A spodumen kémiai tulajdonságai, változatai:
Az augitok kiterjedt csoportjába tartoznak a spodumenek, amelyeknek átlátszó és szép színű fajtái csiszolva igen szép drágaköveket szolgáltatnak. Vegyileg a spodumenek lítiumtartalmú augitok, összetételük Al(LiNa)Si2O6. Legtöbbjük átlátszatlan, zavaros szürke, vagy szürkészöld színű.
A spodumen a pegmatitok és a gneiszek ásványa. Drágakőnek az átlátszó és szép színű darabokat csiszolják, ezek: egy sárgás fajta, az úgynevezett nemes spodumen, egy zöld: a hiddenit és egy ibolyaszínű: a kunzit.
A spodumen fizikai tulajdonságai:
Kristályszerkezete, hasadása:
Kristályai egyhajtású (monoklin) oszlopok. A prizma lapjaival párhuzamos irányban kitűnő a hasadás, ezért a csiszolásnál nagy elővigyázatosságra van szükség.
Keménysége, fajsúlya:
A keménység 6.5 – 7 a Mohs skálán, a fajsúly 3.14 – 3.19 g/cm3.
Optikai tulajdonságai:
A törésmutató nappali fényben 1.651 – 1.669 – 1.677. A pleokroizmus erős.
A nemes spodumen:
A drágakövek között csak kis jelentőségű, főképpen a sárga, vagy kissé zöldes árnyalatú köveket szokták megcsiszolni. Ez utóbbiak hasonlítanak a peridothoz, amellyel gyakran össze is tévesztik. Fő lelőhelye Brazíliában Minas Novasban van. Gyakran a külsőleg teljesen átlátszatlan és jelentéktelen szürkés színű, közönséges spodumenek belsejében tiszta, átlátszó, különböző színű csiszolásra alkalmas anyag van.
Kitűnő, kétszínű, sárga és rózsaszín nemes spodumen Afganisztánból. 163 karát. AlleGem korábbi gyűjtemény.
Hiddenit:
A spodumenek szép zöld színű, tiszta fajtáját nevezzük hiddenitnek felfedezőjének Hidden-nek a tiszteletére. A szép zöld követ először smaragdnak tartották, de csakhamar kiderült, hogy ez egy krómmal és vassal színezett spoduemen. Lítiumtartalma miatt lítium-smaragdnak is hívják, a valódi smaragdtól azonban a nagyobb fajsúlya könnyen megkülönbözteti.
A hiddenit optikai tulajdonságai:
A szín a sárgászöldtől egészen a sötét smaragdzöldig terjed. A pleokroizmus erős, kékeszöld – smaragdzöld – sárgászöld a különböző kristálytengelyekre vonatkoztatva.
A hiddenit előfordulása:
Észak-Amerika:
A legfontosabb lelőhelye Észak Amerikában van, ahol mint hazai drágakövet igen nagyra becsülik. Helye Stony, Alexander County, Észak-Karolinában, ahol a talált kristályok átlagosan 1-2 cm hosszúak és 2-4 mm vastagok, de 8 cm hosszú és 1 cm vastag kristályok is fordultak elő.
Madagaszkár:
Újabban Madagaszkárban is igen szép színű hiddeniteket találtak.
Brazília:
Brazíliában Minas Novasban, a sárga és sárgászöld színű spodumenek között néha erősebb zöldes árnyalatú kristályok is találhatók.
Afganisztán:
Az Afganisztánból szállított anyag besugárzás útján nyeri szép zöld színét, amelyet vagy színtelen, vagy sárgás, vagy enyhén lilás darabokból készítenek. Ezekkel a besugárzott példányokkal vigyázni kell, mert az elért szín nem tartós, napfény hatására hamar visszanyeri eredeti színét.
A hiddenit csiszolása:
Csiszolása többnyire olyan, mint a smaragdé. Leggyakoribbak a táblás és lépcsős formák, de vegyes és briliáns alakot is találunk.
A hiddenit összetévesztése más drágakövekkel:
A hiddenit könnyen összetéveszthető a peridottal, praziolittal, verdelit turmalinnal, smaragddal, zöld zafírral. Erős pleokroizmusa fontos ismertetőjegye.
A hiddenit értéke:
Az eredeti, szép zöld hiddenit hozzávetőleges ára az alábbiak szerint alakul a nemzetközi drágakőpiacon:
1-5 karátos kövek: 20 USD/karát
5-20 karátos kövek: 20-30 USD/karát.
Kunzit:
Nevének meghatározása:
Nevét Kunz amerikai mineralógus után kapta.
Színe a sötét ibolyától a legvilágosabb ibolyás rózsaszínig terjed, többnyire szép átlátszó.
Optikai tulajdonságai:
A színt valószínűleg kis mangántartalom okozza. Ibolyás színe miatt lítium-ametisztnek is nevezték. A pleokroizmus erős, amelyre a csiszolásnál nagyon oda kell figyelni. Ha a prizmaélek irányában nézünk át a kristályon szép, sötét ibolyaszínűnek látjuk, míg ellenkező irányban színe egész halvány. Alfa = ibolya, béta = halvány ibolya, gamma = színtelen.
Sötét ibolyaszínű, teljesen hibátlan kunzit Afganisztánból. Ez a színtónus és intenzitás a legkeresettebb manapság. Az árnyalat inkább az ametiszthez hasonló. AlleGem korábbi gyűjtemény.
Besugárzások hatása:
A kunzit a rádiumbesugárzásra hatására kékeszöld lesz. Az ilyen zöld színű kövek oxigénben hevítve, vagy ultraibolya sugár, vagy erős napfény hatására visszanyerik eredeti színüket. Ha a kunzitot 500 fokon hevítjük, elszíntelenedik, majd majd ha az ilyen színtelen követ rádiumsugárnak tesszük ki, az is zöld lesz, de az eredeti szín hevítésre, vagy ibolyántúli sugarak, illetve napfény hatására szintén visszatér.
Különleges fényjelenségek:
Erős hevítés és különféle sugárnemek igen élénk lumineszcenciát idéznek elő. A kunzit erősen hevítve narancssárga, vagy vöröses fényt sugároz ki.
Különleges fizikai tulajdonsága:
Jellemző még a kunzitra, hogy igen könnyen elektromos lesz.
A kunzit előfordulása:
Észak-Amerika:
A kunzit is, mint a hiddenit az Egyesült Államok kedvelt drágaköve. Értéke valamivel kisebb, mint a hiddenité, mivel nagyobb mennyiségben fordul elő. Gyakran elég tekintélyes nagyságú, szép, átlátszó kristályokat is találnak, amelyeknek a két vége természetes étetés folytán erősen kirágott. A kristályok átlagos hossza 8-10 cm, de találtak ennél nagyobbakat is.
A kunzit főképp Kaliforniában fordul elő, ahol több helyen is találják, de a legfontosabb lelőhelye San Diego County-ban, Pala-tól északkeletre, Pala Chief Mountain. Mindenütt turmalin kíséretében pegmatitban találják.
Madagaszkár:
1910-ben Madagaszkárban is igen szép kunzitokat fedeztek fel. Az előfordulási helyek Antsirabé mellett vannak, ugyancsak pegmatitokban turmalinnal együtt. A madagszkári kunzit színe inkább rózsás, a rózsaberillhez hasonló, a kaliforniai pedig inkább ibolyás árnyalatú, az ametiszthez hasonló.
Ez a kunzit Afganisztánból származik, de jól látható, hogy ez a színárnyalat inkább a rózsaberill, mintsem az ametiszt színéhez hasonlít. A drágakő 79 karátos, AlleGem korábbi gyűjteménye.
Brazília:
Brazíliában Minas Geraesban, Rio Doce mellett, szintén találtak szép, drágakőminőségű kunzitokat.
Afganisztán:
Fontos lelőhely még Afganisztán, Kunar, ahol igen tekintélyes méretű példányokat is találtak, és igen nagy százalékban fordulnak elő a csiszolásra érdemes, szép, átlátszó drágakövek.
A kunzit csiszolása:
A kunzitot többnyire táblás kőnek csiszolják, de előfordul briliáns, illetve vegyes változatban is.
A kunzit összetévesztése más drágakövekkel:
A kunzit könnyen összetéveszthető az ametiszttel, rózsakvarccal, rózsaszínű turmalinnal, rózsaszínű zafírral, rózsaberillel, azonban igen erős pleokroizmusa alapján megkülönböztethető.
A kunzit értéke:
A kunzit értéke az alábbiak szerint alakul a nemzetközi piacokon:
1-5 karátig: 2-5 USD/karát.
5-20 karátig: 5-20 USD/karát.