A smaragd előfordulása és értéke

Szerző: | márc 17, 2024 | Drágakövek részletes leírása

A smaragd előfordulása.

Egyiptom:

Amerika felfedezése előtt a smaragd a legnagyobb ritkaságok közé tartozott, mert a leggazdagabb smaragdbányák Kolumbiában vannak. Az ókor smaragdjai valószínűleg a ma már csak történelmi nevezetességű egyiptomi bányákból valók, amelyeket egyiptomi hieroglif feljegyzések szerint már Kr.e. 1650-ben műveltek és ahonnan Kleopátra királynő smaragdjai is származtak. A régi bányák felkutatására 1816-ban az egyiptomi alkirály expedíciót küldött ki, amelynek sikerült is a bányákat megtalálni. Ezek részben Dzsebel Zabara vidékén, Kosseirtől délre, Asszuántól keletre, részben pedig e területtől délre, Dzsebel Sikait környékén voltak. Az anyakőzet csillámpala, amely szteatitpalával váltakozik. Az expedíció felfedező munkája után e bányákban újra megkezdték a munkát, de csakhamar abbahagyták, mert a talált smaragdok minősége általában nagyon gyenge volt, úgyhogy a bánya fenntartása nem lett volna hasznot hozó.

Dél-Afrika:

1927-ben Afrikában, Transvaal északi részében a Leydsorp kerületben biotit- és amfibolpalában smaragd előfordulást fedeztek fel. A smaragdok karátja már akkor a londoni piacon 65-100 angol fontért kelt el. A havi átlagos termelés akkoriban 915 angol font volt.

További lelőhelyek Afrikában:

Madagaszkár:

Antsongombaro mészköves pegmatitjában az igen ritka cézium-berill mellett, Kinajvato-nál smaragdot bányásznak. A kövek színe kékes zöld, itt is csillámpalában a zambiaihoz hasonló paragenézisben található a drágakő. A berillstruktúra csatornácskáiba beépült nátrium-oxid és magnézium-oxid és vastartalom okozza a különleges kékes színárnyalatot. Gazdasági jelentősége csekély.

Mozambik:

Morrho és Melala környékén smaragdot bányásznak.

Zambia:

Kafabu és Miku a Kitwe körzet bányavidékein igen jelentős a smaragdbányászat. A kövek sokszor igen nagy, 20 cm-es méretet is elérnek. A kövek minősége változó, de akad itt rendkívül jó minőségű, szép színű átlátszó kő. Az export fő iránya India, ahol a csiszolóüzemek vannak. Manapság a piacon legkönnyebben fellelhető anyag zambiai. Itt is biotitcsillám az anyakőzet, a kövek helyenként kékes zöldek. Többnyire csillámzárványokkal teltek a kristályok. További helyek: Sandawana, Chikwande.

Kolumbia:

Ma a legszebb smaragdokat Kolumbia szolgáltatja, ahol Bogatá vidékén, egy sötét színű palában, ereket alkotó mészkőben található a smaragd. A smaragdbányákat már a régi bennszülöttek is ismerték, a smaragdot fejtették, ékkőnek használták és templomaikat díszítették vele. A mai smaragdbányák Bogotától keletre, Chivor mellett és Muzo község közelében terülnek el. A Muzo-i bányák az állam tulajdonában vannak, amely eleinte részben belföldi, részben külföldi társaságoknak adta bérbe. 1849-1869-ig egy angol társaság bérelte és a bérleti díjon felül a tiszta nyereség 5%-át fizette bér gyanánt, 1864-1875-ig egy francia társaság bérelte a bányákat. Később a bérösszegek annyira megemelkedtek, hogy nem akadt magánvállalkozó és a kormányzóság vette kezelésbe a bányákat. Chivorban viszont egy amerikai társaság dolgozik. Újabb időben az érdeklődés a smaragd iránt nagy mértékben emelkedett és ennek következtében a bányák jövedelme is fellendült. Elsőrendű követ öt évenként kettőt-hármat találnak, a termelés 10%-a másodrendű, 20%-a harmad, a többi negyed- és ötödrendű kő. Csiszoláskor az anyag 50%-a vész el.

Kolumbiában, Bogatá főváros elhagyva, lassan leereszkedve az Andok hegység 2800 méteres magasságából, Muzo város irányába, közeledve a bányavároshoz, tábla jelzi az utazónak: a város a smaragd jegyében 1559-ben alapították. Muzo a tengerszint felet kb. 500 méteres magasságban fekszik. Légvonalban nincs messzebb 100 km-re Bogotá-tól, a hegyvidéki terepviszonyok azonban 3-4 órás utat eredményeznek… utazásom 2006-ban.

A smaragdtartalmú kőzetet külfejtéssel, lépcsősen fejtik és így keresik a mészkőereket, amelyek teljesen szabálytalanul vannak a kőzetben. A kifejtett mészkődarabokat azután összetörik és ebből a törmelékből keresik ki a smaragdokat. A meddő kőzetdarabokat és az elhasznált törmeléket a bánya fenekére hányják és onnan vízárammal távolítják el. A Chivor-i bányákban a smaragdok színe igen gyakran a legszebb zöld, de a világosabb kövek gyakoribbak. A foltos és zónás színezés is sokszor előfordul. A kövek átlátszósága igen változó. Tökéletes átlátszóság és szép szín együtt elég ritka, a szép színű kövek értékét igen sokszor csökkenti a gyenge átlátszóság.

Muzo-i smaragbánya. Látható, hogy milyen meredek hegyek veszik körbe a völgyben elterülő bányaterületet. Utazásom 2006-ban.

A Muzo-i bányákban manapság mélyszíni fejtéssel keresik a smaragdot, függőleges aknák mélyítésével érik el a különböző szinteken lévő mészkőereket, amelyeket abból kiinduló vízszintes tárnákból termelik ki. A hőmérséklet gyakran eléri a 45 fokot, a páratartalom kb. 70-80%-os. A smaragdok színe gyakran a legszebbnek számító, intenzív, telt kékes zöld, de itt is sok a világosabb anyag, úgy, mint Chivor-ban. Az átlátszóság és szín tökéletes kombinációja itt is igen-igen ritka.

Helyi privát társaság által bérelt smaragdbánya bejárata előtt, a tulajdonossal. A tárnákban a hőmérséklet és a páratartalom európai ember számára elviselhetetlen… utazásom 2006-ban.

A régi smaragdok egy része állítólag Peruból származott, de a régi bányáknak a helye ma legnagyobbrészt ismeretlen.

Muzo-i smaragdbánya társaság az üzem végén a meddő kőzetet kerítésen kívülre borítja. A helyi szegények, kalandorok és kincskeresők remek alkalmat látnak ebben és alig várják, hogy átvizsgálják a törmeléket. Utazásom 2006-ban.

A Muzo-i smaragbányánál a drágaköveket a helyi bányászok az ottani kis piacon is értékesítik. Ezt a példányt is megvételre ajánlották, de ezek a kristályok nem alkalmasak csiszolásra. A hatalmas anyakőzetes példányon jól látszik, hogy itt a smaragd kalcitos mészköves erekben metamorf átalakulás utáni hidrotermális folyamat útján képződik. Jellemző még a legszebben számító kékes zöld szín.

Oroszország – Ural-hegység

1831-ben véletlenül egy paraszt fedezte fel az első smaragdot, aki a Berezov-i erdőkben faszedegetés közben, egy kidöntött fa gyökerei között több, apró smaragdtörmeléket talált. A szép zöld köveket Jekatyerinburgba vitte, ahol kőcsiszoló műhely volt és ahol a kövek smaragdoknak bizonyultak. Csakhamar megindult a keresés a smaragdok lelőhelye iránt, amelyet nemsokára meg is találtak, a Tokowaja folyó jobb partján, Jekatyerinburgtól mintegy 90 km-re északkeletre, ahol azután több bányát nyitottak a smaragd rendszeres kutatására és nyerésére.

Urali smaragd aggregátum. Kristálycsoport. Csillámpalában. A legnagyobb kristály körülbelül 3 centis.

A smaragd e helyeken csillámpalában található és körülbelül három köbméter kőzetre egy karát smaragd esik. A kristályok nagysága elég tekintélyes, még 20 cm hosszú kristályt is találtak. A nagy kristályok azonban silányabb minőségük miatt csiszolásra nem alkalmasak. A drágakőnek megfelelő kövek egy karátnál ritkán nagyobbak. A minőség gyengébb, mint a Kolumbiai köveké, de azért itt is találtak szép színű és átlátszó kristályokat. A bányászati adatok szerint a 19. század végéig körülbelül 4000 kg smaragdot és berillt bányásztak.

Tokowaja folyó környéki smaragdbányából származó kristály, csillámpalában. A drágakő színe közepes zöld, kristályformája szép hexagonális, oszlopos prizma. Körülbelül 100 karátos.

Brazília:

Minas Geraes tartomány több pontjáról kerültek smaragdok a drágakőpiacra. A legszebbek Esmeraldas közelében, Santa Anna dos Ferros mellett fordulnak elő, ahol a gneiszet átjáró pegmatitban található. Ezen kívül Itabira bei Belo Horizonte-nél és Ceara-nál is vannak előfordulások.

Brazília újabb és nevezetes smaragd előfordulási helye Bahai tartomány déli részében, Villa do Bom Jesus dos Meiros környékén van. Az előfordulás csak 1914 óta ismeretes. Az anyakőzet dolomitos márvány, a smaragd azonban mindenütt az ezt átszelő kvarcerekhez van kötve. Rendkívül jellemző a Bom Jesus-i smaragdokra a kissé világosabb szín és a sárgás árnyalat. A kristályok általában tiszták, zárvány- és repedésmentesek. A pleokroizmus sárgászöldtől kékeszöldig terjed.

Ezeken kívül: Carnaiba, Anagé és Brumado, Sta. Terezinha de Goiás-ban szintén pegmatitban, illetve talk és biotit csillámpalában.

Európa:

Régi smaragd lelőhely ismeretes Salzburgban, a Habach-völgyben, amelyet állítólag már a rómaiak is ismertek és ahol még ma is folyik a smaragdok keresése. Az előfordulás nagyon hasonlít a Takowajai-hoz, mert a smaragd itt is csillámpalában található. A talált kristályok néha szép sötétzöldek, legnagyobb részük azonban zavaros, gyengén átlátszó, vagy teljesen átlátszatlan, úgyhogy csak igen kevés használható fel drágakőnek. A kristályok nagysága átlagosan 2.5 cm-ig terjed.

A habachtali smaragdbányák tengerszint felett 2000 méter magasságban helyezkednek el, rendkívül meredek és csipkés hegycsúcsokkal körülvéve. Ezen a képen látszik, hogy még augusztusban is a gleccser olvadéknyelve nehezíti a feljutást…utazásom 2018-ban.

Habachtalban a lelkes gyűjtők szerencsét próbálhatnak. A hordalékanyag szisztematikus átszitálásával és kis szerencsével igazi kincsekre bukkanhatunk… gyűjtőtársaimmal, utazásom 2009-ben.

A szerencse mellett érdemes geológiai ismeretekkel is felvértezni magát az embernek… a geológia és geofizika segíthet megtalálni a legjobb torlatokat… szép, gyűjtött smaragdkristályokat mutat az egyik leghíresebb habachtali smaragdgyűjtő.

Ausztrália:1912-ben Nyugat-Ausztráliban Poonah mellett találtak smaragdokat. Ezen kívül Mount Remarkable, Emmaville és Glen Creek Új-Dél Wales-ben szolgáltat gazdaságilag nem jelentős mennyiségű és minőségű smaragdokat. A kristályok itt gránitpegmatitban, illetve biotit csillámpalában találhatók.

Észak-Amerika:

Észak Karolina államában néhány helyen szintén találnak egész kis mennyiségű, csiszolásra érdemes smaragdot. Mitchell County-ban a smaragd kis zöld erek alakjában földpát- és kvarckőzetben fordul elő, a smaragdot a kőzettel együtt csiszolva, smaragdmátrix néven hozzák forgalomba és különféle dísztárgyak készítésére használják. További lelőhelyek: Alexander County – Hiddenite (Stony point) akvamarinnal együtt fordul elő a smaragd. Itt található az úgynevezett Ellis smaragd bánya is, ahol a smaragd turmalinnal, hiddenittel, füstkvarccal és rutillal együtt fordul elő. Cleveland County Turner Place, Shelby-nél szintén smaragd előfordulás, pegmatitban, valamint kavicstorlatban, és ugyanitt Russel Cap Read-nél szintén smaragd lelőhely van. Topshamban, Maine államban szintén találtak smaragdot.

A smaragd csiszolása, foglalása:

A smaragdot legnagyobbrészt lépcsős táblakőnek csiszolják. Használják még a vegyes formákat is, a briliánst és a rózsacsiszolást azonban csak nagyon ritkán. Inkább az apró köveknél. A zavaros és repedéses köveket néha domborúra csiszolják. A hibátlan, szép színű smaragdot szabadon, a többit szekrénykésen foglalják, a világos színűek foglalatát zöld lemezkével bélelik, a hibás kövekét feketére szokták festeni, hogy a hibák ne tűnjenek olyan könnyen szembe.

A smaragd értéke:

A smaragd értéke ma, különösen az elsőrendű kőé rendkívül nagy, aminek az oka főképp az, hogy a jó minőségű kövek igen ritkák. Az árak hozzávetőlegesen az alábbiak szerint alakulnak (elsőrendű smaragdokra vonatkozóan, amerikai dollárban):

0.5 – 1 karátig: 1.000 – 10.000,- USD.

1 – 2 karátig: 2.000 – 18.000,- USD.

A nagyobb súlyú drágakövek még ennél is tekintélyesebb árakat érhetnek el.

Hasonló drágakövek és megtévesztő elnevezések:

A drágakőpiacon a smaragd nevet is felhasználják különböző jelzőkkel ellátva sok jóval kevésbé értékes kő elnevezésére, hogy így ezeket a közönség szemében értékesebbé és kedveltebbé tegyék. Az ókorban általában minden zöld követ smaragdnak hívtak, így a jáspist, malachitot, krizolitot (olvint, peridotot), jadeitet, de a régi leletek bebizonyították, hogy az igazi smaragdot is ismerték és használták. Ma a drágakő kereskedelemben a következő, könnyen tévedésbe ejthető kifejezések használatosak: orientális smaragd – zöld korund. Brazíliai és szibériai smaragd – zöld turmalin. Urali smaragd – demantoid gránát. Kapsmaragd – zöld prehnit. Lítiumsmaragdhiddenit. Rézsmaragddioptáz. Smaragdhoz hasonló és helyettesítésére használt drágakövek még: alexandrit, krizolit, diopszid, krómturmalin.

További cikkek

Válassz pénznemet
EUR euró