonya opál: áttetsző opáltípus, kocsonyaszerű megjelenéssel. Tűzopál: erős, vöröses vagy narancsos színű opál, általában transzparens, legtöbbnyire fazettálják. Főként Mexikóból származik.

Etiópiai opál. Az etiópiai opál nincs olyan jó minőségű, mint az Ausztráliából származó fekete opál, de kivételes átlátszósága fazettálhatóvá teszi. Úgy, mint ezt a kivételes minőségű 37 karátos darab.

Megtévesztő elnevezések:

Gilson-opál: hamisítvány vagy szintetikus. Japán opál: plasztik hamisítvány. Slocum opál: hamisítvány.

Topáz:

Leíró név:

Nemes, császári vagy imperiál topáz: a legkívánatosabb topáz, rendszerint pompás barackszínű, enyhe rózsaszín árnyalattal.

Helytelen elnevezések:

Füsttopáz: füstkvarc. Madeira topáz: citrin. Nyugati topáz: citrin. Skót topáz: citrin vagy füstkvarc. Spanyol topáz: citrin.

Más nevek, amelyekkel találkozhatunk:

Aranykő: üveg, rézkristályokkal.

Esmeralda: zöld turmalin.

Hematin: utánzott hematit.

Hematit gránát: a YAG (yttrium-alumínium-gránát, szintetikus kő a gyémánt utánzására) megfelelője.

Japán ametiszt: szintetikus ametiszt.

Kaliforniai holdkő: kalcedon-kvarc.

Német lápisz: kékre festett jáspis.

Orientális krizoberill: sárgászöld zafír.

További cikkek

Select Currency
HUF Hungarian forint
EUR Euro