A peridot tulajdonságai, előfordulása, értéke

Szerző: | ápr 9, 2024 | Drágakövek részletes leírása

A peridot (krizolit, olivin)

A peridot elnevezése:

Az ásványtanban olivin néven ismert ásványcsoport szép, sárgászöld színű, átlátszó fajtáját a nemes olivint használják drágakőnek, amely a drágakő-kereskedelemben korábban többnyire krizolit név alatt szerepelt. A mineralógiában a sötétebb színűeket rendszerint olivinnek, a világosabb színűeket krizolitnak hívták. Manapság, nevének egységesítése végett, francia és angol drágakőkereskedők javaslatára a peridot név is nemzetközileg elfogadott. (Mi most szinonim fogalomként használjuk az elnevezéseket.)

A peridot kémiai tulajdonságai:

A peridot vegyi összetételét a (MgFe)2SiO4 képlettel lehet kifejezni, a magnézium (Mg) és a vas (Fe) aránya különböző. A csoport két szélső tagja a tiszta Mg-szilikát, a forsterit: Mg2SiO4, és a tiszta Fe-szilikát, a fayalit: Fe2SiO4.

A peridot fizikai tulajdonságai:

Kristályformája:

Az olivin kristályai a rombos rendszerbe tartoznak. Többnyire rövid, oszlopos kristályok, amelyeken az oszlopot a négy prizmalap, haránt- és oldallapok alkotják. A kristályok tetejét piramislapok, a bázis és a két vízszintes tengellyel párhuzamos prizmalapok zárják be.

Keménysége, fajsúlya:

A keménység 6.5 és 7 között van a Mohs skálán. A fajsúlya vastartalommal együtt növekszik, 3.329 és 3.375 között van.

Optikai tulajdonságai:

Törésmutatója, kettős törése, diszperziója, pleokroizmusa:

A törésmutató értékei nappali fényben alfa= 1.6548, béta= 1.6718, és gamma= 1.6905. A kettős törés erős. Az optikai jellem, mivel a tengelyszög nagysága a vastartalom szerint változik és 90 fok körül van, hol pozitív, hol negatív. A diszperzió kicsi, 0.018. A pleokroizmus gyenge.

Színe, átlátszósága:

A peridot tipikus idiokróm ásvány, színe mindig zöld, sötét-, olaj-, vagy sárgászöld. A drágakő gyanánt használt peridot átlátszó. A túl sötét kövek színe a levegőtől elzártan hevítve, kicsit megvilágosodik. A krizolit a röntgensugarakat csak alig észrevehetően engedi át.

Sötét olajzöld peridot Pakisztánból. 9.40 karát, párna formájú, AlleGem gyűjtemény.

A peridot előfordulása:

Klasszikus, ókori lelőhelye, Egyiptom:

A közönséges olivin egyébként igen elterjedt ásvány. Bázikus, eruptív kőzetek, pl. bazaltok fontos elegyrésze, a peridotit kőzetnek pedig fő alkotórésze. Meteoritokban szintén előfordul. Drágakőnek alkalmas nemes olivin viszont csak igen kevés helyen fordul elő. Elterjedt és használt drágakő volt már a középkorban, különösen egyházi tárgyak díszítésére használták és valószínűleg a keresztes lovagok hozhatták keletről. Később, úgy látszik, a lelőhely teljesen feledésbe ment és csak 1900 körül fedezték fel újra a már korábban Egyiptomban gyanított lelőhelyét. Ez egy kis vulkáni sziget a Vörös-tengerben, az egyiptomi part közelében, a korábban Seberget- vagy Zebirget- sziget, ma St. John’s sziget, amelynek keleti partvidékén erősen szerpentinesedett peridotit üregeinek falán igen szép, átlátszó krizolitkristályok találhatók. Akadnak kristályok, amelyek csiszolva a 80 karátos súlyt is elérik. A sok régi elhagyott bányahely az bizonyítja, hogy ez lehetett a régiek feledésbe ment lelőhelye és valószínűleg itt volt a Topazos néven említett sziget is. Továbbá a Nílus mellett lévő Esnek környékén szintén vannak lelőhelyek.

Dél-Afrika:

Dél-Afrikában a gyémánt kísérőásványaként termelik az olivint.

Európa, Csehország:

További lelőhelyek Csehország területén vannak a Kozákov, Rovny és Podmoklic hegységek nefelinbazaltjainak olvingumói említésre méltók. Itt még az amatőr ásványgyűjtők is kísérletet tehetnek!

Saját gyűjtésű peridot bazalt anyakőzetben, Smrci bazalt kőfejtő, Semily körzet, Észak-Csehország. középen drágakő minőségű résszel. A kristály 5*3.5 cm-es.

Szintén ugyanebből a kőfejtőből egy szintén nagyon nagy példány, magassága 4.5 cm-es, szélessége 2.5 cm. Peridot, Smrci, Semily körzet, Csehország.

xr:d:DAGB7gqqVSo:3,j:2818551803829050056,t:24040914

Amerikai Egyesül Államok és Kanada:

Újmexikó északnyugati és Arizona északkeleti részének hordalékanyagai szintén szállítanak csiszolásra alkalmas anyagot.

Brit Kolumbiában Lac la Hache mellett vulkáni konglomerátban sötét, palacküveg színű krizolit fordul elő. Igen szép sárga és sárgás zöld peridotot találtak Hawaii egyik kialudt vulkánjának lávahomokjában.

Ázsia, Burma:

Burmában Bernardino Valley vidékén igen szép, élénk almazöld színű, olykor hatalmas méretű kristályokat találnak szerpentin kőfejtőkben.

Ausztrália:

Ausztráliban Queenslandban fordul elő még csiszolásra érdemes, szép, zöld színű anyag.

A peridot csiszolása:

A krizolitot többnyire lépcsősen, vagy táblásan csiszolják, de a briliáns is sokszor előfordul. A kő utolsó fényesítésénél igen sokszor hígított kénsavat használnak, amely a követ egész gyengén megtámadja és így igen erős fényhatás érhető el, végül a köveket olajjal dörzsölik át.

Ritka, fantázia formájú, sárgás zöld peridot, jól látszik az erős kettős törés miatt a hátsó fazettaélek megkettőződése. A drágakő 2.32 karátos, hatszög, Pakisztán. AlleGem gyűjtemény.

A peridot értéke:

A peridot értéke nagyban függ annak méretétől. Mivel a természetben a nagyobb drágakövek, teljesen tiszta minőségben sokkal ritkábbak ezért áruk aránytalanul nagyobb. A hozzávetőleges kiskereskedelmi árak az alábbiak:

1-5 karátig: 30-175,- USD/karát.

5-10 karátig: 85-300,- USD/karát.

10-20 karátig: 100-650,- USD/karát.

Megtévesztő elnevezések, összetévesztése más ásványokkal:

A krizolittal kapcsolatban igen sok helytelen név van/volt használatban. Ilyenek például: brazíliai krizolit= krizoberill, vagy turmalin. Ceyloni krizolit= turmalin. Keleti, vagy orientális krizolit= korund, vagy krizoberill. Kap krizolit= prehnit. Szász krizolit= topáz. Pszeudo, vagy cseh krizolit= moldavit, vagy obszidián. Szibériai krizolit és uralolivin= demantoid gránát. Chrysolithus= berill. Krizolit krizoberill= krizoberill. Opalizáló krizolit, vagy krizolit macskaszem= krizoberill macskaszem. Akvamarin krizolit= berill. Evening emerald= krizolit. Láthatjuk, hogy sok krizolitnak nevezett kő közül egyik sem olivin, amelyik pedig az, azt smaragdnak hívják: evening emerald. Ezek közül az elnevezések közül manapság már sokat nem használnak, de azért mindig legyünk kellőképpen körültekintőek, főleg külföldi vásárlások esetén és győződjünk meg róla, hogy a megvásárolni kívánt drágakő valóban peridot.

A peridotot igen sok zöld drágakővel össze lehet téveszteni, de erős kettős törése (vastag kövekben szabad szemmel is világosan látható a hátsó fazettaélek megkettőződése) alapján könnyen megkülönböztethető a következő ásványoktól: berill, krizoberill, demantoid gránát, moldavit, praziolit, prehnit, szinhalit, smaragd, turmalin, vezuvián.

További cikkek

Válassz pénznemet
HUF Magyar forint
EUR euró