A rubin előfordulása és értéke

Szerző: | febr 20, 2024 | Drágakövek részletes leírása

A rubin előfordulása.

Burma:

A rubin legfontosabb lelőhelye Burma, mégpedig Mogok vidéke, Mandalay-től északkeletre, ahol a rubin anyakőzete durvaszemű, fehérszínű mészkő. Magában az anyakőzetben azonban csak kevés rubint találnak, a túlnyomó részt e kőzet mállási termékéből és a víztől elszállított hordalékanyagból nyerik. A sárgás, vagy barnás színű, homokos, agyagos málladékban zafír, továbbá spinell, cirkon, turmalin, topáz, gránát és krizoberill is előfordul. A mészkő üregeiben és repedéseiben ritkábban talált rubinok különös szépségükkel és nagyságukkal tűnnek ki.

Igen szép, galambvér színű rubint aránylag keveset találnak, a legtöbb kő színe kissé az ibolyásba és kékesbe hajlik, éppen ezért a szép piros kövek rendszerint már ott, helyben elkelnek, igen nagy áron. Az eredeti anyakőzetben előforduló rubinkristályok sík lapokkal határoltak, az élek élesek, míg a másodlagos lelőhelyeken a víztől tovahordott anyagokban találtak erősen legömbölyödöttek.

A teljesen hibátlan kristályok általában nem nagyok, 6-9 karátos, szép hibátlan kő, már csak ritkán fordul elő, ennél nagyobbat pedig csak egész elvétve találnak. Nem szép színű és nem elég átlátszó, tehát drágakőnek nem alkalmas kő nagyobb példányokban is előfordul, találtak már 1000 karátosnál is nagyobbat, de a szép tiszta, drágakőnek alkalmas rubinok legnagyobb része 1 karátnál kisebb súlyú.

Híres, nagy rubinok indiai fejedelmek kincseskamráiba, uralkodók koronakincsei közé és különböző múzeumokba kerültek. Különösen sok szép rubin van a perzsa sah birtokában. Sok régi, híres kőről kiderült, hogy nem rubin, hanem spinell: III. Gusztáv svéd király galambtojás nagyságú híres köve pedig, amelyet II. Katalin cárnőnek ajándékozott,  és így az orosz koronakincsek közé került, turmalinnak bizonyult. Sok szép rubin van a francia koronakincsek között, továbbá az American Museum of Natural History Morgan gyűjteményében is, ahol többek között egy 45 karátos burmai rubin látható.

Burmában az alábbi, igen nagy rubinokat találtak az elmúlt évszázadokban:

1875-ben találtak egy 37 és egy 47 karátos követ, amelyekből egy 32, illetőleg egy 38 karátos csiszolt kő lett.

1887-ben 49 karátos, 1890-ben 304 karátos, majd később két olyan nagy kő került elő, amelyekből 70, 45, 98 és 74 karátos köveket csiszoltak.

1899-ben egy rendkívül szép darabot találtak, amely 77 karát súlyú volt.

1919-ben egy 42 és egy 27 karátos követ találtak és akkori áron számítva 20.000, illetőleg 27.000,- Angol fontra értékelték! Mai áron ez körülbelül 10-15 Millió Fontnak felelne meg.

Burmában a rubinokhoz az angol birtokbavétel előtt a bennszülöttek teljesen egyszerű módon jutottak. A folyóvölgyek drágakőtartalmú anyagát kiásták, és a földbe mélyesztett lyukakba vízzel mosták, majd kézzel válogatták. Az anyag kiásását a száraz, mosását pedig az esős időszakban végezték. Már 1889-ben a bányászat egy angol társaság, a Burma Ruby Mining Company Ltd. kezébe került, amely modern eszközökkel fogott a bányászáshoz és így a drágakőtartalmú anyag kifejtése nagyobb (50 m) mélységekben is lehetővé vált. A kifejtett anyag felaprítása, mosása nagyság és súly szerint való szétválasztása is szakszerű vezetéssel történik. A kiválogatásánál dolgozó bennszülött munkások fején drótháló van, hogy a drágakőnek a szájban való elrejtése vagy lenyelése lehetetlen legyen.

(Mogok vidéke, Burmában, a rubin, zafír és egyéb drágakövek bányájának látképe.)

Thaiföld:

A burmai rubinoknál kisebb értékűek a thaiföldiek, mert színűk ritkán tiszta piros, többnyire kissé sárgás, vagy barnás árnyalatú. Feltűnő különbség még a két lelőhely rubinjai között az is, hogy a thaiföldiben hiányoznak az amúgy a burmaira rendkívül jellemző finom zárványok. A thaiföldi rubin lelőhelyek a Patat hegységtől északra fekszenek. A rubin itt mindenütt csak másodlagos lelőhelyén ismeretes és többnyire zafírral együtt fordul elő. A rubin bányászását is a helyiek végzik, akik a rubintartalmú földlerakódások anyagát a száraz időszakban kiássák, a nedves időben pedig kimossák belőle a drágaköveket.

(Rubin, zafír és egyéb értékes drágakövek egyik bányája Thaiföldön. A kitermelés évszázadok óta egyszerű és munkaigényes.)

Ceylon:

Ratnapura és Rakwana környékén a zafír mellett rubin is található. A lelőhely itt is másodlagos, a drágaköveket tartalmazó réteg főképpen kvarckavicsokból áll. A rubinok itt világosabb színűek, mint a burmaiak, ezért kevésbé értékesek.

(Ratnapura trópusi, egzotikus, hegyvidéki látképe Srí Lankán, a bányák a folyóvölgy mentén helyezkednek el.)

Ausztrália:

Új-Dél-Wales és Victoria néhány folyójának hordalékában is találtak rubint, de csak igen elenyésző mennyiségben.

Amerika:

Cowee Creek és mellékfolyójának homokjában zafírral együtt elég jelentékeny mennyiségű rubin is található, amelyek itt is mészkőből származnak, előfordulnak azonban korundtartalmú pegmatitok is. A korundot gránát és arany kíséri. A rubin színe a világospirostól egészen a sötétpirosig terjed, s a legszebb rubinszín sem hiányzik. Csillagos kövek szintén találhatók. A rutilon és ilmeniten kívül gyakori a gránátzárvány, amely szép piros színénél és átlátszóságánál fogva a rubin minőségét egyáltalán nem rontja. A kövek kicsik, mint legnagyobbat eddig egy 6 és fél karátosat említettek.

Buck Creek mellett, Észak-Karolinában egy zöldes színű amfibol kőzet fordul elő, amelyben rózsaszínű, piros és átlátszatlan rubinok vannak. A kőzetet „rubin-mátrix”-nak hívják és a szép színhatás miatt díszítő célokra használják.

(Észak-Amerikában, Észak-Karolinában találhatók a Cowee-hegység festői szépségű vonulatai, a völgyek folyómedrében, Cowee Creek-nél találtak rubint, de gazdasági jelentőse szinte jelentéktelen.)

Brazília:

Matto Grosso-ban, a Rio Coxim és Espirito Santo-ban, a Rio Pimua homokjában találtak rubint.

Madagaszkár:

Több helyen fordul elő rubin a szigetországban. A rubinok itt viszont gyakran igen fakó, sokszor szürkés színűek, repedésekkel teliek és átlátszatlanok, ezért a nyers kövek 80-90%-át az elsődleges export célországban, Thaiföldön ólom-üveg töltéssel feljavítanak. Ez a kezelési típus olyannyira megváltoztatja/feljavítja az eredeti drágakő minőségét, (a többnyire szürkés, fakó, átlátszatlan kristályok élénk rubin pirosak és átlátszóak lesznek) hogy az ékszeriparban az ilyen köveket rendszerint „filléres” áron (5-10 USD/ karát) lehet  értékesíteni. Nagyobb értékű rubin drágakő vásárlásánál ezért legyünk mindig figyelmesek az üveggel töltött darabok árázására.

(Madagaszkár szigetvilágában, Ilakakánál több helyen illegális formában bányásszák a rubint és zafírt. A kitermelés kezdetleges módszerekkel, még mindig kézi munkáserővel folyik.)

Oroszország:

Az Uralban, Schaitanka és Poloschischa folyók homokjai apró, legömbölyödött rubin és zafírkristályokat tartalmaznak.

További lelőhelyek:

Mozambik, Kenya, Kambodzsa, Vietnám.

A rubin csiszolása és foglalása:

A rubint legtöbbnyire briliáns formára csiszolják, de kedveltek a lépcsős, és vegyes csiszolású táblakövek is. Rozettát ritkábban készítenek rubinból, görbültlapú felülettel pedig csak a csillagos köveket és macskaszemeket csiszolják. Indiában és Burmában a rubin csiszolásánál azt tartják szem előtt, hogy a kő minél kevesebbet veszítsen a súlyából és emiatt sokszor elég szabálytalan alakot adnak neki. Indiában a legfőbb csiszolási központ Jaipur. Burmában a fő csiszolóhelyek Mogok és Mandalay és ugyanitt van a rubin fő piaca is. Thaiföldön, Bangkokban, Kínában Hong-Kong-ban vannak, szinte a világ legnagyobb csiszolóüzemei.

Európában Londonban, Párizsban, Idarban vannak a fő csiszoló helyek. A rubin briliánsformájának legmegfelelőbb szögadatok és az egyes részek arányai kissé eltérnek a gyémántétól, a korund kisebb törésmutatója és a totálreflexió nagyobb határszöge miatt.

Az elsőrendű, hibátlan köveket szabadon, a gyengébbeket szekrénykésen (tokosan) foglalják. Ez utóbbiakon régebben a hatás fokozására a foglalatot arany- vagy rézlemezzel, vagy piros üveggel bélelik ki. Az is előfordult, hogy a rubin alsó részét megfúrják, és a lyukat arannyal töltik ki.

A rubint utánzó drágakövek megtévesztő elnevezései:

A rubin nevet különféle jelzővel ellátva, sok már piros drágakő elnevezésére is használják, hogy így a vásárló közönség szemében az értéktelenebb köveket értékesebbé tegyék. Így például a spinellt balaszrubinnak, vagy almandinrubinnak, a rózsaszínű topázt brazíliai rubinnak, a vörös turmalint szibériai rubinnak, a piros gránátot kap-, adelaid-, arizona-, ceylon-, coloradorubinnak, a rózsakvarcot cseh rubinnak nevezik.

A rubin megkülönböztetése hasonló piros drágakövektől:

A rubint mindazon piros drágakövektől, amelyekkel esetleg össze lehetne téveszteni, könnyen meg lehet különböztetni. A keménysége mindegyiknél nagyobb és fajsúlyban is mindegyik felülmúlja. A spinelltől és gránáttól még erős pleokroizmusa is megkülönbözteti.

A rubin értéke:

A tiszta, galambvér színű, teljesen hibátlan, elsőrendű rubin már a múltban is a legértékesebb drágakő volt, újabb időben pedig különösen magasra szökött fel az ára. A rubint nemcsak az ókorban becsülték nagyra, hanem a középkorban is és a karbunkulus bizonyosan a rubint jelentette. A hinduk „rater”-nek nevezik és különösen kedvelik, úgyannyira, hogy a gazdagabbak egy-egy szép rubin példányért hihetlenül nagy árat fizetnek, csakhogy megszerezhessék. 1930-ban például a „kerek asztal konferencián” a Londonban tartózkodó indiai maharadzsák az Európában lévő nagyobb, még gyengébb színű rubinokat is mind felvásárolták.

Galambvér piros színű jó minőségű, természetes rubin, 0.46 karát, Mozambik:

Az 1 karátnál kisebb kövek esetében az elsőrendű rubin értéke az ugyanolyan súlyú és szintén elsőrendű gyémánt körülbelül kétszerese. Mivel a rubin nagyobb kristályokban összehasonlíthatatlanul ritkább, mint a gyémánt, így a 3 karátos rubin már ritkaság, ennél nagyobbak, pedig csak egyes példányokban ismertek, a nagyobb kövek ára tehát a gyémánthoz viszonyítva nem kétszeres, hanem ennél inkább jóval nagyobb, így például előfordulhat, hogy egy 3 karátos rubin értéke egy ugyanolyan gyémánt árának körülbelül a tízszerese.

A világosabb, túl sötét, kékes, ibolyás, sárga és barnás árnyalatú, továbbá egyenlőtlen színeloszlású, nem teljesen átlátszó, zavaros és foltos belsejű, vagy repedéses kövek aránytalanul olcsóbbak.

Nagyságrendekkel olcsóbbak (körülbelül 10 USD / karát) a mai időkben a piacot teljesen elárasztó kezelt korundok, amelyek színét és tisztaságát diffúziós, vagy ólom-üveg töltési eljárással teljesen megváltoztatják úgy, hogy az eredetileg teljesen átlátszatlan, szürke vagy piszkos fehér korundokból szép piros, illetve kék köveket készítenek. Ezért nagyobb összegű rubin vásárlása előtt mindig legyünk eléggé elővigyázatosak és kérjünk független szakértői igazolást.

Íme a rubin mai, hozzávetőleges értéke, amerikai dollárban kifejezve:

Színek: vöröstől kékes- vagy, bíborpirosig, és sárgásvörösig:

1/2 – 1 karátig: 1.500 – 15.000,- USD / karát.

1- 2 karátig: 2.500 – 25.000,- USD / karát.

Beszerezhetőség:

Burmai: rendkívül ritka, nehéz. Thaiföldi: jó. Kenyai: Tűrhető, Ceyloni: jó, Kambodzsa, Vietnám: közepes.

További cikkek

Válassz pénznemet
EUR euró