A cirkon tulajdonságai, előfordulása és értéke

Szerző: | ápr 3, 2024 | Drágakövek részletes leírása

A cirkon, bevezetés:

A 2. világháború utáni években starlit néven egy pompás akvamarinkék, erős tüzű drágakő jelent meg a világvárosok nagyobb ékszerész cégeinek kirakatában. Az új név rég ismert ásványt, cirkont takar. A világoskék szín azonban nem természetes, hanem hevítés révén áll elő barnás, szalmasárgás eredetiből. Napjainkban már egyre kevésbé divatos és lehet, hogy ez az igazán szép drágakő lassan ismét eltűnik majd a forgalomból.

A világoskék színű cirkonok mindig hevítéssel nyerik szép kék színüket. Ez a példány 2.23 karátos, briliáns formára van csiszolva.

Geológiája:

A cirkon nem tartozik a ritka ásványok közé. Közönséges, átlátszatlan, barnás színű kristályait savanyú magmából keletkezett kőzetekben, gránitokban, szienitekben, úgyszintén gneiszekben gyakran megtaláljuk. Drágakőnek alkalmas, szép színű, átlátszó változatai a nemes cirkonok közül a sárgásvörös, vagy narancsvörös hiacint a leggyakoribb.

A cirkon fizikai tulajdonságai:

Kristályosodása, törése:

Kristályai a négyzetes rendszerbe tartoznak, törése egyenetlen, kagylós.

Keménysége, fajsúlya:

Keménysége 7.5 a Mohs skálán, fajsúlya feltűnően tág határok között változik: 3.9 – 4.8 g/cm3.

Optikai tulajdonságai:

Fénytörése és kettős törése jelentős, úgyszintén színszórása is, ennélfogva tüze rendkívül élénk, a gyémántéhoz hasonló. A törésmutatók a következők szerint alakulnak egy ceyloni cirkon vonatkozásában: 1.9251 – 1.9843.

Az optikai egytengelyű ásvány jellege pozitív, pleokroizmusa eszerint igen gyenge.

Színei:

Az átlátszatlan, sárgásbarna, vörösbarna, szürke, zöldes, vagy fekete közönséges cirkonokkal szemben az átlátszó, nemes cirkonok közül a már említett hiacinton kívül nem ritkák a világosabb-sötétebb zöldes, tűz- és rózsapiros, barna, barnássárga színek sem, de az ibolyás szín már gyérebben lép fel. Színtelen cirkon a természetben ritkábban fordul elő, illetve csak kisebb kristályokban. Az akvamarinkéket, mint természetes színt, egyáltalán nem ismerjük a cirkonokon.

Kifogástalan, élénk, kanári sárga színű természetes cirkon, Ceylonból, 1.33 karátos és ovális briliáns formára van csiszolva.

Hevítés:

A kereskedelemben forgó színtelen cirkonok majdnem mind, az akvamarinkékek pedig mind mesterséges beavatkozásnak köszönhetik színtelen voltukat, illetve színüket. A színtelenítést és színváltoztatást hevítéssel érik el. Hevítés után a nemes cirkonok színe általában jelentősen megváltozik, a nyert új színek azonban nem minden esetben tartósak. Az oxidáló atmoszférában hevített cirkonok általában sötétebbekké, redukáló közegben hevítve pedig világosabbá válnak. Hiacintok, sárgásbarna cirkonok levegőtől elzártan, vagy hidrogénben hevítve 300-500 celsius fok között színtelenednek el. A színtelen cirkonok matura gyémánt néven kerülnek forgalomba, nevüket a nemes cirkonok egyik leggazdagabb lelőhelye, a ceyloni Matura után nyerték. Régebben ezeket a ragyogó tüzű köveket a gyémánt egy változatának, majd pedig éretlen gyémántoknak tartották és nevezték.

Barnás, átlátszó thaiföldi mosásokból származó cirkonok óvatos hevítése révén nyerik az akvamarinkék színű köveket. A kövek hevítését a helyiek végzik még nyers, csiszolatlan darabokon.

A színtelen cirkonok, úgy mint a kékek általában hevítéssel színtelenednek el. Ez a drágakő pár apró, összesen 1.54 karát súlyú és Kambodzsából származik.

Színelváltozások:

A mesterségesen színtelenített cirkonokban, ha huzamosabb ideig sötétben állnak, kisebb barnás foltok jelennek meg. Ez a kellemetlen színeződés elkerülhető, ha a köveket csiszolás után 8-10 hónapig napfény hatásának teszik ki.

Fényjelenségek:

A lumineszcencia jelenségek röntgen és ultraibolya sugarak hatása alatt nagyon jelentéktelenek. Katódsugarak hatása alatt a színtelen cirkonok sárgás, a vörösek sárga, kék vagy zöld, a kékek halványkék és sárgáskék, a sárgák sárga, kékessárga és sárgászöld színnel foszforeszkálnak. A színteleneken, sárga- és kékszínűeken élénk utóvilágítás is megfigyelhető.

A cirkon kémiai tulajdonságai:

Kémiai szempontból a cirkon igen érdekes ásvánnyá vált a háború utáni években. Addig úgy tudtuk, hogy a cirkon cirkónium-szilicíum tetroxid, azaz ZrSiO4. Azonban kimutatták, hogy a cirkonban kisebb nagyobb százalékarányban hafnium is előfordul. A hafnium felfedezése a cirkonban megfejti a cirkon igen változó fajsúlyának fent említett rejtélyét is. A cirkónium atomsúlya 91, a hafniumé 178.6, tehát közel kétszerese az előbbinek. Minél nagyobb százalékarányban van jelen a hafnium a kristályban, annál nagyobb lesz a cirkon fajsúlya.

Az idegen anyagoktól teljesen mentes cirkon színtelen. Hogy a színes cirkonok színét milyen anyagok idézik elő, teljes bizonyossággal még nem tudjuk. A vörös színűekben valószínűleg króm, a zöldekben króm és vas játszik szerepet.

A hafniumon kívül egyes cirkonok tóriumot és uránt is tartalmaznak, amelyek a fizikai radioaktív bomlás útján roncsolják a kristályszerkezetet. Az átalakult, vagy átalakulóban lévő köveket mély, vagy matamikt cirkonoknak nevezik, az ép kristályszerkezetűeket magas cirkonoknak. A zöld cirkonokban a radioaktív elemek hatására olyan előrehaladott a belső átalakulás, hogy kristályszerkezete amorffá lehet.

Röntgen sugarakkal szemben a cirkon teljesen átlátszatlan.

Tipikus mély, azaz metamikt zöld cirkon. Ez a drágakő 3.62 karátos, ceyloni származású, ovális briliáns forma. Ezeknek a drágaköveknek a belső kristályszerkezete olykor amorffá válik.

A cirkon előfordulása:

A piacra kerülő nemes cirkonok mind mosásokból származnak.

Ceylon:

A legfontosabb lelőhely a mai napig Srí Lanka. Itt rubinnal, zafírral és egyéb drágakövekkel együtt a Ratnapura és Matura vidéki mosásokból nyerik. A szép színű hiacintok általában kicsik, átlag egy karát körüli súlyúak, és legfeljebb 10-12 karátos súlyt érnek el. A zöldes, sárgás, vöröses barna színű kövek 25-30 karátos súlyt is elérnek.

A vöröses barna cirkonok, azaz a hiacintok általában kicsik, nem úgy, mint ez a 15 karátos drágakő, amely Ceylonból származik és átmérője 13.5 mm. Látható a cirkon magas törésmutatója, amely kedvező csiszolás esetén rendkívül ragyogóvá teszi a kő megjelenését. AlleGem gyűjtemény.

Thaiföld:

Rendkívül fontosak a thaiföldi Bo-Ko-Noi (Mongka) melletti mosások, ugyanis az innen nyert barnás cirkonok hevítése révén állíthatók elő az akvamarinkék színű kövek. Az erősen kopott, világosbarna nyers kövek nagysága jóval felülmúlja a ceyloni nemes cirkonokat, a legnagyobb eddig talált drágakő minőségű példány, egy nagyobb kristály töredéke, 525 karátot nyomott. A huszadik század közepéig az innen irányuló export fő célpontja Amerika volt, ahol abban az időben rendkívül kedvelték ezt a szép színű, pompás tüzű drágakövet.

Kenya:

Songhar meletti Kaamasai Estate folyóhomokjában nyerik a cirkont, illetve Malindi mellett Ngomeni-nál a tengerpart vidékén a parti homokból egyéb nehézásványokkal együtt termelik a cirkont.

Oroszország, Ural-hegység

Az Ural-hegységben, Miassnál cirkonszienitben hatalmas méretű cirkonkristályok találhatók, ám a drágakövek többsége zavaros, csiszolásra nem alkalmas.

Ausztrália, Tasmánia:

Queesnlandban, az Anakie vidéki mosásokban zafírral együtt, színtelen, barna, vörös és sárga cirkon fordul elő. A vörösbarnák hevítve sötétebb kékszínűekké válnak. Az Új-Dél-Wales-i arany- és gyémántmosásai színtelen és vörös, Tasmánia ónkő (kassziterit) mosásai vörös cirkonokat szolgáltatnak.

A cirkon csiszolása:

Mint remek tüzű követ rendszerint briliánsformára csiszolják, a lépcsős és táblás, valamint rózsaformák ritkábbak, de azért előfordulnak. Acélkorongon csiszolják, gyémántporral.

A cirkon elnevezései, összetévesztése más drágakövekkel:

Kevés drágakőnek van annyi álneve a kereskedelemben, mint a nemes cirkonnak. A leggyakrabban használtak az alábbiak:

Hiacint = barásávörös cikron. Matura, vagy éretlen, vagy sziámi félgyémánt = színtelen cirkon. Éretlen rubin = vörös cirkon. Starlit, vagy sziámi akvamarin = világoskék hevített cirkon.

Nem cirkonra vonatkoznak az alábbi megtévesztő elnevezések: szintetikus cirkon = mesterséges kék spinell. Ceyloni hicanit = sárgásvörös gránát, rendszerint hesszonit gránát. Keleti, vagy orientális hiacint = vörös kvarc.

A cirkon összetéveszthető az akvamarinnal, kassziterittel, krizoberillel, hesszonittal, zafírral, szinhalittal, titanittal (szfén), topázzal, turmalinnal, vezuvinánnal, mesterséges fabulittal, YAG-gal (yittrium-aluminát), gallianttal (gallium-gadolínium-gránát), dzsevalittal (kalcium-cirkónium-oxid) és a cirkóniával (ittrium-cirkónium-oxid), szintetikus spinellel. Minden nem zöld cirkonnak erős a kettős törése, lupéval a hátsó éleken látható, ez fontos ismertetőjegy, illetve nagyobb fajsúlya is segítségünkre lehet, bár ez nehezebben mérhető.

A cirkon értéke:

Hozzávetőleges értéke a nemzetközi a piacokon az alábbiak szerint alakul (elsőrendű köveket figyelembe véve):

Kék cirkon: 1-5 karátig: 50-450,- USD/karát, 5-10 karátig: 100-700,- USD/karát.

Színtelen, Zöld-sárgászöld, narancs-aranybarna: 1-5 karátig: 30-200,- USD/ karát. 5-10 karátig: 80-300,- USD/karát.

További cikkek

Válassz pénznemet
HUF Magyar forint
EUR euró