A diopszid tulajdonságai, előfordulása, értéke

Szerző: | máj 7, 2024 | Drágakövek részletes leírása

A diopszid elnevezése:

A diopszid neve a görög dis = dupla, és opsis = látás, látvány, a magas törésmutatóra utal.

Kémiai tulajdonságai:

Vegyi összetétele: CaMgSi2O6, azaz kalcium-magnézium-szilikát, de rendszerint vas is van a vegyületben. A szín a vastartalomtól függően világos szürkészöld, vagy olajzöld, vagy palackzöld.  A kalciumban gazdag változatot Hedenbergitnek hívják. A vastartalom növekedésével a fajsúly és a törésmutató is növekszik, és a szín intenzitása is, amíg a kettőstörés csökken. A magnézium helyébe két- vagy három vegyértékű vas, valamint három vegyértékű króm léphet. Ha a vegyületbe körülbelül 1 – 2 százaléknyi krómoxid épül be, akkor smaragdzöld színű lesz, ezt a változatot krómdiopszidnak hívják.

Igazán szép, a smaragdhoz hasonló zöld színű krómdiopszid, 2.25 karátos és Oroszországból származik. AlleGem gyűjtemény.

Fizikai tulajdonságai:

Kristályszerkezete:

A diopszid kristályszerkezetét tekintve az egyhajlású augitok csoportjába, a piroxének közé tartozik. Kristályai rövid oszloposak, az oszlop éleit a haránt- és oldallap tompítja, a végét pedig több apró lap zárja be.

Hasadása, törése:

A prizma szerint jól hasad. Törése durva.

Keménysége, fajsúlya:

Keménysége 6-os a Mohs skálán, tehát a kvarcnál puhább. Fajsúlya 3.27 – 3.31 g/cm3. Karcszíne fehér.

Ellenállósága savakkal szemben:

Savakkal szemben igen ellenálló, kivéve a hidroxil-fluorsavat, amely megtámadja.

Optikai tulajdonságai:

A drágakőnek használt változatok színei:

Ékkőnek a szép zöld színű és átlátszó köveket használják. Ezeket főképpen ezüst ékszerekbe foglalják, a smaragd (mivel a tiszta szép mély zöld színű krómdiopszid nagyon hasonlít a smaragdhoz) olcsóbb helyettesítése végett az ékszeripar előszeretettel használja Indiában, Észak-Amerikában és a Távol-Keleten. Ezen kívül a szálas-sugaras kristályszerkezetű diopszidok görbült felületen macskaszem-hatást, de a magnetit-tűk beépülése, egymással 73 és 107 fokot bezáró szögben négyágú csillaghatást eredményeznek, Ezt a változatot csillagdiopszidnak hívják és 1964-es felfedezése óta ismeretes. Ez a változat azonban inkább sötétbarna, mintsem zöld színű. Ennek a változatnak a fajsúlya körülbelül 3.33 g/cm3.

Szép, tiszta, smaragdzöld briliáns csiszolású krómdiopszid ezüst szoliter gyűrűbe foglalva. Fehér arannyal bevonva. AlleGem gyűjtemény.

Törésmutatója, kettőstörése, pleokroizmusa:

Optikailag kéttengelyű, pozitív ásvány. Erős üvegfénye van, fénytörése és kettős törése nagy. Törésmutatói: 1.670 – 1.677 – 1.701. Maximális kettőstörés: 0.031. Pleokroizmusa igen gyenge.

A diopszid csiszolása:

A diopszidot rendszerint lépcsősen és táblásan csiszolják, de a briliáns és csepp forma is közkedvelt. A túl sötét köveket laposabbra csiszolják, hogy szebbé tegyék a színt.

Csepp alakú, enyhén zárványos sötét zöld színű krómdiopszid, 2.38 karát, Oroszország. AlleGem gyűjtemény.

A diopszid értéke:

A kisebb kövek értéke aránytalanul olcsóbb, 5-10 USD / karát körül alakul, azonban a 2-3 karátos kövek már 25-50 USD / karát árat is elérhetik, de a szép, nyílt színű 10 karátos példányok akár több száz dollárt is érhetnek karátonként, mert az elsőrendű minőség rendkívül ritka a nagyobb méretben.

A diopszid fő lelőhelyei, előfordulása:

Olaszország:

Az Ala-völgyben, Piemontban, előforduló szürkészöld kristályok a hesszonitot kísérik. A kristályokat Torinóban dolgozzák fel és Olaszországban igen kedvelik.

Ausztria:

Tirolban a Ziller-völgyben kloritpalában, sötét, palackzöld színű kristályok fordulnak elő, amelyeket Olaszországban szintén szívesen viselnek.

Finnország:

Finnországban Outukumpu-nál krómdiopszid található, szép zöld, átlátszó kristályokban, uwarowit gránáttal.

Oroszország:

Az Ural hegységben több előfordulási hely is van és igazán szép krómdiopszidot termelnek demantoid gránáttal.

Amerikai Egyesült Államok:

New York államban, De Kalb mellett, világos, olajzöld kristályok találhatók.

Brazília:

Brazíliában Facenda Benedito Honorio környékén krómdiopszid lelőhelyek vannak, kvarccal és piroxenittel együtt bányásszák.

Dél Afrikai Köztársaság:

Kimberley „blue ground”-jában (a gyémánt anyakőzetében) sötétzöld krómdiopszid és amfibollá alakult szép zöld színű diopszid, az úgynevezett smaragdit fordul elő, amelyeket szintén csiszolnak.

Burma:

Ázsiában, Burmában csillagdiopszid előfordulási helyek vannak.

Srí Lanka:

Srí Lankán Akuressa, Balagonda, Deniyaya és Ratnapura környékén diopszid-macskaszemetet bányásznak.

Összetévesztése más drágakövekkel:

A krómdiopszid könnyen összetéveszthető a smaragddal, zöld zafírral, zöld turmalinnal, zöld gránáttal, de a pleokroizmus gyengesége, és törésmutatója alapján megkülönböztethető.

További cikkek

Válassz pénznemet
HUF Magyar forint
EUR euró